Kolosálna strata dôvery občanov v americkú demokraciu!
Po ešte stále neukončených prezidentských voľbách v Spojených štátoch vznikli dva paralelné svety. Pravda, prvé indície tohto pohybu sa dali dobre sledovať už po predchádzajúcich prezidentských voľbách.
Po rozhovore s renomovanou novinárkou švajčiarskej televíznej stanice SRF-Schweizer Radio und Fernsehen Isabelle Jacobiovou, som sa utvrdil v mojom náhľade na problematiku postupného rozpadu USA-DSA, tak ako sme ich poznali doteraz. Tento fenomén však môžeme aplikovať i v globálnom merítku. Jeho podstatou je boj starého a nového, tradičného a moderného. Konzervatívneho a neliberálneho.
Svetovláda je pre isté štruktúry mimoriadne lákavá. Avšak na druhom konci je totálna nesloboda i nesvojprávnosť drvivej časti ľudstva. Konzumno – materiálna sloboda, aj to ako pre koho, na jednej strane a na tej druhej hodnotové otroctvo. Tento boj sme mali možno sledovať na pozadí prezidentských volieb v * USA-DSA.
Donald Trump si svoju porážku nepripúšťa. Tím Joe Bidena nemá prístup do Bieleho domu. V Spojených štátoch sa to nikdy nestalo. Bez ohľadu na výsledok tejto situácie to už viedlo ku kolosálnej strate dôvery občanov na oboch stranách politického spektra v americkú demokraciu, a za to bude krajina musieť zaplatiť vysokú cenu.
Podľa korešpondentky švajčiarskej televíznej stanice SRF Isabelle Jacobi sa situácia ukázala ako veľa podivná: Prezident Donald Trump sedí v Bielom dome a dohliada na prácu na plánovaní rozpočtu na rok 2021, ako by sa nič nestalo. Zároveň zverejňuje na Twitteri, že určite vyhrá.
Joe Biden zároveň tvorí tím pre prechodné obdobie. Je to aparát stoviek Bidenových ľudí, ktorí by mali zabezpečiť hladkú zmenu vedenia v Spojených štátoch. Vo Washingtone a Wilmingtone v Delaware tak koexistujú „dva paralelné svety“, mi zdôrazňovala novinárka televízneho kanálu SRF.
Bidenov tím ešte stále nezískal ani toľko prepotrebný prístup do Bieleho domu. Bidenovi zamestnanci sa aktuálne snažia pripraviť novú vládu na prácu odinakiaľ. A to inaugurácia nového amerického prezidenta by mala prebehnúť už 20. januára 2021?
Pritom ak hovoríme o stanovení priorít, tak v prípade Bidenovej volebnej kampane sa jedná napríklad o boj proti pandémii, o politike v oblasti klímy alebo Obamovom programe v oblasti zdravia. Pravdaže spolu s tým by mal byť vytvorený vládny tím s približne so 4 000 miestami. Z nich 1100 musí byť schválené Senátom. Jedná sa o kolosálny rozsah prác, zdôrazňuje švajčiarska novinárka.
Okrem toho je teraz tiež blokovaná aj práca takzvaných výsadkárov Bidenovej tímu. Ide o akési „úderné skupiny“ novej vlády, ktorá by mala pripraviť pôdu pre jej prácu v najdôležitejších oddeleniach. Nemajú prístup do Bieleho domu, pretože Trump nepripúšťa svoju porážku vo voľbách. „A to sa v Spojených štátoch ešte nikdy nestalo,“ zdôrazňuje Jacobiová. Napriek tomu prípravy na prezidentovanie Bidena v „normálnom režime“ sú však v plnom prúde aj bez prístupu do Bieleho domu. Paralelne republikáni sa medzitým snažia spochybniť volebné výsledky na súde. Väčšina sťažností je proti volebnému procesu v jednotlivých štátoch – napríklad proti pravidlám hlasovania poštou. Ako vysvetľuje švajčiarska novinárka, Trumpovi právnici požadujú, aby boli poslané hlasy, ktoré prišli po dni volieb, vyhlásené za neplatné. Niektoré žaloby navyše zahŕňajú prípady skutočnej manipulácie s hlasmi – napríklad keď bol republikánskym pozorovateľom odmietnutý prístup k volebným miestnostiam. Kto z koho?!
*USA-DSA. Niektorí odborníci sledujúci situáciu sa domnievajú, že Spojené štáty čelia najnebezpečnejším dvom mesiacom vo svojej histórii. Je skutočne nepohodlné, keď uvidíte, že ministerstvo spravodlivosti porušuje dlhodobé pravidlo, podľa ktorého federálne súdy nemôžu zasiahnuť, kým nedôjde k oficiálnemu výsledku volieb. Takéto situácie búrajú obmedzujúce bariéry, ktoré by bolo lepšie ponechať, verí korešpondentka švajčiarskej televíznej stanice. Podľa jej názoru je celkový obraz desivý.
A ak sa navyše pozriete na to, ako sa mení vedenie Pentagonu, a zvyšuje sa tlak na orgány zodpovedné za priebeh volieb. Dojem je, že americká demokracia visí na vlásku niekoľkých jednotlivcov a hŕstky sudcov. Spolu s tým sa ozýva čoraz viac alarmujúcich hlasov, ktoré tvrdia, že sa jedná o právny proces, a zmena prezidentskej administratívy prebehne ako obvykle. Či už je to možno najpravdepodobnejší scenár, alebo boj bude pokračovať , je viac ako isté, že strata dôvery občanov v demokraciu je kolosálna. A to na oboch stranách politického spektra. Spolu s touto stratou sa zväčšuje aj skepsa a akceleruje strata dôvery ku „kolíske demokracie“ i v perspektívu demokracie ako takej. A až budúcnosť ukáže, čo to bude stáť samotné *USA-DSA i celý svet?
*USA-DSA :
United states of America-Disintegrated states of America,
Ladislav Hraško
Zanechajte nám komentár