Kolektívny Západ a jeho slepá ulica
Si Ťin-pching hovorí, že Čína zníži emisie prostredníctvom „ráznych politík a opatrení“.
Spiaca Európa ani nezaregistrovala, že Čína spúšťa reaktor, ktorý by mohol zmeniť svet
To, o čom sa doteraz v odborných kruhoch len šepkalo a o čom sa opatrne špekulovalo, sa stalo skutočnosťou. Čínsky jadrový dozor minulý týždeň udelil SINAP! Pre tých, ktorí nevedia, o čo ide, tak na vysvetlenie: je to dlho očakávané povolenie na začatie prevádzky experimentálneho reaktora *salt-thorium* v púšti Gobi.
Ak bude tento experiment úspešný, môže to znamenať, že úplne zmení energetiku! Navyše urobiť z „jadrového“ dostupného a ekologického zdroja aj dostupný pre krajiny, ktoré ho doteraz odmietali, alebo na jeho využitie nemali zodpovedajúce podmienky. Už dnes je podľa odborníkov niečo isté. Nielen vďaka tomuto experimentu je totalitná Čína na špici technologického rozvoja v oblasti jadrovej energetiky. Ale ukazuje cestu, o ktorej namyslený „Západ“ zatiaľ len hovorí.
*Sol-tóriový* reaktor má mať oproti súčasným reaktorom rad zásadných výhod. A treba priznať, že zároveň musia byť prekonané niektoré technologické výzvy, než ho bude možné použiť v bežnej komerčnej prevádzke. Ale to je bežné pri všetkých technologických „výdobytkoch“
Najdôležitejšími výhodami soľno-tóriových reaktorov je vysoká prevádzková bezpečnosť! Rovnako dôležitá je aj funkčná možnosť bez vodného chladenia. A hádam najpodstatnejšia je vlastnosť pre jednoduchší a hlavne kratší proces likvidácie vyhoreného paliva. To znamená, že ak by vo svete fungovali iba soľno-tóriové reaktory, nebolo by potrebné budovať stále podzemné úložiská pre vysoko rádioaktívny odpad.
Komu sa ešte zdá, že Čína resp. tzv. tretí svet je technologický zaostalý? Iba ak ignorantovi, či totálnemu blbovi.
Zanechajte nám komentár