Kežmarok sa predstavil v Poľsku
Na krakovskom hlavnom námestí bolo piatkové popoludnie 19. augusta venované Slovensku. Na záver dňa sa na tohtoročné kežmarské EĽRO ešte spomínalo v Novom Targove.
Počas Dní Slovenska 19. augusta na hlavnom námestí turistami navštevovaného poľského mesta ukázal aj Kežmarok. Na Rynku vKrakove prezentovala kežmarská krojárka Eva Garstková slovenský folklór, turisti sa od informačnej agentúry dozvedeli o oblasti Tatier, Spiša a Pienin. Vystúpil FS Maguranka zo Spišskej Starej Vsi a slávnostného otvorenia sa zúčastnil primátor Ján Ferenčák.
Trhy sa organizovali po 40-ty raz. Organizuje ich generálny konzulát Slovenskej republiky v Krakove. Okrem neho sa na tomto podujatí podieľali aj Maďarsko a Ukrajina, krakovskí obchodníci a remeselníci. „Trhy trvajú 18 dní v auguste. Slovensko sa prezentuje vždy v piatok. Dúfajme, že ako v posledných desiatich rokov, aj v ďalších desiatich nám nebude v piatky pršať,“ prognózoval generálny konzul Ivan Škorupa. Niekoľkodňového podujatia sa ročne zúčastní cez 200-tisíc návštevníkov.
„Na propagáciu čohokoľvek, čo chceme ukázať na Slovensku, dostávame v Krakove každoročne jeden deň,“ uviedol konzul Škorupa, na ktorého pozvanie mesto príležitosť opäť využilo. Robili sa tu súťaže o vstupenky do Kežmarského hradu, ale aj do Ski Bachledova, či na okolité kúpaliská vo Vrbove a Poprade. Súťažilo sa tiež o vstupy do múzeí a hradov na Liptove, Orave a v regióne Žiliny. Je to jedna z foriem, ktorou chcú organizátori prilákať poľských turistov za slovenské hranice.
Slováci a Poliaci mali stále veľa spoločného. Okrem toho, že sme susedmi, máme podobný jazyk, sme slovanskými národmi, máme radi tajomstvá a víno. Mnohí nevedia, že medzi Krakovom a Kežmarkom fungoval už oddávna obchod. Veľkou výhodou je, že medzi sebou nikdy neviedli vojnu. Mesto Krakov bolo bohaté a významné, lebo sa v jeho blízkosti ťažila soľ, ktorá bola v minulosti považovaná za zlato. V obci Wieliczka vzdialenej približne 30 km sa ťažila 700 rokov. Jedna z obchodných ciest z Krakova smerom na juh viedla cez Kežmarok a prevážala sa tadiaľ soľ. „Čo sme zistili, tak opačným smerom sa viezla obľúbená tekutina. Kežmarok vlastnil vinice na Tokaji, kde sa vyrábalo víno. Jedna vínna cesta viedla práve z Kežmarku do Krakova,“ priblížil históriu spolupráce medzi dvomi turistickými mestami na pohraničí primátor Ferenčák. Mesto Kežmarok pripravuje cezhraničnú spoluprácu na vytvorenie nového produktu cestovného ruchu a zviditeľnenia dávnej vínnej cesty. O tom, či sa projekt zrealizuje, rozhodne jeho úspešnosť koncom tohto roka.
Po ceste na Slovensko sa Kežmarčania zúčastnili 16. jarmoku Podhalanskeho v Novom Targu. Patrónkou nášho partnerského mesta je sv. Katarína, ktorú primátor Grzegorz Watycha počas divadelného úvodného predstavenia „potargoval“ od únoscov – zbojníkov. Na jarmokoch sa prezentovali miestni remeselníci a obchodníci, vystúpili folklórne súbory z Čiech a Poľska a večer začal koncert známej poľskej speváčky Beaty Kozidrak. Primátor Kežmarku poprial Poliakom veľa úspechu a na oplátku pozval všetkých na budúcoročné EĽRO. Ako nám prezradili viacerí predstavitelia Targu, Kežmarok a program Európskeho ľudového remesla na nich veľmi zapôsobil a z festivalu si priniesli veľa pekných spomienok, emócií aj nových priateľstiev.
Zanechajte nám komentár