Keď v horách chýba zdravý rozum
Záchranári vo Vysokých Tatrách hodnotili uplynulú letnú turistickú sezónu, ktorá priniesla nárast počtu smrteľných nehôd oproti roku 2014 o 100 percent. To znamená, že z hôr v oblastiach, kde pôsobí Horská záchranná služba (HZS), sa nevrátilo 20 návštevníkov. „Je to hrozivé číslo. Treba však povedať, že štyri smrteľné nehody boli v súvislosti s leteckou haváriou v Slovenskom raji, ale samozrejme, aj tu zasahovala HZS. Napriek tomu je tento nárast veľmi veľký,“ uviedol Jozef Janiga, riaditeľ HZS. Od 15 júna do 30 septembra operačné stredisko tiesňového volania (OSTV) prijalo počas letnej sezóny celkovo 234 žiadostí o pomoc, čo predstavuje nárast o 3,3 %. Oproti minuloročnej sezóne je to o 8 volaní viac. Príjem tiesňových volaní bol prostredníctvom tiesňovej linky 18 300 v 66-tich %, príjem cez linku 112 predstavoval 23,87 % a linku 155 to bolo 9,87 %. V porovnaní s rokom 2009 bolo v období od 1. mája do 30. septembra 254 nehôd v horách, pričom tohto roku sa stalo 415 úrazov. Záchranári vo svojich štatistikách uvádzajú, že rok 2012 bol z ich pohľadu najnáročnejší, vtedy zasahovali 444-krát. Z prieskumu vyplýva, že najviac nás navštevujú po Slovákoch, Češi a Poliaci. „Potvrdzuje sa, že tu máme dlhé roky približne 51 % ľudí, ktorým sa stal úraz, alebo bol kvôli nim vykonaný zásah. Každoročne sa to mení iba v tom, že po Slovákoch sa striedajú v prvenstvách Poliaci s Čechmi,“ podotkol Jozef Janiga. Záchranári okrem Maďarov, Lotyšov, Nemcov a Francúzov pomáhali aj Holanďanom, Nórom, Dánom či Rakúšanom alebo turistom zo Spojeného kráľovstva a Izraela. Najviac zásahov bolo vo Vysokých Tatrách, nasledoval Slovenský raj, Západné Tatry, Veľká Fatra, Nízke Tatry a najmenej, 26 zásahov v Malej Fatre.
Podľa medzinárodnej stupnice zranení NACA v porovnaní s rokom 2014, kedy bolo zaznamenaných 295 zranení, v tomto roku je to 366. „Je to nárast o 19,4 %. Najväčší nárast sme zaznamenali vo Vysokých Tatrách, kde bolo úrazov výrazne viac, čo znova dokazuje podceňovanie Tatier z pohľadu turistov,“ povedal riaditeľ HZS.
Tohtoročná turistická sezóna bola, čo sa týka počasia, veľmi dobrá. Počasie turistom prialo, čo sa ale neodzrkadlilo v počte úrazov. „Mysleli sme si, že úrazov bude menej, keďže počasie bolo dobré. Je to ale hlavne preto, že návštevnosť bola oproti minulým rokom veľmi vysoká. Dá sa povedať, že tohtoročná návštevnosť sa dá porovnať zo zlatou érou Tatier zo 70-tych rokov. Najväčšie problémy aké sme mali, boli v prvom rade zásahy alebo úrazy ľudí, ktorí sa pohybovali v horách sami, čo malo tragické následky. Napríklad na štítoch Končistá, Tupá či Satan. Vo všetkých prípadoch išlo o jednotlivcov, ktorí sa pohybovali v exponovaných terénoch sami,“ dodal Janiga.
Záchranári nevedia povedať, prečo ľudia riskujú a vyberajú sa do hôr sami, pretože je to hazard s vlastným životom. Jedným z dôvodov podľa Janigu môže byť aj to, že v pos-lednej dobe sa hovorí o otvorení Tatier. Navádza sa názor, že Tatry nie sú tak komplikované a ťažké na túry. Zásahy HZS ale ukazujú, že Tatry dokážu byť zradné a netreba ich podceňovať. Ďalší problém spôsobujú zablúdení turisti, ľudia uviaznutí v teréne, ktorí sa nevedia pohnúť ďalej a pri zhoršení počasia zablúdia. Dokazuje to aj posledný prípad z Baranieho sedla, kde uviazli dvaja Poliaci. Vzhľadom k poveternostným podmienkam, kedy v pondelok minulého týždňa nasnežilo, museli k Poliakom vyštartovať záchranári. V mnohých prípadoch ide o zlyhanie zdravého rozumu, aby si každý vedel zhodnotiť na čo má a na čo už nie. (pks)
Zanechajte nám komentár