Káčer o Ficovi
Foto: dennikN
Dlhoročný diplomat Rastislav Káčer hovorí, aký bol Fico pred 20 rokmi a ako americké spravodajské služby milovali Kaliňáka.
„Som diplomat, nemal by som sa vyjadrovať k vnútornej politike, ale urobím to. Veľmi dobre si pamätám históriu Roberta Fica. Nebohý minister obrany Jozef Stank mi začiatkom roka 2001 na rannej káve povedal, aby som si všimol toho mladého Fica, že o ňom budeme ešte veľa počuť, že je to veľmi schopný politik a že by sme ho niekedy mali zavolať k nám a porozprávať sa s ním o strategických veciach, o obrane.
Stank bol ľavičiar, z SDĽ a bol to veľmi progresívny človek. Vnímal ho absolútne pozitívne. Pozvali sme teda Fica na obed a áno, bol to veľmi schopný a talentovaný politik. Pred voľbami na jar 2006 som bol veľvyslancom vo Washingtone a on ma oslovil, že chce prísť a že chce konzultácie. Vybavil som mu prijatia na veľmi vysokej úrovni v Bielom dome aj na ministerstve zahraničných vecí. Všetko, čo povedal – a tie zápisy určite niekde sú –, bolo úplne korektné: Spojené štáty sú kľúčovým spojencom, NATO je našou prioritou, od ktorej neustúpime, chceme byť dôveryhodní.
Partnerom sa to páčilo, boli spokojní a hovorili si, že keď bude Fico budúcim premiérom, nestane sa žiadna katastrofa. Súkromne bol mimoriadne príjemný, šarmantný, vtipný spoločník. Keď odchádzal, povedal mi: pán veľvyslanec, keď budem premiérom, tak chcem, aby ste vy ostali veľvyslancom. Zasmial som sa a povedal som, že uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie. Chcem povedať aj to, že v prípravnej fáze na členstvo v NATO od roku 1999 až do roku 2002 bol pre mňa jedným z najbližších spojencov Robert Kaliňák ako predseda výboru pre obranu a bezpečnosť. Podporil všetko a veľmi intenzívne. Robilo sa s ním perfektne.
Keď v roku 2006 prišla Ficova vláda a Kaliňák bol ministrom vnútra, tak tak dobre sa mi nerobilo so žiadnym ministrom vnútra. Mojou hlavnou diplomatickou misiou bolo vyrokovať bezvízový styk a Kaliňák bol absolútne podporný. Americká strana nás niekoľkokrát oslovila v súvislosti so špeciálnou spravodajskou spoluprácou idúcou ďaleko za Guantánamo a neviem, ktorá vláda by sa na to odvážila, ale šéf SIS Magala a Kaliňák s tým súhlasili. Kaliňáka spravodajské služby Spojených štátov milovali. Generál Clapper, ktorý sa stal národným riaditeľom pre spravodajstvo, teda šéfom všetkých spravodajských služieb, považoval Kaliňáka za blízkeho priateľa. Vtedajší minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff tiež.
Za Ficových vlád sme mali takú proamerickú politiku, že to ani nemôžem povedať, lebo je to prísne tajné. Niečo sa zlomilo a vnímam, že sa to stalo po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Odvtedy vidíme iného Fica. Prehodil strategickú výhybku, stratil kompas a asi je to istý typ kalkulu a je mi to veľmi ľúto. To, čo dnes u nich vidíme, je absolútne surový politický marketing. A vidíme aj obrovský rozdiel u premiéra Hegera, ktorý sa nám možno zdal ako nevýrazný politik, ale tým, že má v hlave úplne jasno, že je konzistentný, poctivý a že nie je marketér, tak zrazu vychádza v tejto situácii ako líder nad očakávania mnohých z nás.
“Celý rozhovor, ktorý sa venuje ruskej agresii na Ukrajine aj diplomatickým stretnutiam v Moskve, si môžete prečítať alebo pozrieť TU na dennikn.sk
HARABIN: Priame svedectvo o tom, že Fico a Kaliňák sú agentmi USA, preto o okupačnej zmluve s Američanmi hovorili, že nie sú proti nej. Len bola údajne zle vyrokovaná.
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359
Zanechajte nám komentár