„Jeho smrť robí svet lepším“: ako Izrael, Ruská federácia a Spojené štáty reagovali na vraždu vodcu Hamasu
Ismail Haniya Mohammed Salem/Reuters
Šéf politbyra Hamasu Ismail Haniyeh zahynul pri raketovom útoku na Teherán.
Izrael oficiálne nekomentoval smrť šéfa politbyra Hamasu v Teheráne Ismaila Haniyeha, ale minister pre záležitosti a dedičstvo Jeruzalema Amichai Eliyahu povedal, že „robí svet lepším miestom“. Podľa Al-Mayadeen bol Haniyeh zabitý v dôsledku priameho zásahu rakety, ktorá nebola odpálená z Iránu. Hamas má v úmysle na útok reagovať a obviňuje z neho Izrael. Úrad Benjamina Netanjahua zároveň nariadil izraelským ministrom, aby sa k tejto téme nevyjadrovali, uvádzajú médiá.
Izraelský minister pre záležitosti a dedičstvo Jeruzalema Amichai Eliyahu ako prvý z izraelských vysokých politikov reagoval na vraždu šéfa politického úradu palestínskeho hnutia Hamas Ismaila Haniyeha v Teheráne. Nálet označil za „správny spôsob, ako vyčistiť svet od tejto špiny“, čím nepriamo potvrdil izraelskú účasť.
„Haniyova smrť robí svet o niečo lepším,“ napísal Eliyahu na sociálnej sieti X.
Minister poznamenal, že už nebudú existovať žiadne mierové dohody o kapitulácii a žiadne milosrdenstvo pre „synov smrti“:
„Železná ruka, ktorá ich udrie, je tá, ktorá prinesie mier, pohodlie a posilní našu schopnosť žiť v mieri s tými, ktorí túžia po mieri.“
The Times of Israel tvrdia, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiadal izraelských predstaviteľov, aby mlčali a nekomentovali Haniyovu smrť. Jerusalem Post tiež píše, že Netanjahuov úrad dal pokyn izraelským ministrom, aby sa k tejto téme nevyjadrovali. Krajina oficiálne nekomentovala, čo sa deje.
Hamas obviňuje Izrael a Spojené štáty z vraždy Haniyeha. Zástupca hnutia tvrdí, že to bolo koordinované s Washingtonom, a tiež uvádza, že hnutie prijme odvetné opatrenia.
Iránsky viceprezident Amir Hossein Ghazizadeh Hashemi súhlasil s tým, že Hamas má právo potrestať páchateľov.
Reakcia vo svete
Rusko
Námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Michail Bogdanov v rozhovore s RIA Novosti označil incident za politickú vraždu:
„Toto všetko je veľmi zlé. Toto je úplne neprijateľná politická vražda a bude ďalej eskalovať napätie.“ Smrť Haniya bude mať podľa diplomata mimoriadne negatívny vplyv na rokovania o dohode o prímerí v pásme Gazy.
Ankara odsúdila zabitie Haniyeh a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo Izrael skôr, ako sa konflikt rozšíri.
„Účelom tohto útoku je rozšíriť vojnu v pásme Gazy na celý región. Ak medzinárodné spoločenstvo nepodnikne kroky na zastavenie Izraela, náš región bude čeliť väčším konfliktom,“ uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí.
Irán
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaání uviedol, že krv vodcu Hamasu Ismaila Haníja „nikdy nebude preliata nadarmo“ a jeho mučeníctvo „upevní hlboké a nezlomné puto medzi Teheránom, Palestínou a odporom“. Iránska Najvyššia rada národnej bezpečnosti rozhodla o mimoriadnej schôdzi, zistili noviny NYT.
USA
Biely dom sa k náletu a jeho následkom nevyjadril, poznamenal však, že si je vedomý toho, čo sa stalo. Šéf Pentagonu Lloyd Austin zároveň počas tlačovej konferencie na Filipínach zdôraznil, že Amerika pomôže chrániť Izrael v prípade útoku. Washington podľa neho začal pracovať na znížení napätia v regióne:
„Stále nás znepokojuje možnosť, že to prerastie do plnohodnotnej bitky. A nemyslím si, že boj je nevyhnutný.“
Čo je známe o smrti vodcu Hamasu
Skoro ráno 31. júla agentúra Mehr s odvolaním sa na vyhlásenie iránskych Islamských revolučných gárd informovala o smrti šéfa politbyra Hamasu. Haniyeh bol zabitý v Teheráne priamym zásahom rakety do domu, kde strávil noc. Bol v Iráne, aby sa zúčastnil na inauguračnej ceremónii nového prezidenta krajiny Masouda Pezeshkiana.
Hamas v oficiálnom vyhlásení vyhlásil Haniyeh za mučeníka a obvinil Izrael z toho, čo sa stalo. Tel Aviv podľa nich odpálil raketu na sídlo úradníka. Ako píše Al-Mayadeen, raketa nebola odpálená z Iránu, ale z inej krajiny. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie.
„Zabitie Haníji raketou odpálenou z inej krajiny znamená agresiu proti Iránu a vyžaduje si rozhodnú reakciu,“ zdôraznil zdroj Al-Mayadeen.
Hizballáh vydal oficiálne vyhlásenie týkajúce sa zabitia Haniyeh. Uvádza, že krátko predtým Izrael zaútočil na budovu v Bejrúte, kde sídlil najvyšší vojenský veliteľ skupiny Fuad Shukr. Jeho smrť nebola oficiálne potvrdená, pretože trosky sa odstraňujú.
V apríli Haniyeh oznámil zabitie svojich troch detí a vnúčat pri izraelskom útoku v pásme Gazy a počas konfliktu stratil najmenej 60 príbuzných:
„Ďakujem Alahovi za česť, ktorú mi dal tým, že mi vzal moje tri deti a niekoľko vnúčat,“ povedal Haniyeh pre Al Jazeera.
Ismail Haniyeh, údajne 62-ročný, sa narodil v utečeneckom tábore Shati v Gaze. V roku 2017 Haniyeh viedol politbyro Hamasu.
Bol pod americkými sankciami a v roku 2018 ho americké ministerstvo zahraničia označilo za teroristu. V máji 2024 prokurátor Medzinárodného trestného súdu požiadal o zatykač na troch vodcov Hamasu vrátane Haniyeha.
Izrael sa domnieva, že Haníja je jednou z kľúčových osôb pri rokovaniach o prepustení rukojemníkov a prímerí.
Zanechajte nám komentár