Hra kolaborantov – Ján Cuper
PRIATELIA – priateľ z ČR mi poslal tento článok o slovenskom probléme. Veľmi veľkom probléme. Všetci vieme o „Mečiarových amnestiách“ ale nevieme aké špinavé hry hrali s nami – aj s Mečiarom a Kováčom – západné mocnosti aj domáci nepriatelia suverenity Slovenska. A stále sa hrá o suverenitu Slovenska – a o hlavu R.Fica
Mladá generácia je veľmi ľahostajná k svojmu osudu a vôbec ju netrápi, že môže prísť o svoj štát.
…vynikajúci rozhovor, ktorý by bolo dobré si prečítať a popremýšľať o ňom. Je vidieť, že politici sa rútia v aute v hmle s dohľadnosťou 5 metrov 250 kilometrovou rýchlosťou a pritom si ani nevidia na špičku nosa. Čo bude za pár chvíľ ich nezaujíma. O tom, že politikov ku koncu časov budú zatvárať a budú „na odstrel“ je dopredu pripravené od bábkovodičov zo zámoria a nielen od nich….
Rozhovor s Jánom Cuperom: Hra kolaborantov – Fico nebuduje národný, ale internacionálny štát, a to mu zlomí krk
doc. JUDr. Ján Cuper, CSc.:
Patrí medzi popredných tvorcov Ústavy SR, renomovaných slovenských právnikov a absolútnych odborníkov na ústavné a správne právo. Niekoľko rokov bol neodmysliteľnou súčasťou slovenského parlamentu. Jeho meno patrí medzi slovenskú inteligenciu a Oxfordská encyklopédia ho zaradila medzi popredné osobnosti SR. Je držiteľ najvyššieho štátneho vyznamenania I. triedy – Radu Andreja Hlinku za mimoriadne osobné zásluhy pri vzniku SR. V období po roku 1998, keď sa po nástupe vlády pod Mikulášom Dzurindom začal pohon na predchádzajúce politické špičky, sa stal súčasťou advokátskeho tímu, ktorý obhajoval bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Tento tím dokázal vyhrať všetky vykonštruované kauzy voči Ivanovi Lexovi s výsledkom 15:0. Súčasnú situáciu, ktorá prebieha na Slovensku ohľadom rušenia amnestií a úpravy Ústavy SR, hodnotí ako útok na podstatu štátu.
Slovenskú verejnosť už 19 rokov rozdeluje problém tzv. Mečiarových amnestií. Spustilo celú kauzu zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska?
Ján Cuper: Kauza bola riadne premyslená aj uskutočnená. Dnes je nesporné, že ju vytvorila aj zrealizovala časť Slovenskej informačnej služby. SIS nevznikla pod vedením Ivana Lexu, ale Igora Cibulu. Lexa prišiel do SIS v období, keď bola zrejme rozdelená na dva tábory. Na ľudí, ktorí chceli podporovať Slovenskú republiku, a tých, ktorí proti nej bojovali a ani ju nechceli. Iste je nesporné, že nejaký podiel ľudí z SIS na zavlečení mohol byť. Vladimír Mečiar povedal, že za tím mohol byť Jaroslav Svěchota. Niektorí sa na tom podielali vedome, niektorí nevedome.
Kto mal dôvod na to, aby sa takéto niečo udialo?
Ján Cuper: Iste tí, ktorí tvorili zázemie pôvodného VPN. Boli to zrejme svetoobčania s inými štátnymi záujmami. Rozdelením republiky sme vytvorili revolúciu, získali sme suverenitu a nezávislosť od federálneho štátu.
Vtedajší prezident Michal Kováč najprv povedal, že to nie je jeho syn, no následne svojmu synovi dal milosť. Prečo?
Ján Cuper: Neviem, prečo poprel, že ide o jeho syna. Možno bol sám šokovaný z toho, čo sa deje. Človek zatiahnutý do teórie konfliktov nehraje o svoje záujmy, ale o isté ideály. Michal Kováč st. bol zrejme na udelenie milosti donútený otcovskou láskou. A iste tí, ktorí to zosnovali, mu prikázali, že to musia urobiť, a tím prezidenta zatiahli do svojej hry.
A prečo sa Vladimír Mečiar o niekoľko rokov neskôr rozhodol udeliť amnestie?
Ján Cuper: Amnestia sa udeľuje z celospoločenských pohnútok, nie individuálnych. A ak je nemorálna, tak len z hľadiska individuálneho, nie celospoločenského. Nemorálnosť je v tom, že si niekto neodsedel celý trest ako odplatu spoločnosti za spáchané zlo. Ak sa to však hodnotí ako zlo, vykonané v boji proti inej skupine spoločnosti, tak za ich udelením treba vidieť snahu o upokojenie spoločenskej situácie. V takomto momente je amnestia morálna. Nesúhlasím s Ficovým výrokom, že sú morálnym suterénom. Vladimír Mečiar ich udelil v naivnej viere, že sa upokojí situácia a prestane sa rozvracanie spoločnosti. Títo šarlatáni a zloduchovia sú schopní všetkého v záujme uchopenia moci. Ide o kontrarevolúciu VPN a KDH.
Stal sa skutok, ktorým zmizlo 2,3 milióna amerických dolárov z Technopolu a obohatil sa Michal Kováč ml.?
Ján Cuper: To je pravda. V Mníchove sa začalo trestné stíhanie voči nemu, pretože to bola nemecko-slovenská firma. V Nemecku však platí zákon, že ak delikvent do prvého výsluchu zaplatí daňové dlhy, tak sa omilosťuje, takže Michal Kováč bol omilostený aj v Nemecku. Michal Kováč st. s Jánom Čarnogurským vycestovali do Bavorska, kde mal zrejme práve Čarnogurský kontakty na kresťanských demokratov, aby kauzu zahladili. Peniaze zaplatili a na Michala Kováča ml. sa v Nemecku naraz pozeralo ako na bezúhonného človeka. Samozrejme, bolo potrebné prekonať istý niekoľkomesačný časový úsek, kým sa peniaze vrátili do Mníchova. Potom sa mohol z Rakúska vrátiť Michal Kováč ml. naspäť.
Čarnogurský s Kováčom vycestovali do Nemecka počas pol roka, kým bol Michal ml. v Rakúsku?
Ján Cuper: Presne tak. Následne na to dostal zrejme z prezieravosti milosť, aby nebolo možné opäť vyšetrovať, ak sa na tieto podvody príde.
Michal Kováč ml. dostal potom diplomatický pas, zabezpečujúci absolútnu imunitu. Na základe akých kritérií mu ho mohli udeliť?
Ján Cuper: Je to neštandardný postup, ale diplomacia slúži aj na to, aby sa mohol niekto odložiť na diplomatické miesto a čím ďalej od republiky, tým lepšie. Stená z očí, zíde z mysle, navyše v tom čase nebol použiteľný pre spoločnosť na ďalšie iné úkony. Tak ho pekne upratali na ambasádu najprv do Indie, potom na Taiwan. A teraz sa vrátil do hry.
Opozičné strany aj médiá obviňujú z tohto skutku SIS pod vedením Ivana Lexu…
Ján Cuper: Ivan Lexa s tím nemá nič spoločné.
Kto teda mal dôvod vydať Michala Kováča ml. do zahraničia?
Ján Cuper: Michal Kováč st. sa touto kauzou svojho syna stal vydierateľným. To je bežný postup na rozdeľovanie spoločnosti. Nám sa podarilo spoločnosť zjednotiť a tí, ktorí nechceli republiku, mohli získaním prezidenta na svoju stranu konať v rámci svojich záujmov. Tak rozdelili takmer zjednotenú spoločnosť a hra mohla pokračovať. Porazení VPN-kári sa presťahovali do exilu a založili si denník N, cez ktorý rozvíjajú spravodajské hry.
Znamená to, že stále ide o boj proti Slovensku?
Ján Cuper: Samozrejme. Ide o spochybnenie SR ako demokratického štátu. Dnes je však SIS ucelenejšia a ťažko sa im budú získavať agenti, ktorí budú hrať na dve strany. Nakoniec aj politici sú dnes skúsenejší. Robert Fico si hádam uvedomuje, že ak chce hoci aj naďalej byť premiérom, tak to môže len v suverénnej republike. Rozum by mal dostať aj Andrej Danko, ale ten, samozrejme, až takto ďaleko nevidí, lebo o teóriách konfliktu nevie nič a svetoobčianska lobby si ho poistila tým, že mu za školiteľa nainštalovala Miroslava Kusého.
Vladimír Mečiar tvrdil, že za únosom neboli štátne orgány. Spomenul meno námestníka SIS Jaroslava Svěchotu. Konali teda ľudia na jeho popud?
Ján Cuper: Tajná služba nie je štátny orgán. Štátomocenský orgán vydáva štátomocenské rozhodnutia, a to SIS nerobí. Tajná služba predsa podáva informácie o nepriateľoch štátu zvnútra aj mimo neho, prípadne ich vyrába, to je v náplni všetkých tajných služieb.
Zrušenie Mečiarových amnestií má dlhé roky vo svojej agende KDH…
Ján Cuper: Kto mohlo mať záujem, aby sa toto všetko zmanipulovalo v neprospech Mečiara? Predsa tí, čo boli proti vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Ján Čarnogurský tú hru prehral. V čase, keď sme prijali Deklaráciu o zvrchovanosti SR, Vladimír Mečiar povedal Jánovi Čarnogurskému: Tak sme vás poslali teraz do minulosti. Ján Čarnogurský sa však opäť objavil v prítomnosti. Samozrejme, chodil a donášal na isté veľvyslanectvá a nielen on, ale aj iní ľudia. Dnes už Ján Čarnogurský chodí na iné veľvyslanectvá. Zabudol pritom na jednu múdrosť – nikdy nie sú cudzie mocnosti za nič vďačné, lebo len potrebujú udržať nadvládu na danom teritóriu.
Hovorí sa, že Ján Čarnogurský musel prenechať predsednícke kreslo KDH Mikulášovi Dzurindovi. Z akého dôvodu?
Ján Cuper: V tajnom spise sú tieto informácie, ale o tom nemôžem rozprávať, pretože som viazaný mlčanlivosťou. Dzurindu jeho sponzori zrejme dotlačili do toho, aby bol odstránený vplyv Vladimíra Mečiara, aby zahraničné mocnosti mohli sprivatizovať slovenské strategické podniky. Samozrejme, s tím prišiel aj návrh na zrušenie Mečiarových amnestií a začalo sa trestné stíhanie. Jaroslava Svěchotu zatvorili na tri mesiace so šesťnásobným vrahom, niet divu, že sa z toho zbláznil.
Jaroslav Svěchota sa pod tlakom priznal…
Ján Cuper: Médiá v tom čase o tom písali tak, že prišli za ním plochonohý generál Ladislav Pittner a druhý generál Jaroslav Ivor a povedali mu, že ak podpíše predložené priznanie, pôjde na slobodu.
Čo bolo v tom priznaní?
Ján Cuper: Údajne trikrát spomenul Vladimíra Mečiara, tak to prezentoval Jaroslav Ivor, ale problém bol v tom, že neskôr Svächotov advokát Peter Lelkeš povedal, že jednoducho pri tom údajnom priznaní nebol, čiže bolo nezákonné.
Čo sa s Jaroslavom Svěchotom dialo po priznaní?
Ján Cuper: Po prepustení sa ocitol na psychiatrii vo väzenskej nemocnici. Neskôr dostal záhadný infarkt a po nejakom mesiaci aj jeho advokát Peter Lelkeš. A naraz sa dostal na scénu Ivan Lexa. Scenár sa opakoval: poputoval do vyšetrovacej väzby a zavreli ho do cely s vrahom. Ivan Lexa prežil vo vyšetrovacej väzbe celý rok. V trestnom stíhaní sa naďalej pokračovalo a Európsky súd v Štrasburgu jasne povedal, že amnestia sú nezrušiteľné. Čiže Mikuláš Dzurinda nemal právo ich zrušiť. Ivan Lexa za to nežiadal žiadne odškodné a dodnes sa mu nikto neospravedlnil.
V súvislosti s Michalom Kováčom ml. sa spájajú aj ďalšie dve mena, a to Robert Remiáš a Oskar Fegyveres…
Ján Cuper: Oskar Fegyveres so SIS-kou niečo spoločné mal. Ako advokát som ho vypočúval dvakrát po osem hodín a o únose nevedel povedať dokopy nič. Vypočúvali sme ho cez telemost a pre istotu sme boli štyria advokáti, pretože sme mali obavy: ak by sa jednému z nás niečo stalo, tak sú tu ďalší, čo budú môcť naďalej obhajovať. Vyšetrovanie tohto prípadu bolo nebezpečné. Jedného advokáta by odpravili ľahko, ale štyroch by to bolo ťažšie.
Čo má teda s prípadom spoločného Robert Remiáš? Prečo ho podľa médií poslala tajná služba na druhý svet?
Ján Cuper: Remiáš nemá s tím spoločné absolútne nič. Netreba zabúdať, že pri spravodajských hrách sa vyrábajú aj obete, a tak to bolo aj v tomto prípade.
Znamená to, že Roberta Remiáša obetovali za to, že bol s Oskarom Fegyveresom kamarát?
Ján Cuper: Nie, nikto ho neobetoval. Remiášovi neskrivila ani vlas na hlave nejaká cudzia ruka a už vonkoncom nie Ivan Lexa. Zaujímavá je informácia, že kapitán, ktorý vyšetroval Remiášovu kauzu, už tiež tiež nie je policajtom.
Médiá to však tvrdia…
Ján Cuper: Obvinenie, že Remiášovi dal niekto do auta nástražný systém a že to boli mafiáni Jozef Roháč a Imrich Oláh na príkaz riaditeľa SIS, sa pri šetrení ukázali ako fabulácia. Nakoniec to musel priznať aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko z KDH, pretože potvrdil, že výbušninu do auta Remiáša nemohol dať Imrich Oláh, pretože sa našli jeho pozostatky a genetici povedali, že bol zavraždený v roku 1993. Remiášovo auto explodovalo v roku 1999.
Vráťme sa k svedkovi Oskarovi Fegyveresovi. Kto má záujem, aby nevypovedal?
Ján Cuper: Aký je on svedok, čoho? Oskar Fegyveres je vykonštruovaný svedok, aspoň v kauze Remiáš. Advokát Ľubomír Hlbočan povedal, že Oskar Fegyveres dostal od Michala Kováča st. 500-tisíc korún.
Vladimír Mečiar povedal, že za financovaním pobytu Oskara Fegyveresa v zahraničí boli Ján Čarnogurský a Milan Kňažko. Aký mali na to dôvod?
Ján Cuper: Na tom by mohlo byť niečo pravdy. Treba si položiť otázku, v koho prospech má svedčiť Fegyveres. V prospech Vladimíra Mečiara alebo Jána Čarnogurského, Milana Kňažka a Michala Kováča?
Robert Fico považuje Mečiarove amnestie za morálny suterén a ešte nedávno tvrdil, že sa nedajú zrušiť. Dnes je situácia iná. Čo to bude v praxi znamenať?
Ján Cuper: Ak sa dnes oháňajú princípmi právneho štátu, tak narážajú rovno na štyri a jedným z nich je zákaz retroaktivity. Štátne orgány a orgány verejnej moci môžu konať len v rozsahu a spôsobom, ktoré im ustanovuje zákon. To je zakotvené v Ústave SR v článku dva. Prvá nezákonnosť je, aby parlament zrušil niečo nezrušiteľné. Amnestia alebo milosť vo svojej filozoficko-právnej podstate nie sú oprávnenie prezidenta ako štátneho orgánu, ale je to prerogatívum spojené s autoritou hlavy štátu. Prerogatívum je tiež oprávnenie, ktoré má na poslednom súde Boh a v civilných súdoch hlava štátu. Prezident nie je povinný nikomu sa spovedať, prečo udelil milosť či amnestiu. Vo všetkých ústavných systémoch starých štyritisíc rokov je milosť nezrušiteľná, no na Slovensku to ideme zrušiť.
V odborných právnických kruzách na rozdiel od 28 tzv. renomovaných právnikov prevažuje názor, že amnestia sú nezrušiteľné. Napriek tomu sa našiel v NR SR právnik Peter Kresák, tvrdiaci opak…
Ján Cuper: Je to neoliberál, ktorý plynule prešiel z postkomunistického kádru do liberálneho. Svoju vtedajšiu legitimitu získal tím, že sa oženil s dcérou bývalého ministra školstva. V tom čase sme sa nedostali ani na študijný pobyt do Sovietskeho zväzu, no Peter Kresák študoval v USA. Dnes sa vyhlasuje za excelentného právnika a ďalší 27 papagáji to po ňom opakujú. Peter Kresák Ústavu SR už raz v roku 2005 zrevidoval. V tom čase som dôrazne protestoval proti, v parlamente som bránil slovenskú suverenitu. Peter Kresák a Ladislav Orosz však presadili svoje ciele a veľmi ľahko pustili našu suverenitu vo prospech EÚ, ale aj medzinárodné zmluvy bez ratifikácie parlamentom. Vďaka nim sú zákony EÚ nadradené slovenským zákonom. Pritom aj nemecký spolkový súd konštatoval, že nemeckým zákonom nemôžu byť nadriadené žiadne zákony EÚ.
Dzurindovci aj Radičovci boli pri moci, preč teda nekonali?
Ján Cuper: Konali. Mikuláš Dzurinda predsa zrušil Mečiarove amnestie a Európsky súd v Štrasburgu konštatoval, že amnestia možno prezidentom vydať, ale nie zrušiť. To isté povedal Najvyšší súd SR a Ústavný súd SR.
Rozhodnutie tejto vlády pôjde aj na Ústavný súd SR. Čiže stanovisko Evropského súdu v Štrasburgu, ÚS SR a NS SR nie sú záväzné?
Ján Cuper: Situácia na Ústavnom súde SR je patová a prezident Kiska ju robí ešte patovejšou.
Prečo Andrej Kiska nevymenoval šesť súdcov, ktorých mu navrhla NR SR, aby bol Ústavný súd SR plnohodnotne funkčný?
Ján Cuper: Zámerne, pretože mu nevyhovuje, že minimálne traja z navrhovaných cítia proslovensky a ctia si zákony SR. Celý čas sa hrá o to, že majú potrebu demonštrovať silu. Podľa Lucie Nicholsonovej už treba niekoho konečne zavrieť, tak im z toho najlepšie vychádza Vladimír Mečiar alebo Ivan Lexa. Spravodajská hra s Ladislavom Bašternákom im nezabrala, lebo to je malá ryba. Tak pokračujú naďalej v boji proti Robertovi Ficovi a suverénnemu štátu.
Vladimír Mečiar povedal, že sa nehraje o jeho hlavu, ale o hlavu Roberta Fica…
Ján Cuper: Jednoznačne súhlasím. Vladimír Mečiar si naďalej ponechal brilantný nadhľad, preto som si ho vážil na rozdiel od Jána Čarnogurského, ktorý sa chcel prirovnávať k Mečiarovi, ale nikdy taký brilantný rozhľad nemal, okrem intrigánskeho, a dobre im k tomu všetkému hrá ďalší intrigán, ktorý dnes sedí v prezidentskom paláci spolu so svojimi poradcami. Advokát Juraj Trokan povedal, že Vladimír Mečiar a Ivan Lexa môžu pokojne chovať, a ten o tejto kauze niečo vie. Čiže naozaj ide o Ficovu hlavu.
V akom zmysle sa teda hrá o Ficovu hlavu?
Ján Cuper: Treba ho odstaviť od moci, lebo je pronárodný. Ako štátnik sa Robert Fico prejavil, keď slovenskí policajti zablokovali vstup maďarského prezidenta, ktorého pozval predstaviteľ komárňanskej samosprávy, čím získal liberálnych svetoobčianskych nepriateľov. Ďalším jeho „chybou“ bolo odmietnutie migrantov. Hra sa tu veľmi špinavá hra, v ktorej môže Slovensko zle skončiť. Navyše Spojené štáty majú svojho spojenca v kresle prezidenta. Nakoniec sa tu jedného dňa začnú stavať vojenské základne a štát, ktorý ich má na svojom území, už nie je suverénnym a postupne začne detoxikácia SR.
Ešte stále rozhoduje Robert Fico v Smere?
Ján Cuper: Zatiaľ áno, ale ak si vezmeme, že sú v Smere politici, ktorí majú nenaplnené ambície, preč by sa nerozhodli pre kolaboráciu a preč by si nemohla opozícia kúpiť nejakú politickú prostitútku? Veď sa to dialo aj v HZDS, že si opozícia kupovala kolaborantov. Nakoniec film Únos sa začal nakrúcať pred siedmimi rokmi a Ficov minister Marek Maďarič prispel na tento mediálny paškvil dvoma tretinami. Zrejme stratil kontrolu nad ministrom už pred siedmimi rokmi.
Ako môžeme predísť scénaru rozvrátenia štátu alebo autonómii?
Ján Cuper: Malé štáty to majú ťažké. Dnes sme pre svet atraktívni, pretože sem prichádzajú investori. Cez ekonomiku sa vytvára sféra vplyvu. Ak Fico povedal, že neprijmeme kvóty ani migrantov, tak na neho našli iný spôsob. Povie sa, že na Slovensku nemá kto robiť a tých migrantov sem navodíme pod rúškom potrebnej pracovnej sily. Nakoniec sa tu vytvorí povestný americký taviaci kotol, v ktorom sa pretavuje nová občianska spoločnosť. Všichni, ktorí sa nechceme volať občan číslo jeden, dva alebo tri, budeme mať problém, pretože ľahšie sa ovláda neidentifikované „monštruózne nič“. Preto treba, aby sme zo Slovákov urobili národ s maximálnym IQ 90, aby boli schopní stáť len pri montážnom páse a nezaujímali sa o skutočný chod sveta.
Zápasí SR o svoju suverenitu?
Ján Cuper: Presne tak, celých 24 rokov. A či sa to dnes niekomu líči alebo nie, aj Fico sa o ňu zápasí s veľkými ťažkosťami, lebo nie je slobodný, ale bojuje.
Prečo ide Robert Fico v rozbehnutom vlaku? Prečo z neho nevyskočí alebo ho nezastaví?
Ján Cuper: Nemôže z neho ani vystúpiť, ani ho zastaviť. Musí sa nájsť niekoľko schopných konzervatívcov a intelektuálov s odvahou bojovať proti zlu, ktoré sa deje na Slovensku, skôr ako uplatní svoj zákon ministerka Lucia Žitňanská, ktorá chce trestať za názor.
Vraciame sa späť do 50. rokov minulého storočia?
Ján Cuper: Veľmi dobre si pamätám tie roky, ja som to peklo zažíval. Rozprávalo sa tu o komunizme s ľudskou tvárou, pritom som bol stále hladný a otrhaný.
Potvrdili ste, že Roberta Fica majú absolútne pod kontrolou. Je teda ťažké sedieť vo vláde, kde je národná strana zajedno s národnostnou stranou?
Ján Cuper: Kus po kuse si Béla Bugár napĺňa ciele z Budapešti. Počas pôsobenia Zsolta Simona na ministerstve pôdohospodárstva získali pozemky a teraz za Árpáda Érseka na ministerstve dopravy budú stavať diaľnice smerom na juh Slovenska, ako aj mosty cez Ipeľ a Dunaj do Maďarska. Týmto bude Robert Fico strácať body na Kysuciach, Orave či v Prešove, kde už teraz ľudia demonštrujú. Preferencie mu budú klesať, lebo ľudia vidia, ktorým smerom tečú financie. Nebuduje národný, ale internacionálny štát. Toto všetko Ficovi zlomí krk a Andrej Danko je pre neho vo vláde príťažou.
Znamená to, že sa budeme dívať na podrývanie slovenskej štátnosti?
Ján Cuper: Mladá generácia je veľmi ľahostajná k svojmu osudu a vôbec ju netrápi, že môže prísť o svoj štát. Zažívame plazivé odnárodňovanie a bezbrehý liberalizmus. Liberálnu spoločnosť môže poraziť len človek s takým vplyvom ako Donald Trump v USA.
Lenka Eremiášová, 2017
Američania od nás chceli, aby voľby u nás riadilo OBSE a nie Mečiarova vláda – Ján Cuper
Verejnosť proti násiliu? Naši liberáli zlikvidujú aj liberalizmus – Ján Cuper
Liberalizmus zničí robotnícku i strednú triedu aj sociálny štát. Globalizmus zlikviduje našu výrobu potravín, čo ešte prinesie? Zisk víťazí vďaka korporátnym médiám. Tie sú platené spoza oceánu. Liberáli nie sú veriaci. Tam, kde sú americké základne, už nie je naše územie. Ruské zbrane sú namierené aj na ne. Zachovajme si tvár.
Zanechajte nám komentár