Horská záchranná služba pomáhala
Záchranná akcia pod Lomnickým štítom
V popoludňajších hodinách 13. 11. sa s HZS skontaktoval prostredníctvom tiesňovej linky 112 slovenský občan, ktorý nahlásil, že z Lomnického štítu padol jeho brat a krváca. Žiadne ďalšie informácie však poskytnúť nevedel. S 29-ročným postihnutým sa nebolo možné telefonicky skontaktovať. Počas rozbiehania záchrannej akcie sa so záchranármi spojil postihnutý, ktorý uviedol, že pod vrcholom Lomnického štítu ho strhla lavína a pádom si spôsobil poranenie hlavy a hornej končatiny. Napriek nepriaznivému počasiu a silnému vetru sa o vzlet a dopravenie záchranárov do oblasti Skalnatého plesa pokúsil vrtuľník VZZS. Počasie však nedovolilo vysadiť záchranárov, posádka sa vrátila na heliport do Starého Smokovca, odkiaľ pokračovali záchranári HZS pozemne. Prvá záchranná skupina vyrazila zo Štartu smerom na Skalnaté pleso pešo, keďže pre zlé počasie nepremávalo ani OHDZ. Predpokladaná poloha pacienta bola spodná časť žľabu Kartárik, kde bol aj nájdený. Zároveň odišla do terénu aj druhá podporná skupina záchranárov HZS. Podľa opisu situácie, ktorá úrazu predchádzala, 4-členná skupina vyšla na Skalnaté pleso, kde sa rozdelili a postihnutý pokračoval sám pod Lomnický štít. Keď nastúpil do steny a začal traverzovať, odtrhla sa s ním snehová doska. Pacient po páde utrpel viaceré poranenia a po príchode záchranárov bol podchladený. Záchranári HZS pacienta na mieste ošetrili a zateplili a následne ho transportovali ku terénnemu vozidlu HZS na Štarte a odtiaľ do Tatranskej Lomnice, kde bol odovzdaný privolanej posádke RLP z Kežmarku. Záchranná akcia bola ukončená v nočných hodinách.
Pomoc poľským turistom v Račkovej doline
Dňa 12.11. krátko pred 20. h oznámili poľskí záchranári TOPR, že sa k nim dovolala trojica poľských turistov, ktorí za tmy, v mimoriadne nepriaznivom počasí, silnom vetre a snežení, zišli pri výstupe od Koliby pod Klinom do Gáborového sedla z chodníka a uviazli v neznámom teréne, niekde pod sedlom, na slovenskej strane Tatier. Záchranárom HZS sa s postihnutými nedarilo skontaktovať, nakoľko v danej lokalite je veľmi slabé pokrytie mobilným signálom. Z oblastného strediska HZS Západné Tatry odišla do terénu trojica záchranárov. K postihnutým sa pokúšali dostať aj traja záchranári TOPR, ktorí boli na záchrannej akcii skupiny ôsmych turistov v Gáborovom sedle. Medzitým sa turistom podarilo zostúpiť späť na Kolibu pod Klinom, odkiaľ kontaktovali záchranárov HZS. Po zateplení ich odprevadili k terénnemu automobilu HZS a previezli na základňu do Žiarskej doliny, kde prečkali noc a ráno už samostatne pokračovali domov.
Dvojica turistov zablúdila v Slovenskom raji
Vo večerných hodinách 12.11. požiadala o pomoc dvojica maďarských turistov (24 a 21 r.). Vybrali sa na túru z Píly do rokliny Piecky v Slovenskom raji. V hornej časti zišli z chodníka a dostali sa do exponovaného terénu, odkiaľ už v tme nevedeli nájsť cestu späť. Navyše ani poriadne nevedeli, v ktorej horskej oblasti sa nachádzajú, keďže operátorovi na tiesňovom čísle 112 najprv oznámili, že sú vo Vysokých Tatrách a až po hovore s operátorom HZS vysvitlo, že sú v Slovenskom raji. Následne kontaktovali rodičov, ktorí z Maďarska cez známu na Slovensku tiež kontaktovali záchranárov HZS s tým, že ich deti poblúdili niekde v oblasti Chopku a vybili sa im mobilné telefóny, takže sa im nevedia dovolať. Až po dôkladnom šetrení sa zistilo, že ide o zablúdenú dvojicu v Slovenskom raji. Záchranárom HZS sa podarilo pomocou svetelných a zvukových signálov nadviazať s postihnutými kontakt. Dvojicu našli v ťažko schodnom teréne nad roklinou. Boli mierne podchladení, ale bez zranení. Na mieste im poskytli teplé nápoje a následne ich odprevadili na Pílu, kde mali zaparkované auto.
Tragický pád turistu pod Sedlom Váhy
Popoludní 12. 11. požiadal záchranárov HZS o pomoc český turista. Jeho kamarát sa pod sedlom Váhy pošmykol na skale a následne padal približne 200 metrov do doliny. Po páde zostal nehybne ležať na snehu. Bol pri vedomí, no utrpel vážne poranenia hlavy a jeho stav bol vážny. Pre mimoriadne nepriaznivé počasie nebolo možné nasadenie leteckej techniky. Na miesto okamžite vyrazili záchranári z oblastného strediska HZS z Vysokých Tatier. O súčinnosť požiadali aj svojich kolegov z oblastného strediska HZS v Slovenskom raji. Turistom sa medzitým podarilo dostať kamaráta ku chate pod Rysmi. Prvá skupina záchranárov postihnutému na chate poskytla prvú pomoc a následne ho pripravili na náročný pozemný transport. Postihnutý bol vo vážnom stave na nosidlách transportovaný na Popradské pleso, kde už čakala posádka RLP. Žiaľ, turistu sa aj napriek maximálnemu úsiliu zúčastnených nepodarilo zachrániť.
V horách momentálne vládne veľmi nepriaznivé počasie. V polohách od 800 m.n.m. sa očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 32 – 36 m/s (115 – 130 km/h). Vo vyšších polohách (nad 2 000 m. n. m.) prevládajú zimné podmienky. V záveroch dolín sa nachádza miestami 50 cm snehu. Vyzývame turistov, aby nepreceňovali svoje schopnosti a uvážlivo si vyberali ciele svojich túr s ohľadom na momentálne podmienky, ako aj sezónnu uzáveru turistických značených chodníkov, ktorá potrvá do 15. júna.
Zanechajte nám komentár