Hlasovanie o zmene Ústavy, ktoré by umožnilo referendum o predčasných voľbách sa odkladá vďaka Tarabovi. Išlo z jeho strany o zjavnú sabotáž, či len nekompetentnosť?
Zmena ústavy, ktorá by umožnila referendum o predčasných voľbách sa odkladá. Koalícia musí dodržiavať rokovací poriadok Národnej rady. Predseda parlamentu chcel otázku zmeny Ústavy, ktorá by umožnila konanie referenda o skrátení volebného obdobia otvoriť už na nadchádzajúcej júlovej schôdzi parlamentu. Zastavil ho v tom rokovací poriadok. Ten hovorí, že o tom istom zákone poslanci nemôžu rokovať skôr, ako o pol roka od jeho odmietnutia.
Tu sa treba opýtať, kto predložil nezmyselný zákon o skrátení volebného obdobia týždeň predtým, než vydal rozhodnutie Ústavný súd (pritom lehota na rozhodnutie pre Ústavný súd bola fixne známa pre každého) a spôsobil tak, že teraz o rovnakej otázke nemôže parlament rokovať až do februára 2022?
Bol to poslanec Taraba, ktorý sa s tým ešte nedávno verejne chválil:
„Strany vládnej koalície dnes odmietli v parlamente podporiť môj návrh zákona, ktorým by sa elegantným spôsobom zaručilo, že by sa muselo konať referendum o predčasných voľbách a nevedel by ho zastaviť ani Ústavný súd.
Stačilo prijať dnes ústavný zákon, ktorým by sa stanovilo jasne v Ústave, že referendom sa dá skrátiť volebné obdobie. Dnes sa koalícia ukázala, že nechce zabezpečiť jeho konanie a bojí sa ľudí a nádeja sa, že to bude môcť hodiť na rozhodnutie Ústavného súdu.“
Dalo sa očakávať, že ak by Ústavný súd referendum odobril, tak by koalícia hľadala všetky možnosti, aby sa neuskutočnilo, no rovnako sa dalo predpokladať, že ak ho Ústavný súd zamietne, tak sa koaličníci budú najviac domáhať jeho uskutočnenia. V týchto dňoch by sme na parlamentnej schôdzi videli, kto by hlasoval za zmenu Ústavy o skrátení volebného obdobia a kto nie.
Vďaka poslancovi Tarabovi to už neuvidíme a ak, tak najskôr vo februári 2022. Za Tarabov návrh hlasovali aj „Kotlebovci a Uhríkovci“.
Toľko ku tragédií národnej scény.
Bol teda Taraba dohodnutý s Matovičom a ďalšími koaličníkmi, že urobí takúto sabotáž, alebo je to len výsledok jeho nekompetentnosti?
Aj jedno aj druhé ho diskvalifikuje v celom rozsahu na platforme proslovenských záujmov.
U „Kotlebovcov a Uhríkovcov“ síce nemôžeme sabotáž vylúčiť (zvolenie Čaputovej), ale núka sa aj tradične zjavná impotencia a neschopnosť racionálne vlastenecky uvažovať.
Zbytočne plače aj Pellegríni, ktorého poslanci tiež za nezmyselný Tarabov návrh hlasovali, hoci je každému jasné, že ísť v tejto krízovej situácií do vlády je to posledné, čo Hlas potrebuje, keď v opozícií si myslí, že ľahko pohodlne rastie a zbiera percentá.
Pellegríni vehementne kritizuje vládnu koalíciu, že nedovolí na júlovej schôdzí zmenu Ústavy, lebo sa ide „striktne držať rokovacieho poriadku“.
Pellegríni však pritom nepochopiteľne vyzýva na úplne právne zhovädilosti, s cieľom odvrátiť vinu od seba a tých, čo za nezmyselný návrh Tarabu hlasovali. Pellegríni totiž ženie koalíciu, do toho, aby nedodržovala zákon a na schôdzi naopak prijala deformáciu Ústavy, ktorú by v budúcnosti mohol každý napadnúť cez rozpor so zákonom o rokovacom poriadku.
Pre úplnosť treba ešte ozrejmiť, že vyzbierané podpisy pod petíciou za referendum sa stali rozhodnutím Ústavného súdu retroaktívne a bez najmenších pochybnosti už nepoužiteľné, ak by v budúcom roku parlament aj zmenil ústavný zákon.
Podpisy bude treba zbierať znova pod novú petíciu.
Koalícia tak pôjde ďalej, Hlas sa nádeja, že si ďalej bude zberať percentá v opozícií a zástupcovia akože „národnej scény“ v parlamente opäť raz poslúžili v úlohe užitočných idiotov.
Zanechajte nám komentár