Historické budovy vo Vysokých Tatrách v novom šate
Ako povedal po minuloročných rozsiahlych, ale rýchlych rekonštrukciách historických vil Ilona a Flóra v Starom Smokovci primátor mesta Ján Mokoš, Vysoké Tatry nepredstavujú pre Slovensko len obrovské prírodné bohatstvo. „V meste Vysoké Tatry je aj obrovské kultúrne bohatstvo. Na jeho území je 65 kultúrnych pamiatok, hoci väčšina z nich je v súkromných rukách,“ uviedol primátor. V majetku mesta je tak v podstate len pár objektov, napríklad Vila Iskra v Novom Smokovci, v ktorej je v súčasnosti umiestnená materská škôlka. Pretože eurofondy sú určené na cestovný ruch a kultúru, financie na rekonštrukciu Vily Iskra mesto nezískalo, hoci časť prostriedkov už preinvestovali z rozpočtu mesta. Ako povedal primátor, Vilu Iskra by chceli obnoviť ešte v tomto roku, ak sa mestu podarí získať finančné prostriedky.
Vďaka eurofondom sa ale mestu Vysoké Tatry podarilo zrekonštruovať a v prvej polovici januára uviesť do prevádzky dva historické skvosty, Vilu Ilona a Vilu Flóra. Ako povedal J. Mokoš, s myšlienkou rekonštrukcie oboch objektov sa pohrávali už niekoľko rokov. „Keďže sú to kultúrne pamiatky, bolo potrebné zachovať postupy odobrené pamiatkovým úradom. Preto bolo jasné, že bude potrebné rátať s nemalým balíkom peňazí. Projektovú dokumentáciu sme nachystali a čakali sme na vhodnú príležitosť požiadať o prostriedky z eurofondov.“
Vo Vile Ilona budú reprezentačné priestory
Vila Ilona by mala slúžiť najmä na reprezentačné účely radnice, na prijatia vzácnych návštev, ale aj na rôzne menšie rokovania, semináre a školenia. Podľa toho boli zariadené aj vnútorné priestory objektu. „Na prvom poschodí sú dve konferenčné miestnosti. Jedna väčšia pre dvadsať ľudí, druhá pre približne polovicu. Na prvom poschodí je ešte malá kancelária s technickým zabezpečením, sociálne zariadenia s bezbariérovým prístupom a kuchynka. Vrchná časť bude slúžiť ako zázemie pre účastníkov, kde si môžu pripraviť materiály či prezentácie. Sú tam priestory na odpočinok, ktoré môžu slúžiť aj ako šatne, z kuchynky a sociálnych miestnosti.,“ povedal Jozef Gál, vedúci oddelenia investičnej činnosti, opráv a údržby mesta Vysoké Tatry.
Zhotoviteľom stavby, ktorá si vyžiadala približne 800 tisíc eur a päť mesiacov, bola bratislavská spoločnosť Paull&P, ktorá už s podobnou rekonštrukciou Vily Alica skúsenosti mala. Ako povedal konateľ spoločnosti Peter Paul, spolupráca s pamiatkovým úradom bola veľmi dobrá, hoci niektoré veci sa zachovať nepodarilo, pretože sa pri rozoberaní rozpadli. „Sme vďační, že sme mohli byť pri tom a rekonštruovať historické víly v Tatrách. Pri rekonštrukcii sme museli rešpektovať rozhodnutia a stanoviska pamiatkového úradu. „V niektorých prípadoch to pre nás bolo veľmi ťažké, pretože Vila Ilona bola veľmi poškodená, ale na 90-percent sa nám podarilo ich požiadavky splniť,” povedal P. Paull.
Mestská výstavná sieň Vila Flóra
Rovnaká firma rekonštruovala aj Vilu Flóra, ktorá sa po tri a pol roku, keď bola mimo prevádzky, vrátila k svojmu pôvodnému účelu, stane sa z nej mestská výstavná sieň.
Ako povedal Ján Bendík, vedúci oddelenia kultúry a športu mesta, Vilu Flóra dal postaviť novohradský župan gróf Ľudovít Dagenfeld pre svoju manželku Ilonu. Tento objekt bol v roku 1839 prenesený Jánom Reinerom, úspešným podnikateľom a nájomcom z Kvetnice do Starého Smokovca. „Vila Fóra slúžila na ubytovanie letných hostí, neskôr poskytovala otužovacie a liečebné kúry, v ďalšom období slúžila na ubytovanie nenáročných hostí a školských výprav. Nakoniec poskytovala svoje priestory na ubytovanie obyvateľov Smokovcov. Po prvej veľkej rekonštrukcii v roku 1983 začala slúžiť potrebám tatranskej kultúry ako mestská výstavná sieň. Po 30 rokoch prevádzky sa urobila ďalšia komplexná rekonštrukcia a v súčasnosti, kedy vila Flóra opäť ožije umením a začne tak napĺňať svoje poslanie,“ povedal J. Bendík a doplnil, že Vila Flóra je tretia najstaršia v Tatrách.
V súčasnosti vo Vile Flóra nájdete stálu expozíciu diel slovenských a českých autorov s tematikou Tatier od polovice 19. storočia až po súčasnosť pod názvom Tatry v umení. Okrem toho sa vo Vile Flóra môžete zoznámiť s prácou dvoch fotografov, Roba Kočana a Jozefa Česlu, ktorí prestavili Tatry inak. Trojicu aktuálnych výstav uzatvára Kabinet kuriozít, ktorý ponúka tatranské predmety z rôznych období zo zbierok súkromných zberateľov. Na prízemí Vily Flóra bude umiestnená aj Športová sieň slávy mesta Vysoké Tatry. „V takej podobe, ako bola vytvorená pred rokmi, už nezodpovedá dnešným dizajnovým požiadavkám. Preto sme sa rozhodli to neuponáhľať, nanovo ju pripraviť a v priebehu roka ju sprístupníme,“ prisľúbil Janko Bendík.
Náklady na rekonštrukciu Vily Flóra sa vyšplhali na približne 380 tis. eur. Ako povedal P. Paull, táto rekonštrukcia bola jednoduchšia, pretože budova nebola až taká poškodená. Jozef Gál doplnil, že v objekte bolo vlhko a došlo aj k poškodeniu niektorých diel, čo bolo dôvodom jej uzavretia. V súčasnosti je v objekte vybudovaný moderný kamerový systém, ktorý je okrem iného napojený na zabezpečovacie zariadenie so záznamom. Prínosom budú nižšie prevádzkové náklady, ktoré nepresiahnu 30 percent pôvodných nákladov.
Zanechajte nám komentár