Harabin: Novovymenovaný prvý námestník Generálneho prokurátora Kandera je Lipšicov lokaj
Bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin uviedol, že sudca Jozef Kandera sa viac ako práci venoval mimovládnym združeniam Za otvorenú justíciu a Sorosovej organizácii Via Iuris.
Dlhoročný prokurátor Generálnej prokuratúry a bývalý sudca Najvyššieho súdu Jozef Kandera sa stal povereným 1. námestníkom generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
„Našou snahou bude naplniť oprávnené očakávania verejnosti smerom k rezortu generálnej prokuratúry a prinavrátiť generálnej prokuratúre postavenie, ktoré jej v rámci tohto rezortu patrí. Aby bola pre rezort prokuratúry tým, čím je Najvyšší súd pre rezort justície,“ povedal Kandera, ktorý na generálnej proluratúre pôsobí od roku 2010.
Postupne zastával pozície prokurátora trestného odboru generálnej prokuratúry, predtým bol vedúcim oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru a v roku 2013 bol aj poverený výkonom funkcie riaditeľa odboru osobitného určenia.
Harabin: Novovymenovaný prvý námestník Generálneho prokurátora Kandera je Lipšicov lokaj
Ako prokurátor generálnej prokuratúry dozoroval okrem iného kauzu dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, kde je hlavný obžalovaný Branislav A. a spol.
Dozoroval aj prípad vraždy advokáta Ernesta Valka, kde tento rok v máji podal na Okresný súd Bratislava I obžalobu na Jozefa R.
V rokoch 1990 až 1994 pôsobil na bývalom Mestskom súde v Bratislave. Následne sa stal sudcom Najvyššieho súdu a aj predsedom jedného zo senátov.
Z Najvyššieho súdu odišiel v roku 2010 po sporoch s bývalým predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom, ktorý na neho podal v roku 2009 návrh na disciplinárne stíhanie za údajné nekonanie v kauze kyselinárov.
Ako sudca mestského súdu a Najvyššieho súdu bol zákonným sudcom či predsedom senátu v desiatkach mediálne známych prípadov.
Harabin: Lipšicov lokaj Kandera sa viac ako práci venoval mimovládnym združeniam Za otvorenú justíciu a Sorosovej organizácii Via Iuris
O novovymenovanom prvom námestníkovi Generálneho prokurátora sa vo svojom blogu vyjadril bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin:
Kandera ušiel pred disciplinárnym stíhaním z Najvyššieho súdu k Trnkovi na prokuratúru. Ozval sa niekedy proti praktikám Trnku, Kováčika, či Čižnára?
Tento Lipšicov lokaj Kandera, pôsobil na Najvyššom súde, kde sa viac ako práci venoval mimovládnym združeniam Za otvorenú justíciu a Sorosovej organizácii Via Iuris, odkiaľ vyšla aj Čaputová. Za Lipšica dokonca odišiel z Najvyššieho súdu stážovať na jeho ministerstvo, ako riaditeľ trestného odboru.
Keď som sa v roku 2009 vrátil na Najvyšší súd, dal som urobiť revíziu spisov u tých sudcov, kde bolo podozrenie, že nič nerobia. Medzi nimi aj Kanderu, ktorý si zrejme myslel, že krytie od Lipšica ho oslobodzuje od pracovnej činnosti. Práve u neho som našiel neskončené spisy tenké ako žiletka vyše dvoch rokov, čo bol výsledok jeho práce. Tak som pripravil ihneď i na neho disciplinárne návrhy. On pochopil, že som mnou nie sú žarty a tak utiekol zo súdu na generálnu prokuratúru, kde práve po príhovore Lipšica ho prichýlil jeho priateľ, v tom čase, generálny prokurátor Dobroslav Trnka (To je ten, čo Lipšicovi potvrdzoval pravosť prepisu so Sadikim, za ktorý po prehratom súde mi bude musieť zaplatiť prokuratúra odškodné.).
Ozval sa niekedy proti praktikám Trnku, Kováčika, či Čižnára? Áno! Ale až keď už Trnka na prokuratúre nebol a prevalili sa jeho nahrávky s Kočnerom. Vtedy na krste knihy Slovenská mafia, Kandera vyhlásil, že ho veľmi mrzí, že tridsať rokov po revolúcii sa dožil situácie, že sa pomaly hanbí povedať, kde pracuje.
„Za 24 rokov sa človek všeličo dozvie o svojich kolegoch. Boli to síce len domnienky, ale teraz sa ukazuje, že slovenské súdnictvo, ale aj polícia, prokuratúra či advokácia je oveľa hlbšie zasiahnutá tým marazmom, ako sme si pred rokom či dvoma mysleli,“ povedal Kandera a dodal že Dobroslav Trnka mal nadštandardné vzťahy s mafiánom Kočnerom. „Vedeli sme, za kým chodil Kočner na prokuratúru. Jeho Ferrari sme videli parkovať na Gorkého ulici.“
Keď som ako minister skracoval súdne konania a chodil som na kontroly na súdy, tak vtedy so sorošovskými sudcami podpisoval proti mne petície ako Päť viet, Stopäť viet a pod. a pritom Kočnerove auto ani raz neparkovalo pred budovou Najvyššieho súdu, resp. ministerstva. No keď bol u Trnku a dokonca pravidelne vídaval že tam chodí Kočner na Ferrari, vtedy petície za odvolanie Trnku neinicioval.
Nemôže sa ani vyhovárať, že nevedel kto bol Kočner. Jeho trestná činnosť je známa už od čias, keď spolu s Michalom Kováčom ml. v kauze Technopol dostali obaja amnestie, aby sa vyhli odsúdeniu.
Tento Kandera bol na generálnej prokuratúre 10 rokov Trnkov lokaj, ktorý ho používal i na zakrývanie trestnej činnosti. Keď Trnku odpísali, tak sa odvážne pustil do jeho kritiky a predstieral zhrozenie zo stavu justície, ktorú by rád očistil.
Alebo si uvedomil súvislosti až neskôr, keď už to neohrozuje jeho funkciu a naopak stal sa vhodným adeptom Sorošovcov na post námestníka generálneho prokurátora?
Žilinka hneď v úvode ukázal, že verne pôjde v šľapajach Trnku, zrejme preto za neho hlasovala aj Ficova a Pellgriniho partia v parlamente.
Zdroj: hnonline.sk / stefanharabin.blog.pravda.sk
Zanechajte nám komentár