Harabin: Lipšic je Sorošov chránený druh, zločinec a podvodník!
Emeritný trestný sudca Najvyššieho súdu SR Harabin: Lipšic je Sorošov chránený druh, zločinec a podvodník!
Matovičov chránenec. Tým je podľa emeritného trestného sudcu, bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR, podpredsedu vlády SR a v neposlednej rade i bývalého ministra spravodlivosti JUDr. Štefana Harabina, súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Vďaka nemu Matovičova vláda najprv zmenila zákon tak, aby za špeciálneho prokurátora mohol kandidovať i človek, ktorý nikdy prokurátorom nebol. Súčasne minister Matovičovej vlády zaobstaral Danielovi Lipšicovi bezpečnostnú previerku na „prísne tajné.“ Vďaka fiktívnej zmluve.
Politické orgány
Ste známy názorom, že ÚŠP i ŠTS sú skôr pokrivením justičného systému, ako jeho dobrou zložkou. Môžete čitateľom priblížiť vaše dôvody?
Od samého začiatku (diskusiu o potrebnosti ich zriadenia začali liberáli na čele s Lipšicom už v roku 2002) ako trestný sudca som bol a zostal odporcom mimoriadnych zložiek v justičnom systéme, pretože ide zjavne o totalitný prvok.
Zriadenie ÚŠP i ŠTS profesionálne rozdelilo súdy a prokuratúru na riadnych sudcov a prokurátorov a mimoriadnych štátom skorumpovaných dvojnásobnými platmi a inými benefitmi.
Automaticky sa títo špeciálni sudcovia a prokurátori dostali do polohy politických orgánov závislých na momentálnych držiteľov politickej moci. Vypuklo sa to prejavuje už dlhodobo aj v konkrétnych kauzách najmä v poslednom období.
Chránený druh
Keď sa dostaneme k ÚŠP a teda najmä k osobe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ten by mal byť zo zákona nestrannou osobou. Politici Matovičovej vlády ale kvôli nemu menili zákon
Lipšic ako Sorošov chránený druh, sa odjakživa predbiehal v rade. Napríklad podvodne získal justičnú skúšku. Kým iní si museli na jej získanie odpraxovať roky, on ju má nezákonne bez vyžadovanej praxe.
Konštatoval to ústavnoprávny výbor parlamentu v roku 2002. Dokonca ako jediný doteraz v histórii mohol počas skúšky opisovať z notebooku, hoci iným podmienky pritvrdzoval.
Spravodlivosť podľa Lipšica
Potom, čo zabil na prechode chodca sa vyvliekol z nepodmienečného trestu, pričom iných predtým za to posielal do basy. Názor zmenil hneď, keď usmrtil chodca. Chápanie spravodlivosti podľa Lipšica je jasné- prísny trest a prísne pravidlá pre všetkých, len pre neho nie!
Kvôli Lipšicovi Čižnár dokonca zmenil dovtedajšie metodické usmernenie krajskej prokuratúry, že musia povinne požadovať nepodmienečné tresty odňatia slobody pri smrteľných dopravných nehodách tak, že po Lipšicovej nehode bolo odvolané.
„Prokurátor sa neodvolal a Lipšic opäť ako jediný protekčno–korupčne dostal podmienku za zabitie človeka pri porušení dôležitých povinností.“
Pritom sa pred svojou nehodou Lipšic verejne prezentoval ako zástanca najprísnejších nepodmienečných trestov odňatia slobody pri smrteľných dopravných nehodách. V roku 2005 komentoval Lipšic rozsudok nad Štefanom Skrúcaným, ktorého za usmrtenie chodca odsúdili na dvojročný trest podmienečným odkladom na tri roky, takto:
„Súd dal prednosť páchateľovi trestného činu pred obeťou. Otázkou je, akú hodnotu má nevinný ľudský život v očiach členov tohto senátu.“
Dokonca ako minister spravodlivosti podal aj mimoriadny opravný prostriedok, ale Najvyšší súd ho zamietol, lebo Skrúcaný na rozdiel od neho pritom pri nehode neporušil dôležité povinnosti ako on.
Pochybný prieskum
Ako minister spravodlivosti bez najmenších pochybností ukradol zo štátneho rozpočtu minimálne 1,4 milióna slovenských korún cez súkromný prieskum verejnej mienky avšak na účet ministerstva.
Terajší trestný sudca Krajského súdu Bratislava Dr. Šamko vypracoval na neho aj návrh obžaloby v tomto smere ako vtedajší prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Zachránila ho americká ambasáda.
Previerka
Taktiež mu bola za veľmi zvláštnych okolností a to vďaka ministrovi Krajniakovi, pridelená bezpečnostná previerka. Lipšic navyše roky sám pôsobil ako politik. Má byť politikom za čo zaviazaný?
Lipšic trestnou činnosťou podvodným a nezákonným spôsobom v rekordne krátkom čase dostal bezpečnostnú previerku za pomoci Krajniaka.
V roku 2020 Matovičova klika účelovo zmenila zákon, tak, aby funkciu špeciálneho a generálneho prokurátora môže zastávať aj neprokurátor. Špeciálne pre Lipšica. Podmienkou kandidatúry na špeciálneho prokurátora je ale aj previerka na stupeň prísne tajné.
Zabudli pritom na to, že o previerku na prísne tajné nemôže žiadať advokát. Lipšic si tak musel narýchlo vybaviť, aby nejaká štátna inštitúcia za neho o previerku požiadala Národný bezpečnostný úrad.
„So žiadosťou mu pomohol sused, minister práce Krajniak tak, že zneužil právomoc a s Lipšicom uzavrel fiktívnu zmluvu na spoluprácu v oblasti právnych služieb. Krajniakov rezort požiadal o previerku, hoci na danú pozíciu nebola vôbec potrebná. „
Previerku dostal v nezvyčajne krátkom čase za dva mesiace. Štandardne to trvá pol roka, v dôsledku preverovania enormného množstva informácii. Viem to, lebo ako podpredseda vlády som to absolvoval.
Dôvod, prečo ju doposiaľ Lipšic ako jediný získal tak rýchlo, je prostý. Ak by ho preverovali klasickým spôsobom, nestihli by to do uzavretia kandidátky na špeciálneho prokurátora.
To svedčí o tom, že niekomu v NBÚ veľmi záležalo na jeho kandidatúre. NBÚ úplne stratil dôveryhodnosť a diskvalifikoval sa tým na politickú marionetu.
Zneužitie právomoci
Ministerstvo práce navyše spoluprácu s Lipšicom v skutočnosti ani neuzavrelo. Lipšic však už mal bezpečnostnú previerku na prísne tajné v kapse. A rezort odvážne tvrdil, že išlo o preventívny krok. S tým, že zmluvu uzavrú v závislosti od toho, či bude Lipšic v budúcnosti pôsobiť ako právnik.
Lipšic sa tvári, že mu nevadí ako ho Krajniak zachránil zneužitím právomoci verejného činiteľa a on mu v trestnej činnosti dokonca aj sám pomáhal, lebo mu dal súhlas na previerku.
Pritom už toto ho diskvalifikuje na funkciu strážcu zákona a robí z neho nesporne priamo i páchateľa formou účastí na trestnej činnosti Krajniaka.
„Ako nestranne bude Lipšic postupovať, ak bude musieť riešiť kauzy spojené s Krajniakom, resp. Matovičom, vďaka ktorým získal funkciu špeciálneho prokurátora?“
NBÚ
Mal posúdiť, či preverovaná osoba, ktorá prichádza do styku s utajovanými materiálmi je spoľahlivá. NBÚ v podozrivo krátkom konaní záhadne potvrdil, že Lipšic spoľahlivý je.
Pritom je aj laickej verejnosti známe, že Lipšic je podozrivý z vynášania informácií z trestných spisov, ku ktorým mal ako advokát prístup. Na pokračovanie ich zverejňoval cez spriatelených novinárov.
Či už vo veci „Kuciak,“ alebo „Zmenky.“ To je doslova do očí bijúca nehoráznosť. A NBÚ mu len tak z ničoho nič vydalo previerku na prísne tajné.
Žilinka by mal konať!
Podľa čl. 2 ods. od. 2 Ústavy štátne orgány (aj ministerstvo práce a NBÚ), môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Opačný princíp je u fyzických osôb, ktoré môžu robiť všetko, čo im zákon nezakazuje.
Dávať na počkanie previerku na prísne tajné obyčajnej fyzickej osobe je trestná činnosť. Treba sa opodstatnene preto pýtať Žilinku, či už začal v tomto smere vyšetrovanie trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Nie je doktor ako doktor
Samotné umožnenie politikovi a navyše neprokurátorovi kandidovať na funkciu prokurátora je podobné, ako keby na šéfa kardiochirurgie kandidoval gynekológ alebo zubár. Obaja majú síce titul MUDr. ale nikdy srdcia neoperovali a teraz by chceli rovno riadiť takéto oddelenie.
„Zákon nikdy ani len vo sne nerátal s takou absurditou, aby si civil mohol žiadať o bezpečnostnú previerku na prísne tajné. Ani s tým, že poslanci zmenia zákon len kvôli tomu, aby Lipšic mohol protekčno-korupčne kandidovať.“
Aj keď nikdy nebol prokurátor, v dôsledku čoho sú zjavne diskriminovaní ostatní prokurátori, ktorí sa nimi stali cestou profesionálneho a nie politického výberového konania. To však zrejme tých, ktorí pre Lipšica menili zákon a iné porušovali, netrápi.
Na Lipšica bolo podané trestné oznámenie, lebo je dôvodne podozrivý z podvodnej korupcie. Pre danú fiktívnu zmluvu medzi ním a Krajniakom.
Vyšetrovanie v tomto smere dozoruje jeho podriadený. Môže mať takýto prokurátorský dozor, čo i len náznak nezávislosti, apolitickosti?
Doživotie..
Vzhľadom na to, čo predviedlo NBÚ a Krajniak pre to, aby umožnili kamarátovi kandidovať, mali by sme si položiť otázku, či nebolo jednoduchšie prijať zákon, že špeciálnym prokurátorom sa v SR môže stať na doživotie iba Lipšic!
Ušetrili by sme spoločnosť od trápností. Lipšic najprv nespĺňal podmienky kandidovať na prokurátora, tak sa zákonom zmenili, keď následne zistili, že nespĺňa ani podmienku previerky na prísne tajné, tak mu ju zase nezákonným a korupčným spôsobom umožnili získať.
„Nepatrné“ rozdiely
Ako vnímate fakt, že je špeciálny prokurátor stále v podmienke za právoplatný odsudzujúci rozsudok? Napríklad aj v porovnaní s kauzou guvernéra NBS, kedy je Peter K. len neprávoplatne odsúdený a to trestným rozkazom. Prezidentka i politici ho vyzývajú na okamžitý odchod. Pritom tí istí navrhovali a zvolili za špec. prok. osobu vo výkone trestu?
Lipšic spôsobil v roku 2016 autonehodu na priechode pre chodcov v centre Bratislavy. Po roku vydal sudca ortieľ. Lipšic sa pritom ani nemusel postaviť pred súd, keďže kompetentní využili na vynesenie rozsudku iný spôsob.
Sudca vydal iba trestný rozkaz, ktorým bývalého politika odsúdil za usmrtenie dôchodcu na tri roky, ale s päťročným odkladom. Čižnár sa voči verdiktu neodvolal.
Matovičov chránenec
Predseda OĽaNO Igor Matovič vtedy napísal, že „Dano je nesmierny poctivec, ktorý hrá podľa pravidiel a nechce vybočiť mimo zákona ani vtedy, ak by sa o tom nikto nedozvedel“, a že
Lipšic nebude chcieť pre seba ani za mráčik nadpráv, protekcie či iného krivenia spravodlivosti. „Zaprel by sám seba a celý svoj doterajší odkaz v politike,“ napísal Matovič na sociálnu sieť v súvislosti s dopravnou nehodou.
„Za hrubé porušenie dvoch dôležitých dopravných povinností dostal Lipšic ako prvý a zatiaľ i ako posledný páchateľ podmienku.“
V tejto súvislosti je nutné upozorniť na ďalší dôležitý fakt. Ak je takýto páchateľ vo výkone trestu špeciálnym prokurátorom, pri všetkých ďalších dopravných nehodách, pri ktorých po porušení dôležitých povinností bude usmrtený človek (ktoré sa žiaľ určite stanú), môže každý páchateľ žiadať podmienečný trest. S argumentáciou, že čelný predstaviteľ prokuratúry podmienku dostal – „tak prečo nie ja?“
Tým sa samozrejme dostávame do rozporu s preventívnou funkciou trestu v rámci trestnej politiky štátu, pretože za porušenie dôležitých dopravných povinností so smrteľným následkom (v prípadoch a la` Lipšic) sa ukladá vždy basa.
Toto je apolitické zvyšovanie dôveryhodnosti prokuratúry? Veď toto je exemplárny prípad politického korumpovania prokuratúry!
Psia hlava
Zrejme sa vám nepáči ani fungovanie ÚŠP pod jeho vedením..
Zvolením Lipšica, starého podvodníka, dostala Špeciálna prokuratúra psiu hlavu. A už aj po formálnej stránke jasnú podobu nacistického Ľudového súdu, keď na jeho čelo bol vymenovaný Roland Freisler, ktorý pred nástupom do funkcie Hitlerovi prisahal, že jeho želanie a vôľu bude premietať do rozhodnutí súdu.
„Lipšica ani jeden príčetný prokurátor nebude akceptovať, lebo nemá justičnú, ani prokurátorskú skúšku a nie je prokurátor.“
Lipšic, keďže je v podmienečnom výkone trestu odňatia slobody a vo výkone trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidla všetkého druhu, nesplnil podmienku bezúhonnosti v zmysle prvej vety ods. 6 § 24a a preto nemohol byť v súlade s právnym poriadkom volený za špeciálneho prokurátora.
Čaputovej amnestia?
Keď sa vrátim k vašej otázke, ako vnímam výzvy Čaputovej na to, aby guvernér NBS odstúpil, nedá mi neopýtať sa, kedy pani magisterka vyzve Lipšica?
Čaputovej nevadí, že Lipšic je odsúdený a v podmienke. Ani to, že sa ako špeciálny prokurátor musí chodiť hlásiť k probačnému úradníkovi a jemu preukazovať ako riadi špeciálnu prokuratúru.
Podvodné korupčné správanie Lipšica v spojitosti s previerkou NBÚ, by malo byť dôvodom rozhodnutia príslušného súdu, už počas priebehu skúšobnej doby, o premenení podmienečného trestu odňatia slobody na nepodmienečný, lebo sa nesprával bezúhonne a zodpovedne.
„Lipšic by potom mal riadiť špeciálnu prokuratúru z nepodmienečného výkonu trestu odňatia slobody? Alebo by dostal Lipšic hneď individuálnu amnestiu od Čaputovej korupčným spôsobom?“
Na záver jedna perlička, Lipšic v minulosti presadzoval v otázke bezúhonnosti u všetkých osôb v štátnych inštitúciách i vo verejnej službe nulovú toleranciu, aj pri zdravotných sestrách, školníkoch, kotolníkoch.
Kráľ Pyrrha, bojovník a nepriateľ Ríma po bitke pri Ascule (279 pred Kr.) trpko konštatoval: „Ešte jedno také víťazstvo a vrátim sa do Epiru bez vojakov.“ U Lipšica ide presne o Pyrrhovo víťazstvo. Nasledujúcim víťazstvom už bude len jeho definitívny koniec a v krátkom čase aj koniec Špeciálnej prokuratúry.
Zanechajte nám komentár