Generálni prokurátori a guvernéri z viac než 20 amerických štátov zažalovali v utorok administratívu prezidenta USA Donalda Trumpa
Prezident Donald Trump a hlavný poradca Bieleho domu a generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a SpaceX Elon Musk

Milí priatelia,
dole uvedená situácia jasne napovedá tomu, že USA je na ceste rozpadu na minimálne na dva štáty.

Generálni prokurátori a guvernéri z viac než 20 amerických štátov zažalovali v utorok administratívu prezidenta USA Donalda Trumpa.
Dôvodom sú škrty vo výške 11 miliárd dolárov z federálnych fondov, ktoré boli určené na iniciatívy v oblasti ochorenia COVID-19 a ďalšie projekty verejného zdravia.
Generálni prokurátori a guvernéri z 23 amerických štátov a dištriktu Kolumbia, vedených demokratmi, podali žalobu na federálnom súde v štáte Rhode Island. Tvrdia v nej, že ministerstvo zdravotníctva nemá právomoc jednostranne zrušiť finančné prostriedky, ktoré už štáty vyčlenili na zdravotné programy.
23 štátov DC žaluje Trumpovu administratívu o miliardové straty na financovaní verejného zdravotníctva

Demokratickí generálni prokurátori a guvernéri v 23 štátoch a vo Washingtone DC, podali žalobu proti americkému ministerstvu zdravotníctva a sociálnych služieb a ministrovi HHS Robertovi F. Kennedymu Jr., tvrdiac, že náhle vrátenie 12 miliárd dolárov na verejné zdravotníctvo bolo nezákonné a škodlivé.
Generálna prokurátorka Letitia James žaluje Trumpovu administratívu za zníženie financovania životne dôležitého zdravia: AG James a Multistate Coalition žiadajú súd, aby okamžite zastavil ukončenie financovania vo výške 11 miliárd dolárov, aby sa zabránilo zničeniu zdravotného systému
V žalobe podanej v utorok sa štáty dožadujú dočasného obmedzujúceho príkazu a súdneho príkazu na okamžité zastavenie škrtov vo financovaní administratívy, ktoré podľa nich povedú k zastaveniu kľúčových verejných zdravotníckych služieb a tisíce zdravotníckych pracovníkov prídu o prácu.

Minulý týždeň americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb stiahli približne 11,4 miliardy dolárov z finančných prostriedkov pridelených štátnym a komunitným zdravotníckym oddeleniam počas reakcie na pandémiu Covid-19. Podľa HHS CDC očakáva, že tieto peniaze začne vymáhať približne do 30 dní. Dodatočná 1 miliarda dolárov od Správy zneužívania návykových látok a služieb duševného zdravia bola podľa generálnych prokurátorov zrušená.
HHS v utorok uviedla, že prebiehajúce súdne spory nekomentuje.
„Pandémia COVID-19 sa skončila a HHS už nebude plytvať miliardami dolárov daňových poplatníkov v reakcii na neexistujúcu pandémiu, z ktorej sa Američania pred rokmi presunuli. HHS uprednostňuje financovanie projektov, ktoré splnia mandát prezidenta Trumpa riešiť našu epidémiu chronických chorôb a urobiť Ameriku opäť zdravou,“ uviedla agentúra vo vyhlásení minulý týždeň.
Koalícia štátov tvrdí, že aj keď tieto eliminované prostriedky boli pridelené počas pandémie Covid-19, nikdy neboli určené len na reakciu na Covid-19. Veľká časť finančných prostriedkov bola skôr vyčlenená na dlhodobú podporu systému verejného zdravotníctva, ako aj na pripravenosť na pandémiu a určité behaviorálne zdravotné služby vrátane liečby závislostí a prevencie samovrážd.
„Nateraz zníženie tohto financovania zvráti náš pokrok v opioidovej kríze, uvrhne naše systémy duševného zdravia do chaosu a nemocnice sa budú musieť postarať o pacientov,“ uviedla v tlačovej správe generálna prokurátorka New Yorku Letitia Jamesová, ktorej štát stratí viac ako 400 miliónov dolárov na financovaní verejného zdravotníctva.
Fondy budovali rámec pre silnejšie reakcie v oblasti zdravia v budúcnosti, vrátane prepuknutia osýpok a vtáčej chrípky H5N1, ku ktorým teraz dochádza, povedal Dr. Joseph Kanter, generálny riaditeľ Asociácie štátnych a územných zdravotníckych úradníkov, keď boli minulý týždeň ohlásené škrty.
„Tieto finančné prostriedky pridelil Kongres a zaviazal ich ministerstvám zdravotníctva s pracovnými plánmi, rozpočtami a harmonogramami schválenými federálnymi agentúrami,“ uviedol Kanter vo vyhlásení. Jeho organizácia nie je zapojená do nového súdneho sporu.
„S podporou Kongresu a výkonnej moci sa tieto prostriedky použili na modernizáciu dátových systémov, posilnenie laboratórnych kapacít, zlepšenie elektronického hlásenia prípadov prepuknutia infekčných chorôb citlivých na čas, zlepšenie testovania H5N1 a osýpok a zvýšenie pripravenosti na biomedicínsky terorizmus, aby sme vymenovali len niekoľko príkladov,“ povedal. „Obávame sa, že náhla strata týchto aktivít naruší schopnosť štátov a území reagovať na súčasné a budúce hrozby.“
Nová žaloba tvrdí, že administratíva podkopáva ústavnú moc Kongresu, keďže finančné prostriedky boli viazané na konkrétne prídely Kongresu. Tvrdí, že administratíva nemá zákonné oprávnenie na zrušenie už pridelených finančných prostriedkov.
Je to posledný z vlny súdnych sporov proti Trumpovej administratíve. V prvých mesiacoch Trumpovho druhého prezidentovania bolo podaných viac ako 100 žalôb proti exekutívnym krokom administratívy.
Hoci posledná žaloba vyžaduje dočasný obmedzujúci príkaz ako prvý krok, koalícia generálnych prokurátorov môže pracovať na trvalom súdnom príkaze na tieto škrty vo financovaní verejného zdravotníctva, povedal Daniel Karon, právnik so sídlom v Clevelande, ktorý nie je zapojený do súdneho sporu, ale sleduje prípady proti administratíve.
„Samozrejme, že ide o to, že ak federálna vláda prehrá, bude vláda rešpektovať, rešpektovať a implementovať rozhodnutie súdu?“ spýtala sa Karon, ktorá vyučuje spotrebiteľské právo na právnickej fakulte University of Michigan a The Ohio State University Moritz College of Law.
„Keď ľudia hovoria o ústavnej kríze, hovoria o tomto,“ povedal.
„Keď Kongres hovorí: ‚Miňte na to‘, zákonodarná zložka prehovorila. Ale povedzme, že exekutíva odpovie: ‚Nemáme pocit, že by sme takto míňali.‘ Potom sa do toho zapojí súdna pobočka a povie: ‚Sme konečným rozhodovateľom a boli sme to celé stáročia a Kongres povedal, že takto utrácame.‘ Napriek tomu exekutíva hovorí Najvyššiemu súdu: ‚Je nám jedno, čo si myslíte, že stále nebudeme míňať týmto spôsobom,‘ podobne ako exekutíva ignorovala rozhodnutie Najvyššieho súdu v TikTok,“ povedal Karon. „Teraz máte tri zložky vlády, ktoré medzi sebou bojujú. Je tu vaša ústavná kríza.“
Trumpove kroky na vyprázdnenie vlády by mohli byť ťažké vrátiť späť

Američania si zvykli na dramatické zmeny v politike zakaždým, keď sa medzi stranami zmení kontrola nad Bielym domom. Prezident Donald Trump však v súčasnosti presadzuje štrukturálne zmeny vo federálnej vláde v celej škále domácich a zahraničnopolitických otázok, ktoré by mohol budúci demokratický prezident len veľmi ťažko zvrátiť.
Na mnohých frontoch sa Trump snaží nielen znížiť výdavky alebo znížiť reguláciu, ale aj vyprázdniť inštitucionálnu kapacitu federálnej vlády ovplyvňovať dianie na domácom aj medzinárodnom poli. Oveľa agresívnejšie ako vo svojom prvom funkčnom období Trump odhaľuje mnohé z kľúčových mechanizmov, ktoré Washington desaťročia používal na presadzovanie svojich cieľov.
Spolu s Elonom Muskom a jeho ministerstvom pre efektívnosť vlády sa Trumpova administratíva snažila rýchlo dekonštruovať vládnu moc, okrem iných prístupov, masívnym znižovaním federálnej pracovnej sily; predaj federálnych budov; úplné odstránenie federálnych agentúr, vrátane ministerstva školstva, od ktorých sa očakáva, že Trump začne proces likvidácie vo štvrtok; a zrušenie grantov, ktoré udržiavajú rozsiahle siete neziskových humanitárnych organizácií v zámorí a sofistikovaných akademických výskumných inštitúcií doma.
„Nikdy, nikdy sme nevideli nič, čo by predstavovalo stratu investícií do federálnej kapacity, ako je táto,“ povedal Donald Kettl, bývalý dekan Marylandskej univerzity pre verejnú politiku a autor viacerých kníh o federálnej byrokracii. „Nikdy sme v histórii krajiny nevideli snahu úmyselne zničiť toľko existujúcej infraštruktúry… s tak malým zreteľom na to, aký to má vplyv.“
Pokiaľ Trump uspeje vo svojom úsilí, obmedzí možnosti, ktoré majú jeho nástupcovia k dispozícii. Experti sa zhodujú, že aj budúci demokratický prezident, ktorý sa zaviazal obnoviť aktívnejšiu úlohu Washingtonu, by čelil dlhoročnému boju o nahradenie prepustených agentúrnych expertov, o znovuotvorenie akademických výskumných laboratórií zatvorených stratou federálneho financovania alebo o nájdenie humanitárnych partnerov v zahraničí, ktorí by nahradili tých, ktorých dnes už zrušené zmluvy nespôsobili.
Zo všetkých týchto dôvodov sa niektorí konzervatívci domnievajú, že Trumpova ofenzíva proti „administratívnemu štátu“ by mohla zabezpečiť trvalejšie obmedzenie federálnej vlády, než dokonca vychvaľovaná „Reaganova revolúcia“ pred generáciou. „Toto je väčší obchod, bude to väčší obchod,“ povedal dlhoročný líder konzervatívcov Grover Norquist, ktorý založil svoju organizáciu Američania za daňovú reformu s cieľom presadiť nižšie federálne dane a výdavky počas prezidentovania Ronalda Reagana v 80. rokoch. „Nie je to kritika Reagana, ale veľa vecí sa zmenilo.“
V Biblii a iných správach o staroveku, keď staroveké civilizácie dobyli a zbúrali mestá, niekedy na ostatky nasypali soľ ako varovanie a prekliatie proti tým, ktorí by sa mohli pokúsiť o obnovu. Trumpov pokus o likvidáciu kapacít federálnej vlády spôsobom, ktorý je ťažké zvrátiť, možno najlepšie chápať ako jeho spôsob solenia zeme v okolí Washingtonu, DC.
Rozbitie kolesa
Zakaždým, keď Biely dom v posledných rokoch zmenil partizánskeho vlastníka, nový prezident podpísal množstvo exekutívnych príkazov, ktorými zrušil tie, ktoré podpísal jeho predchodca. Prezident Joe Biden počas svojich prvých dní zrušil desiatky exekutívnych opatrení, ktoré Trump počas svojho prvého funkčného obdobia podnikol – rovnako ako Trump na začiatku svojho funkčného obdobia v roku 2017 zmenil mnohé z exekutívnych rozhodnutí prezidenta Baracka Obamu. Trump vo svojom druhom funkčnom období rozšíril vzorec rýchlym zrušením desiatok Bidenových akcií.
Mnohé z týchto zmien sa ustálili v predvídateľnom rytme. Napríklad zákaz, ktorý bol pôvodne prijatý za Reagana, pre organizácie, ktoré dostávajú zahraničnú pomoc USA, vykonávať alebo poskytovať poradenstvo o potratoch – takzvanú politiku mesta Mexico City – zrušil každý demokratický prezident a znovu zaviedol každý republikánsky prezident od Billa Clintona v roku 1993.

Archív Bettmann/Getty Images
Ale v druhom Trumpovom funkčnom období tieto známe hranice rýchlo prekonal. Požičať si od Daenerys Targaryen v „Hre o tróny“, Trumpova snaha sa nezdá ani tak roztočiť koleso, ako skôr rozbiť koleso.
Zahraničná pomoc ponúka jedno meradlo jeho zámeru: Nielenže Trump okamžite obnovil politiku mesta Mexico City, ale DOGE vykuchalo Americkú agentúru pre medzinárodný rozvoj, prepustilo väčšinu jej zamestnancov, zrušilo viac ako 80 % jej zmlúv a ukončilo nezávislý štatút agentúry premiestnením jej zmenšených pozostatkov na ministerstvo zahraničia. (Sudca federálneho okresného súdu rozhodol, že Muskovo konanie „pravdepodobne porušuje americkú ústavu.“)
Prostredie ponúka ďalší vypovedajúci ukazovateľ. Počas prvých štyroch rokov Trump výrazne oslabil nariadenia, ktoré Obama vypracoval, aby od motorových vozidiel a elektrární vyžadovali zníženie emisií uhlíka, ktoré súvisia s globálnymi klimatickými zmenami.
V tomto prvom volebnom období sa však Trump nesnažil rozbiť právne základy pod týmito nariadeniami: takzvané „ohrozenie“ zistenia, ktoré EPA vydala v roku 2009 za Obamu, v ktorom dospel k záveru, že uhlíkové emisie predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a životné prostredie.
Odvtedy sa nález EPA o ohrození z roku 2009 stal „vedeckým a právnym základom pre 15 rokov noriem zákona o čistom ovzduší na zníženie znečistenia klímy z osobných a nákladných automobilov, elektrární, ťažby ropy a zemného plynu a iných priemyselných odvetví,“ napísal nedávno David Doniger, hlavný právnik a stratég v programe pre klímu a energetiku v Rade ochrany prírodných zdrojov. „Ak sa to zruší, všetky tieto normy môžu byť mŕtve.“
Trumpovi správcovia EPA v prvom volebnom období odmietli znovu otvoriť nález o ohrození, aj keď ich konzervatívni kritici žiadali, aby tak urobili. Minulý týždeň však správca EPA Lee Zeldin oznámil, že agentúra formálne prehodnotí rozhodnutie a všetky následné uhlíkové predpisy, ktoré sa od neho odvíjajú.
Doniger, podobne ako mnohí ekologickí aktivisti, verí, že medzi všetkými dôkazmi o extrémnom počasí spojenom s klimatickými zmenami stojí EPA takmer nemožná úloha dospieť k záveru, ktorý by mohol obstáť pred súdom, ak sa pokúsi tvrdiť, že emisie uhlíka neohrozujú verejné zdravie a životné prostredie. Doniger však povedal, že už len opätovné otvorenie nálezu o ohrození spôsobom, ktorý si vyžaduje budúcu administratívu, aby ho obnovila, by vytvorilo ďalšiu časovo náročnú prekážku v boji proti zmene klímy.
„Chcú… buď znemožniť, alebo len o rádovo sťažiť ďalšiu administratívu, ktorá uznáva realitu a chce riešiť klimatické zmeny, aby tak urobila,“ povedal Doniger.
Najhlbšie rezy
Zmeny od Trumpovej administratívy, ktoré sa môžu ukázať ako najťažšie zvrátiť, sú jeho masívne prepúšťania federálnych pracovníkov a zvyšovanie federálnej podpory výskumu na vysokých školách a univerzitách.
Muskom vedené úsilie DOGE už viedlo k prepusteniu alebo odchodu tisícov federálnych zamestnancov, vrátane mnohých s vysoko špecializovanými odbornými znalosťami.
Kettl, bývalý dekan pre verejnú politiku, hovorí, že budúci prezident, ktorý sa zaviazal obnoviť kapacity vlády v týchto oblastiach, to bude mať mimoriadne ťažké. „Veľa z toho, čo robí federálna vláda, je podľa definície veľké a zložité,“ povedal Kettl. „To znamená, že je oveľa ťažšie ísť von a nájsť ľudí na ulici so zručnosťami, ktoré potrebujete.“ Jedným z dôsledkov škrtov, predpovedá Kettl, môže byť to, že federálna vláda bude časom viac závislá od súkromných dodávateľov, ktorí budú poskytovať základné služby.

Bryan Dozier/Biddle East Images/AFP/Getty
V rozhovore Neera Tandenová, ktorá bola za Bidena poradkyňou pre domácu politiku Bieleho domu, ponúkla názorný príklad trvalého dopadu, ktorý by toto znižovanie počtu zamestnancov mohlo mať. Po záplavách v Asheville v Severnej Karolíne vlani na jeseň, povedala, Bidenova administratíva rýchlo zistila, že katastrofa narušila továreň zodpovednú za výrobu väčšiny IV vakov používaných v americkej medicíne pre pacientov vyžadujúcich intravenózne tekutiny.
Počas niekoľkých dní, povedal Tanden, administratíva vytvorila pracovnú skupinu na dohľad nad núdzovým dovozom „správnych IV vakov“ z iných krajín. Pracovná skupina sa spoliehala predovšetkým na zamestnancov Správy pre strategickú pripravenosť a reakciu (ASPR), divízie oddelenia zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorá vedie reakciu verejného zdravia na mimoriadne udalosti a katastrofy. Poznamenala však, že ASPR patrí medzi divízie HHS, ktoré už za Trumpa čelia značnému vypovedaniu a prepúšťaniu.
Počas svojich rokov v Bielom dome Tanden povedala, že jej skúsenosť bola taká, že kariérni zamestnanci v agentúrach po celej vláde boli niekedy „neústupní, ale mali sme ľudí, ktorí tam boli 20 rokov a vedeli veľmi rýchlo riešiť problémy. A to bude veľká strata“.
Narušenie by mohlo byť rovnako trvalé v schopnosti národa vykonávať základný vedecký výskum. Hoci federálna vláda priamo zamestnáva viac ako 200 000 vedcov a inžinierov, od éry Sputniku v 50. rokoch 20. storočia sa snaží podporovať pokročilý výskum najmä prostredníctvom grantov pre vysoké školy a univerzity. V minulom ročnom prieskume sa zistilo, že federálne doláre tvoria 55 % z celkových 109 miliárd dolárov vynaložených na vedecký výskum, pričom tento podiel ešte vzrástol v niektorých vysoko špecializovaných odboroch.
Toto akademické partnerstvo s federálnou vládou prinieslo generácie prelomových objavov v oblasti vedy, techniky a zdravotnej starostlivosti, ktoré ovplyvňujú každý aspekt moderného života, od počítačov a internetu po nové lieky a liečbu rakoviny. Kroky Trumpa a Muska však hrozia zastavením montážnej linky.
Zrušením grantov – a znížením toho, koľko z nich môžu príjemcovia použiť na financovanie priebežných výdavkov – administratíva nielen ukončuje konkrétne projekty, ale aj oslabuje kapacitu akademických inštitúcií na budúci výskum, obávajú sa mnohí odborníci. Keďže sa rušia vedecké granty, niektoré univerzity znižujú počet absolventov a doktorandov, ktorých prijímajú; iní môžu prehodnotiť svoje rozhodnutia investovať do nových laboratórií alebo iných výskumných zariadení, povedala Joanne Padrón Carney, riaditeľka pre vzťahy s vládou v Americkej asociácii pre rozvoj vedy.
Akonáhle sa školy rozhodnú nepostaviť tieto zariadenia alebo prijať týchto študentov na pokročilé štúdium, prebudovanie tohto zdroja talentov a infraštruktúry bude nejaký čas trvať – aj keď budúci prezident znovu otvorí kohútik federálnych dolárov na výskum, povedala. „História nám ukázala, že je ľahké rozobrať oblasti vedy a techniky,“ povedal Carney, „ale je ťažké to znova vybudovať.“
„Rozhodnutie Trumpovej administratívy pozastaviť federálne granty univerzitám súvisí s neschopnosťou týchto inštitúcií riešiť rastúce antisemitské násilie a chrániť biologické ženy v ich areáloch – faktory, ktoré tiež neprispievajú k intelektuálnemu skúmaniu a napredovaniu,“ uviedol hovorca Bieleho domu Kush Desai v reakcii na žiadosť o komentár. „Trumpova administratíva sa zaviazala zvýšiť transparentnosť nášho vedeckého výskumného aparátu a zároveň obmedziť plytvanie, podvody a zneužívanie.“
Generačný boj
Ani toto nevyčerpáva zoznam štrukturálnych zmien, o ktoré sa Trump a jeho republikánski spojenci v Kongrese snažia. Naznačil, že sa môže pokúsiť ukončiť nezávislosť pošty a zložiť ju na ministerstvo obchodu alebo ju sprivatizovať, aj keď sa nezdá, že by na to mal zákonnú právomoc. Republikáni v Kongrese sa snažia nielen zrušiť špecifickú federálnu výnimku, ktorú Kalifornia použila na to, aby automobilové spoločnosti prešli na elektrické vozidlá, ale aj úplne eliminovať kalifornskú autoritu stanovovať si vlastné štandardy čistého ovzdušia – ktoré používa od roku 1967. Kongres pod vedením republikánov zo Senátu skúma spôsoby, ako nielen predĺžiť trvalé zníženie daní, ktoré by pre Trumpa prešlo v roku 2017, ale aj sprístupniť tieto zníženia príjmov. budúceho demokratického prezidenta venovať federálnym programom.

Mario Tama/Getty Images
Keď sa pozrieme na toto všetko, Norquist, dlhoročný aktivista, vidí nový vrchol v konzervatívnom úsilí obmedziť Washington. Norquist je pravdepodobne najviditeľnejším konzervatívnym zástancom znižovania veľkosti federálnej vlády. Slávne raz povedal: „Nechcem zrušiť vládu. Chcem ju jednoducho zmenšiť na veľkosť, aby som ju mohol odtiahnuť do kúpeľne a utopiť vo vani.“
Reagan, ktorý vo svojom prvom inauguračnom prejave vyhlásil, že „vláda nie je riešením nášho problému, problémom je vláda“, je už dlho patrónom malých vládnych konzervatívcov.
Ale Reagan mal len zmiešané úspechy pri obmedzovaní rastu vlády. Zníženie daní, ktoré schválil v roku 1981, natrvalo znížilo najvyššie hraničné daňové sadzby a znížilo model, ktorý republikáni nasledovali pri ďalšom znižovaní daní za prezidenta Georgea W. Busha a Trumpa. Ale Reagan bol väčšinou neúspešný vo svojich pokusoch o výrazné zníženie federálnych výdavkových programov.
Norquist povedal, že verí, že Reagan bol prinajmenšom taký oddaný ako Trump a Musk zmenšujúcej sa vláde. Rozdiel je, tvrdil Norquist, v tom, že po desaťročiach organizovania konzervatívnymi aktivistami sú inštitucionálne sily okolo Trumpa k tomuto cieľu prístupnejšie. „Nevidím inú úroveň ambícií,“ povedal Norquist. „Vidím inú úroveň kapacity.“
Za Reagana podľa neho republikáni nikdy neovládli väčšinu v Snemovni reprezentantov. A hoci kontrolovali Senát počas jeho prvých šiestich rokov, ich väčšina zahŕňala mnoho umiernených senátorov GOP odporujúcich Reaganovej agende. Väčšina republikánskych guvernérov bola vtedy tiež nepriateľská voči veľkým škrtom vo federálnych programoch, poznamenal, a Najvyšší súd, hoci pracoval s väčšinou menovanou GOP, bol tiež centristickejší. Zvolení republikáni sa v tých rokoch zdráhali krížiť kariéru federálnych zamestnancov, povedal Norquist.
Pre Trumpa je politická dynamika na každom z týchto frontov priaznivejšia, tvrdil Norquist. „Začnete Snemovňou a Senátom, ktoré zdieľajú záväzok prezidenta menej zdaňovať, menej míňať, viac rásť a menej regulovať… a Najvyšším súdom, ktorý sa vás nesnaží podraziť, a byrokraciou, ktorej sa už viac nepodriaďujú,“ povedal. Trumpov bojovný prístup k politike je tiež dôležitý, povedal Norquist. „Trump má osobnosť, ktorá čelí nepriazni osudu a nežmurká,“ povedal.
Norquist považuje rozsiahle redukcie, ktoré Trump a Musk zavádzajú pre federálne agentúry, len za počiatočnú fázu. Nakoniec tvrdí, že GOP sa musí snažiť previesť hlavné federálne programy pre rodiny s nižšími príjmami, vrátane Medicaid a potravinovej pomoci, z otvorených nárokov na blokové grantové programy s fixnými finančnými prostriedkami. „Nemusíš robiť všetko hneď,“ povedal Norquist. „Musíte vládnuť, aby sa veci zlepšili, aby ste získali právo vyhrať ďalšie voľby a pokračovať vo vládnutí.“
Tanden vidí boj, ktorý Trump rozpútal o úlohu Washingtonu, podobne generačne. Verí, že Trump a kľúčoví poradcovia ako Musk a riaditeľ Úradu pre riadenie a rozpočet Russell Vought sa snažia natrvalo deaktivovať kapacity federálnej vlády. „V zásade veria, že agentúry federálnej vlády a ľudia, ktorí v nich pracujú, sú (prekážkami) ich snov o libertariánskej horúčke,“ povedal Tanden. „Takže chcú zabiť tieto agentúry.“
No zatiaľ čo Norquist verí, že Trumpove počiatočné kroky vygenerujú dostatočnú verejnú podporu na to, aby sa posunul ďalej, Tanden je opatrne optimistický, že jeho úsilie vyvolá odpor, ktorý chráni mnohé z programov, na ktoré sa zameriava. Poznamenáva, že to je to, čo sa stalo, keď sa Trump vo svojom prvom volebnom období pokúsil zrušiť Obamov zákon o dostupnej starostlivosti: Počas tohto boja sa program stal u verejnosti populárnejším ako kedykoľvek predtým a táto popularita sa zvýšila iba od .
„Nie je to zanedbateľná skutočnosť, že sa pokúsil zničiť ACA, bol zmarený a prichádza ďalší prezident (Biden)“ a výrazne rozširuje pokrytie v rámci programu, povedal Tanden. „A to nebolo vôbec kontroverzné, pretože ACA sa stala populárnou, takže jej rozšírenie sa stalo populárnym.“
Rovnaká trajektória by sa podľa nej mohla rozvinúť pre mnohé vládne služby, ktoré Trump dnes demontuje. „Rozbíja veci a otázka znie: súhlasí verejnosť v podstate s tým, alebo môžete dať krajine a verejnosti jasne najavo, že toto je niečo, čo by sa nemalo porušovať?“ povedal Tanden.
Odpoveď na Tandenovu otázku by mohla viesť k rozhodnutiu, ktorá strana získa u voličov prevahu, keďže Trump pokračuje vo svojej kampani za zničenie kľúčových pilierov federálnej moci – a následne sype soľ na zvyšky zeme.
Tento článok bol aktualizovaný o nové prehľady.
Zanechajte nám komentár