Francúzi majú záujem rozvíjať obchodné i partnerské kontakty
Región v okolí Nice chce spolupracovať s Prešovským krajom
Francúzsky región Provence-Alpes-Côte d´Azur (PACA) chce spolupracovať s Prešovským samosprávnym krajom. O podobe partnerstva i oblastiach rozvíjania konkrétnych aktivít rokovali uplynulý týždeň v Nice viceprezident regiónu a primátor mesta Christian Estrosi s predsedom PSK Milanom Majerským.
Cieľom návštevy slovenskej delegácie vo francúzskom regióne Provence-Alpes-Côte d´Azur, v ktorej okrem Prešovského samosprávneho kraja bolo zastúpené Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku a ministerstvo zahraničných vecí, bolo identifikovať možné prieniky záujmov, skúseností a potenciálov rozvoja spolupráce. „Región PACA má záujem podieľať sa na rozvoji Slovenska, obchodných výmenách i rozvoji podnikania. Sme vedení aj úsilím podporiť región, na území ktorého sa nachádza veľké množstvo menej rozvinutých okresov. S politikou vyrovnávania subregionálnych rozdielov máme solídne skúsenosti a v tejto oblasti vám vieme byť nápomocní. Ponúkame pomocnú ruku aj v oblasti inovácií a smart riešení, “ uviedol na stretnutí so slovenskou delegáciou viceprezident regiónu a primátor mesta Christian Estrosi, ktorý netajil svoj obdiv nad kultúrnym i historickým dedičstvom Prešovského kraja i jeho možnosťami pre rozvoj turizmu. „Vidíme tu veľký potenciál, ktorý, ak aktívne využijeme a pripravíme aj viaceré výmenné aktivity, by mohli byť lákadlom pre francúzskych turistov. Podobne vidím priestor aj v oblasti kultúry, športu i vzdelávania,“ dodal Ch. Estrosi.
Vytvorenie legitímnej spolupráce uvítal aj prešovský župan, ktorý ocenil najmä otvorenosť francúzskeho regiónu a ochotu rozvíjať bilaterálne kontakty práve s Prešovským samosprávnym krajom. „Veľmi si ceníme, že náš kraj bol vybraným regiónom, ktorému bola zo strany atraktívneho francúzskeho regiónu adresovaná ponuka na spoluprácu ako prvej župe na Slovensku. Urobíme všetko preto, aby išlo o obojstranne výhodnú kooperáciu. Veľkou výzvou pre nás je úroveň turizmu u francúzskych partnerov, technologické parky, podnikateľské inkubátory, start-up spoločnosti, kde vidíme veľké možnosti pre výmenu informácií a naštartovanie intenzívnejšej ekonomickej spolupráce,“ povedal predseda PSK Milan Majerský.
Významné stretnutie sa uskutočnilo z iniciatívy veľvyslanca Slovenskej republiky vo Francúzsku Igora Slobodníka, ktorý po úspešných rokovaniach konštatoval, že tento typ spolupráce sa posúva na vyššiu úroveň. Ako uviedol, partnerské vzťahy medzi oboma krajinami sa doteraz rozvíjali na úrovní obcí a miest, respektíve departamentov, ale nikdy nie na regionálnej úrovni.
Súčasťou bilaterálnych stretnutí uplynulý týždeň boli aj viaceré sprievodné podujatia vrátane účasti PSK na ekonomickom fóre podnikateľov v Monaku. Prešovský samosprávny kraj, ktorý mal
aj samostatné prezentácie a stretnutia „B2B“ s francúzskymi podnikateľmi, tu zastupovali spoločnosti ELCOM, RENOJAVA z Prešova a GOHR z Veľkého Šariša. Podujatie, ktoré prebehlo v gescii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a veľvyslanectva za účasti zástupcov ministerstva zahraničných vecí, agentúry SARIO bolo príležitosťou pre výmenu kontaktov a informácií o možnostiach podnikania medzi francúzskymi a slovenskými firmami. Súčasťou programu slovenskej misie boli návštevy viacerých strategických spoločností – startupového centra Monaco Tech, technologického parku Sophia Antipolis, softvérovej spoločnosti zameranej na inteligentné riešenia SAP a agentúry na podporu investícií Team Côte d´Azur. Delegácia PSK vyjadrila i spoluúčasť s tragickými udalosťami v Nice a položila kyticu kvetov k pamätníku obetí teroristického útoku zo 14. júla 2016.
Oficiálnemu partnerstvu PSK a regiónu Provence-Alpes-Côte d’Azur budú po prvej návšteve regiónu predchádzať ešte viaceré prípravné stretnutia. Francúzska strana navrhla spečatiť medzinárodnú spoluprácu podpisom dokumentov v novembri t.r. v správnom centre regiónu v Marseille.
***
Profil regiónu Provence-Alpes-Côte d´Azur:
Región Provence-Alpes-Côte d´Azur (PACA) so svojím sídelným mestom Marseille má vyše 5 miliónov obyvateľov. V rámci Francúzska mu patrí najväčšia časť neurbanizovaných prírodných oblastí, príroda pokrýva 75 % svojho územia. Kľúčovým odvetvím je cestovný ruch, a to nie iba z pohľadu návštevnosti, ale aj ekonomickej úrovne turistov. Región je na čele rebríčka cieľovej turistickej destinácie pre domácich turistov a druhým (po parížskom regióne) pre zahraničných turistov. Dominantou hospodárstva regiónu je poľnohospodárska produkcia s prvenstvom v množstve vypestovaného ovocia vo Francúzsku a so 4. miestom v produkcii vína. Vďaka druhému najväčšiemu letisku vo Francúzsku v Nice, prvému najväčšiemu prístavu v Marseille, ktorý je zároveň jedným z najvýznamnejších prístavov Stredozemného mora a intenzívnemu zahraničnému obchodu, priťahuje množstvo vysokokvalifikovanej pracovnej sily v technologickom sektore. Strategické oblasti rozvoja francúzskeho regiónu vrátane spolupráce so zahraničím sa zameriavajú na biotechnológie, nanotechnológie, letecký sektor, smart riešenia. V regióne sú zastúpené najvýznamnejšie francúzske výskumné centrá a klastre ako Eurobiomed, Sophia Antipolis , Novachim ai. Okrem inovatívnych dimenzií má región PACA skúsenosti aj s podporou menej rozvinutých okresov a s využívaním prostriedkov EÚ na rozvoj regiónov. PACA je druhým regiónom vo Francúzsku s najväčšími nerovnosťami v životnej úrovni, vyše 17 % obyvateľov žije pod hranicou chudoby.
Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK
Zanechajte nám komentár