Festival študentského remesla
Tretí ročník Festivalu študentského remesla v Kežmarku v piatok slávnostne otvoril prezident SR Andrej Kiska. Na nádvorí Kežmarského hradu sa prezentovali študenti stredných škôl, najmä zo znevýhodneného prostredia. „Som rád, že prezident prišiel do Kežmarku, podporil toto podujatie a oficiálne otvoril remeslá študentstva. Je pre nás potešením, že Kežmarok je známy a chodia k nám významné osobnosti, s ktorými sa môžeme podeliť aj o to dobré, aj zlé. Títo mladí ľudia sa budú mať možnosť prezentovať aj v rámci EĽRO,“ povedal Ján Ferenčák, primátor mesta.
Zručné ruky študentov pod školským odborným vedením ukázali, že sa dokážu uplatniť na trhu práce v profesiách, ktoré možno pre iných nie sú atraktívne, ale bez nich by sme si len ťažko vedeli predstaviť každodenný život. „Je to fascinujúce, ak počúvame, že sa niektoré veci nedajú a nejdú. Tu na týchto mladých ľuďoch vidíme, že sa to dá a ide to. Treba chcieť, treba mať organizátorov, ktorí sú oduševnení pre prácu s týmito ľuďmi a treba ich podporiť. Všetky deti sú len deti a majú chuť sa učiť. Všetky majú rovnaké predpoklady, treba ich len podchytiť, aby potom, keď z nich vyrastú dospelí, mali prácu. Myslím si, že v tomto regióne je dôležité mať v ruke remeslo a prácu. Zručný veľmi nie som, ale ak by som sa na to dal, zrejme by to bolo niečo s drevom,“ povedal Andrej Kiska, prezident SR. Na nádvorí hradu ukázali žiaci svoje zručnosti v odboroch kováčstvo, drevorezbárstvo, korytárstvo, metlárstvo, šperkárstvo, plstenie, ale aj pernikári či odevní tvorcovia. „Našou snahou je búrať predsudky medzi Rómami, Nerómami, staršími remeselníkmi i mladšími. Hovorí sa, že žiaci, ktorí prídu do výrobného procesu, nevedia nadviazať na to čo, sa v škole naučili. Preto sa snažíme priviezť starších remeselníkov, aby ukázali niečo zo svojho kumštu mladým aspoň na pár dní. Pritom sme zistili už v prvých ročníkoch, že ak majú radi remeslo, pri práci nie je žiaden problém,“ povedala jedna z organizátorov podujatia, riaditeľka Súkromnej strednej odbornej školy Biela voda v Kežmarku Anna Jurgovianová.
V Kežmarku žiaci ukázali, že sa práce neboja a vedia sa aj zabaviť. Na piatkovom podujatí sa stretlo množstvo hostí, starostovia a primátori kežmarského regiónu, ako aj zástupcovia mimovládnych organizácií. Počas festivalu sa konala odborná konferencia, na ktorej sa zástupcovia miest a obcí venovali téme povinného vzdelávania detí od 6 do 18 rokov. Okrem toho sa v konferenčnej miestnosti, v podkroví Kežmarského hradu, premietal film Cestou ven. Súčasťou podujatia bola výstava fotografií a obrazov či ochutnávka jedál rómskej kuchyne a výstava krojov. „Oslovilo ma hlavne to, že sú tu nadšenci, ktorí pracujú s touto mládežou. Ukazujú, že nie je pravdou, že rómske deti nemôžu byť kvalifikované a som rád, že týchto nadšencov pribúda. Veľmi dôležité je ukázať pozitívne príklady a že sa s rómskou komunitou dá pracovať. Slovensku len prospeje, ak tieto deti budú kvalifikované. Ak raz budú mať remeslo a budú pracovať, nebudú súčasťou sociálneho systému. Slovensko si zaslúži, aby malo dostatok kvalifikovaných ľudí, pretože raz bude mať obrovský problém v dôchodkovom systéme. Vidím obrovský potenciál v osadách a v deťoch, ktoré v nich vyrastajú. Budú môcť pracovať a zmierniť problém, ktorý nás čaká v dôchodkovom systéme. Na dôchodky nebude mať kto v budúcnosti pracovať, ak to nebudú rómske deti, tak to bude problém. Festivalov je veľa, ale tento je unikátny,“ povedal Peter Pollák, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. (pks)
Zanechajte nám komentár