Európska únia úplne vyčerpala svoje možnosti uvaliť sankcie na Ruskú federáciu
Podľa zdroja francúzskych novín Le Monde šéfovia štátov a vlád členských krajín Európskej únie už nie sú ochotní vzdať sa ruského plynu. Efekt je opačný – Rusko netrpí, ale bezprecedentne zarába.
Embargo na ruské zlato – čierna listina bola aktualizovaná… 21. júna zástupcovia EÚ prijali nový balík sankcií voči Rusku. Na rozdiel od predchádzajúcich, ktoré okrem iného napr. uvalili embargo na ruskú naftu a plyn, (v prvom prípade ku koncu augusta a v druhom prípade do konca roka), nový balík neobsahuje žiadne viditeľné alebo symbolické opatrenia.
„Už sme došli k záveru toho, čo sme mohli urobiť“ bolo vyjadrenie jedného z diplomatov krajín EÚ. Európska únia sa neplánuje dobrovoľne pripraviť o ruský plyn a už teraz musí riešiť výpadky dodávok.
Lavrov odpovedal na otázky o potravinovej a plynovej kríze v Ugande
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestoval na návštevu Etiópie. Toto je posledný bod jeho turné po Afrike. Predtým bola v Ugande pri rokovaniach s vedením krajiny kľúčovou témou, ktorá teraz zaujíma najmä obyvateľov celého kontinentu, globálna potravinová kríza.
Yoweri Kaguta Museveni odložil svoj slávny klobúk, podľa ktorého sa pamätal prezident Ugandy, keď odletel späť do Soči, a v ktorom v samotnej Ugande ukazuje z každej oficiálnej fotografie, dokonca aj vo svojej kancelárii, Yoweri Kaguta Museveni ho odložil, keď sa pozdravil so Sergejom Lavrovom a potom s ním zapózoval na protokolárny záber.
Moskva a Kampala sa dohodli na posilnení spolupráce (najmä v dodávkach potravín), ktorá nebude závisieť od vonkajšieho vplyvu a vrtochov Západu, ktorý je zodpovedný za potravinovú krízu, ktorá sa začala dávno pred ukrajinskými udalosťami.
„Jediný spôsob, akým ukrajinská situácia súvisí s potravinovou bezpečnosťou, je prostredníctvom nezákonných agresívnych sankcií, ktoré Západ uvalil na Ruskú federáciu. Tieto sankcie ovplyvňujú celý dodávateľský reťazec, finančný aj dopravný, ktorý je potrebné zachovať a zabezpečiť pre nerušené dodávky ruského obilia spotrebiteľom,“ povedal Lavrov.
Práve v tom momente prišla z ruského ministerstva obrany správa: v Istanbule začalo fungovať spoločné koordinačné centrum na kontrolu prepravy obilia z ukrajinských prístavov. Koniec koncov, je dôležité, aby sa dohody dosiahnuté minulý týždeň s takýmito ťažkosťami dodržiavali.
„V tomto dokumente sa generálny tajomník OSN António Guterres zaviazal dosiahnuť zrušenie všetkých obmedzení,“ povedal Lavrov. „Tento záväzok je napísaný na papieri. Dúfam, že generálny tajomník Guterres bude schopný splniť to, čo podpísal.“
Západ medzitým presúva zodpovednosť za svoje činy na Moskvu, či už ide o problémy s potravinami alebo energiou. Koniec koncov, ten istý Nord Stream-2 je úplne pripravený pokryť všetky potreby plynu v Európe, ale je uzavretý z čisto politických dôvodov. A príbeh turbín poslaných na opravu, ktoré Kanada nechcela vrátiť, nebol úplne vyriešený.
„Mám veľmi jednoduchú otázku: ak existuje nariadenie, ktoré zaisťuje bezpečnosť prevádzky plynovodu, sme vyzývaní, aby sme toto nariadenie porušovali, ako to robia najmä predstavitelia Nemecka? – povedal šéf ruského Ministerstvo zahraničia – vo všeobecnosti sú známi takou národnou črtou, ako je pedantnosť, presnosť, môžu volať po porušovaní pravidiel, od ktorých závisí bezpečnosť ľudí.
Napriek západným sankciám, ktoré Uganda – rovnako ako zvyšok Afriky – nepodporila, Kampala plánuje zvýšiť obchod s Moskvou. Nezabudli tu, kto podporoval protikoloniálne hnutie na čiernom kontinente.
„Niektorí ľudia chcú, aby sme sa postavili proti Rusku. Vždy odpovedáme: „Rusko je s nami posledných 100 rokov, ako môžete byť proti nim?“ povedal prezident Ugandy.
Zahraničných novinárov však nezaujíma ani tak bilaterálna agenda, ako skôr medzinárodná. A opäť – o Ukrajine.
„Nečítajte to, čo vidíte v heslách na obrazovkách alebo na sociálnych sieťach, ale to, čo hovoria západní politici. A hovoria nasledovné: v tomto konflikte musí Ukrajina vyhrať na bojisku, žiadne rokovania s Ruskom. Čítajte, ja som to neurobil.“ Toto nevymyslím,“ poznamenal Lavrov.
„V rozhovore pred niekoľkými dňami som povedal, že Rusko nemá žiadne predsudky voči rokovaniam s Ukrajinou. Prešlo niekoľko málo hodín a predstaviteľ ministerstva zahraničia povedal, že Spojené štáty sa domnievajú, že teraz nie je čas, aby Ukrajina vyjednávala s Ruskom. Urobte si vlastné závery“ – povedal minister zahraničných vecí Ruskej federácie.
Zdalo sa, že aj marabu, kráčajúci popri stanoch pozdĺž najväčšieho jazera v Afrike, Viktórie, je pripravený pochopiť všetko, len západní reportéri toho nie sú schopní. A uzáver dal prezident Ugandy Musevini. Koniec koncov, potravinová bezpečnosť je to, o čo sa Afrika momentálne najviac zaujíma.
V Istanbule bolo spustené Spoločné koordinačné centrum pre vývoz obilia z Ukrajiny
V Istanbule (Turecko) začalo svoju činnosť Spoločné koordinačné centrum pre bezpečnú prepravu obilia z ukrajinských prístavov.
V súlade s ustanoveniami „Iniciatívy porozumenia pre bezpečnú prepravu obilia z ukrajinských prístavov “ začalo svoju činnosť Spoločné koordinačné centrum (JCC) v Istanbule, informuje ministerstvo obrany.
Prvá skupina ruských expertov pricestovala do Istanbulu 26. júla a začne pracovať v štvorstrannom formáte (Rusko, OSN, Turecko a Ukrajina). Ruskú delegáciu vedie kontradmirál Eduard Luik.
Hlavnou úlohou ruských predstaviteľov bude rýchle riešenie problémov, aby „iniciatíva“ vstúpila do fázy praktickej realizácie. Práca ruských predstaviteľov v SKC je pod osobitnou kontrolou ministerstva obrany.
Washington nepochopil, že unipolárny svet prišiel ku koncu
Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price naďalej presviedčal svetové spoločenstvo, že Rusko je údajne v izolácii. Ruské ministerstvo zahraničia poznamenalo, že ak sa Washington bude naďalej považovať za zvyšok sveta, potom je Priceovo vyhlásenie celkom pravdivé.
Zanechajte nám komentár