Eko nedeľa v Liptovskej Tepličke
V nedeľu sa konal už 10. ročník Ekologických dní v Liptovskej Tepličke. Poľnohospodárske podielnické družstvo (PPD) každoročne organizuje festival chutí a vôni svojich ekologicky dopestovaných produktov a výrobkov a dvere farmy sa otvárajú pre návštevníkov a záujemcov o ekologické poľnohospodárstvo.
„Pre návštevníkov je pripravený program a môžu tu vidieť starú i novú poľnohospodársku techniku, náradie. Dni otvorených dverí sme spestrili ochutnávkou našich bioproduktov,“ uviedla predsedníčka PPD Anna Glejdurová. Vôňa varených a pečených zemiakov, zemiakových placiek, bryndze, ovčieho syra, jahňacieho a hovädzieho guláša nenechala nikoho na pochybách, že poľnohospodári sa vo svojom remesle dokonale vyznajú. Sprievodnými súťažami spríjemnili nedeľné popoludnie nielen domácim, ale i cezpoľným návštevníkom. V Liptovskej Tepličke sa ekologickému poľnohospodárstvu venujú od roku 1991. Poľnohospodárske podielnické družstvo patrí k prvým na Slovensku, ktoré sa zapojilo do systému ekologického poľnohospodárstva. „Boli sme čiastočne aj pri tvorbe legislatívy pre ekologické poľnohospodárstvo. V prvom rade bolo potrebné spracovať vzorky pôdy, aby neobsahovala ťažké kovy. Pestovanie plodín v pôde je bez použitia akýchkoľvek priemyselných hnojív a bez chemických ochranných prostriedkov. Môžeme používať iba maštaľný hnoj a niektoré prírodné prostriedky. Čo sa týka chemických prostriedkov, výnimka je iba u zemiakov, kde robíme postrek proti plesni. Ide o mednaté prípravky, ktoré sú povolené,“ vysvetlila princíp ekologického poľnohospodárstva Anna Glejdurová.
Pri oslave poľnohospodárov nechýba ani poďakovanie za úrodu. Tohtoročná poľnohospodárom čiastočne priala. Tento rok bolo mimoriadne horúco a sucho, ale aj napriek tomu bola úroda obilovín priemerná a podľa slov predsedníčky družstva len o trochu menšia ako v minulých rokoch. „Sama som sa divila, že úroda zemiakov bola celkom pekná. Momentálne môžeme predávať ekologické zemiaky všetkým záujemcom, pretože minulý rok, aj keď nás to mrzelo, sme museli krátiť objednávky. Vlani bolo mokro a bola polovičná úroda oproti tomuto roku. Ale dopyt pokryť vieme,“ konštatovala predsedníčka.
Poľnohospodárom však robia vrásky na čele krmoviny, keďže po prvej kosbe porasty „zahoreli,“ nedostali sa ešte k druhej, čo má za následok málo objemových krmovín pre dobytok. „Uvidíme, aké bude ešte počasie, aby mohli byť zvieratá čím dlhšie von a spásli, čo sa dá. Najhorší variant, ktorý nás čaká, je, že budeme musieť pristúpiť k predaju časti zvierat. Otázne je, kedy skončí zima. V poľnohospodárstve je to tak, sme odkázaní na počasie,“smutne dodala Anna Glejdurová. Pre poľnohospodárov je lepšie a dosahujú lepšie výsledky pri ornej pôde, keď je sucho. Liptovská Teplička sa však nachádza vo vyššej nadmorskej výške, suchom porasty zelenej hmoty veľmi trpia a na zavlažovanie peniaze navyše nie sú. (pks)
Zanechajte nám komentár