DRAHÁ SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Dnes oslavuješ 30. výročie svojho vzniku. Vznikla si úderom polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993 po stáročnom boji slovenského národa o oprávnenú svojbytnosť.
K Tvojmu jubileu Ti prajem:
Dospelý NÁROD, ktorý si uvedomuje Tvoju hodnotu.
OBYVATEĽSTVO, ktoré bude spolunažívať v mieri a vzájomnosti.
OBČANOV, ktorí Tvoju existenciu nebudú brať ako samozrejmosť, ale budú sa na Tvojom zveľaďovaní spolupodieľať.
Zrelých POLITIKOV, ktorí budú dňom a nocou pracovať na tom, aby si aj napriek svojej veľkosti dosiahla k výšinám na geopolitickej scéne.
Nezávislé INŠTITÚCIE, na čele ktorých budú odborníci.
A ODBORNÍKOV, ktorí budú sebavedomí a dosiahnu úspechy vďaka svojmu vzdelaniu.
ŽURNALISTOV, ktorí nebudú zakazovať iný názor, ale budú hľadať pravdu a strážiť demokraciu, pre ktorých bude platiť princíp „padni, komu padni“.
Prajem Ti menej oportunistov, ktorých podpriemerné schopnosti dostačujú iba na to, aby sa na post, na ktorý nemajú ani vzdelanie, ani schopnosti, dostali iba a výlučne pritakávaním, podliezaním a pochlebovaním.
Prajem Ti menej populistov v politike.
Prajem Ti menej politikov mysliacich na svoj vlastný prospech na úkor Tvojich záujmov.
Prajem Ti menej pomstychtivých občanov.
Želám Ti viac diskusie, viac lásky, priateľstva a porozumenia medzi ľuďmi.
Všetko najlepšie k výročiu Tvojich narodenín. Nech nie je posledné…
Judita Laššáková
Vypočula som si novoročné príhovory Zuzany Čaputovej, Eduarda Hegera, rozhovor s Ivetou Radičovou a Robertom Ficom. Ku každému by som mohla dať pár bodov „za“ a pár bodov „proti“. Pri pani Radičovej som sa však neubránila smiechu. Vraj bola jedna z tých osobností, ktorá požadovala pri rozdelení Československa referendum, aby rozhodli občania. O referende v januári 2023 však nepadlo z jej pier ani slovo. Tento moment bol fakt na smiech. I keď pripúšťam, že na referendum o necelých 20 dní mohla aj zabudnúť.
Porovnanie volieb a referenda (I. časť):
V členských štátoch EÚ sa vyžaduje pravidelnosť volieb. Ide o požiadavku EÚ, aby členský štát zorganizoval voľby v pravidelných intervaloch. Ak by sme brali do úvahy iba voľby konajúce sa na Slovensku, ktoré úzko súvisia s EÚ, tak by sme mohli konštatovať nasledovné:
Na Slovensku máme voľby do Národnej rady SR, do orgánov samospráv obcí a krajov každé štyri roky, voľby prezidenta SR a voľby do Európskeho parlamentu každých päť rokov.
V týchto voľbách ako občania rozhodujeme na štyri či päť rokov o širokom spektre tém. Každý z nás akoby v jeden deň na najbližšie štyri roky rozhodoval o tom, akým smerom bude napredovať školstvo, zdravotníctvo, ako sa bude vyvíjať podnikateľské prostredie, sociálne istoty, bezpečnosť v štáte, zahranično-politické smerovanie štátu, a mnoho ďalších aspektov, ktoré sú pre chod štátu nevyhnutné. Rovnako širokospektrálne odpovedáme aj vo voľbách do orgánov obcí a krajov. Sledovaním predvolebnej kampane občan nadobúda pocit, že je tým najdôležitejším subjektom v štáte. Faktom je, že po voľbách máme pocit „opustenia“, ale pred dňom volieb niet dôležitejšieho elementu ako nás. Čiže sme pre politikov tí „najlepší“, „najmúdrejší“ a „najpotrebnejší“. Na voľby, kde rozhodujeme o stovkách otázok na časové obdobie štyri prípadne päť rokov, sme politikom dobrí a hlavne dostatočne múdri.
Pri referende odpovedáme na jednoduchú otázku. Odpoveďou môže byť buď „áno“ alebo „nie“. Referendum ale žiaden z „demokratických“ politikov v prvý deň roku 2023 nespomínal. Akoby nás považovali za hlupákov, pričom ide o rozhodnutie v jednej jedinej veci. A aj to „iba“ na najbližšie tri roky.
Viem, viacerí sa budú oháňať tým, že i) vráti sa mafia, ii) vyhrajú fašisti, iní zase tým, že i) bude to zmanipulované, ii) aj tak to nič nevyrieši. Referendum nie sú voľby. Nikto nebude 21. januára tohto roku krúžkovať žiadnu politickú stranu. A zmanipulovať nebude treba nič, ak sa k referendu nedostavíme v potrebnom počte. To nie je o politikoch. Referendum bude skúška nás občanov, či vieme svoje politické právo využiť a rozhodovať o sebe. Referendum „manipulujú“ ústavní činitelia už teraz. A to tým, že o ňom nehovoria. Akoby nám chceli dať najavo, že sme „deti“, o budúcnosti ktorých budú rozhodovať iba a výlučne oni, lebo iba oni vedia, čo je pre nás dobré.
Bolo, je a bude na nás, aký dáme politikom odkaz. Aj neúčasť v referende bude odpoveďou. No nie práve demokratickou…
P. S.: Prosím, otázky, ako súvisia vyššie spomenuté voľby u nás s EÚ si rozoberie inokedy.
Zanechajte nám komentár