Dokáže SNS zamiešať volebné karty a dostať sa do parlamentu?
Na snímke predseda SNS Andrej Danko
Ak by sa SNS nakoniec predsa len podarilo preliezť do parlamentu, urobilo by to mnohým už teraz tvoriacim sa povolebným koalíciám poriadny škrt cez rozpočet a mohli by nastať viaceré nečakané pohyby na politickej scéne. Ku trom hráčom v zostave Smer- SD, Hlas a Republika by sa pridal štvrtý nečakaný mušketier. Táto nová situácia by uľahčila tvorenie novej koalície aj samotnému Hlasu- SD, ktorý by sa už nemusel obzerať za poriadne drahou nevestou či strácať čas rokovaním s progresívnou progresivitou. Nakoniec samotní sympatizanti Hlasu by radšej videli povolebnú spoluprácu terajších opozičných strán vo vládnej koalícii a to druhé by brali len ako poslednú voľbu
Keď sa Slovenská národná strana postavila proti americkej investícii na tzv. modernizáciu vojenských letísk na Sliači a v Malackách a de facto odmietla vojenské základne na Slovensku počas minulého volebného obdobia, odveta na seba nenechala dlho čakať. Útoky voči predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktoré sa spustili v mediálnom priestore a začali naberať na sile práve s približujúcimi sa parlamentnými voľbami, nenechávali nikoho na pochybách, že to nebola náhoda. Cieľom mediálneho lynču bolo znemožniť a odstaviť možného budúceho koaličného partnera Smeru-SD. Fortieľ tkvel v tom, že zacielenie na percentuálne slabšieho bývalého koaličného partnera Smeru-SD a jeho následné odstrelenie z parlamentu je vždy jednoduchšie a istejšie ako to skúšať so stranou, ktorej výtlak je nad 20%.
„Základnou úlohou vlády SR, Ministerstva zahraničných vecí SR aj Ministerstva obrany SR je podľa Programového vyhlásenia vlády vytvárať na základe multilaterálnych dohôd a širokej medzinárodnej spolupráce podmienky pre pokojné, mierové súžitie v našom regióne. Cudzie vojská okrem spoločných cvičení nemajú čo na území Slovenskej republiky robiť. Slovensko je zvrchovaný a suverénny štát,“ uviedol v roku 2019, dnes už mŕtvy, podpredseda SNS Paška.
Slovenská národná strana sa po posledných voľbách, kedy sa jej nepodarilo dostať do parlamentu, pohybovala v prieskumoch pod hranicou zvoliteľnosti. Posledný januárový prieskum agentúry AKO ukázal SNS 4,1%, čo by mohlo naznačovať aj keď malý, ale predsa len stúpajúci trend voličského potenciálu národniarov. Volič však očakáva od strany, ktorá má v názve slovo „národná“ aj silnejší národný rozmer. Slovná ekvilibristika bývalého predsedu J. Slotu: „Aby sa to nevyfarbilo tak, že na Kriváni a Lomnickom štíte budú raz viať maďarské farby,“ spôsobovala nielen spoločenské vášne, ale prinášala strane aj percentá. Ako hovorí klasik, voľby dokáže politickej strane vyhrať aj poriadne silná emócia, ktorú v nich dokáže politik zanechať. Žiarivým príkladom tohto výroku je Igor Matovič a jeho volebný výsledok v roku 2020.
Nová vízia predsedu SNS Andreja Danka o spájaní sa opozičných mimoparlamentných strán môže byť síce diskutabilným krokom, avšak už len vízia spájania sa pronárodných opozičných síl, po ktorej už dlhodobo a márne národne orientovaný volič volal, môže v konečnom dôsledku zamiešať balíčkom pripravených volebných kariet.
Najnovšie prvé rokovanie o vytvorení Slovenského opozičného bloku s cieľom, aby ani jeden hlas neprepadol sa uskutočnilo práve v priestoroch SNS. Zúčastnili sa ho viaceré strany – Slovenský patriot (M. Radačovský), Národná koalícia (R. Huliak), Socialisti.sk (A. Bekmatov) a Komunistická strana Slovenska (J. Hrdlička). Zúčastnené strany sa dohodli na ďalšom stretnutí, na ktorom sa už bude rokovať o prienikoch programových zhôd a určení konkrétnych krokov spoločného postupu pre parlamentné voľby.
Zanechajte nám komentár