Do Slovenského raja po novom
Národný park Slovenský raj sa po jedenástich rokoch dočká nového návštevného poriadku. Práve ten určuje pravidlá správania sa návštevníkov v parku a definuje priestory, kde a ako možno rozvíjať aktivity turizmu. Pre rozvoj daného územia má tento dokument zásadný význam.
V utorok 28. februára sa v Spišskej Novej Vsi uskutočnila pracovná konferencia za účasti viac ako 120 zástupcov štátnej správy, samosprávy, vlastníci pozemkov, záujmové organizácie i podnikatelia v cestovnom ruchu.
„V súčasnosti už cítime potrebu aktualizovať návštevný poriadok v súvislosti so zonáciou, ktorá platí do konca tohto roka, s prihliadnutím na zmeny, ktoré nastali. V národnom parku pribudli nové cyklotrasy, turistické a náučné chodníky, lokality na skalolezenie, možnosť splavovať Hornád a po štyroch desaťročiach sme otvorili ferratu v rokline Kyseľ,“ pripomenul Ing. Tomáš Dražil, riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj.
Ako informoval Tomáš Dražil, pravidlá budú liberálnejšie a prekrásnu prírodu Slovenského raja chcú tak viac priblížiť ľuďom. Kým napríklad na skaly Tomášovského výhľadu mohli donedávna liezť iba členovia JAMESu za určených podmienok, teraz bude mať takúto možnosť aj široká verejnosť.
Slovenský raj bude otvorenejší aj pre rozvoj cestovného ruchu. V rámci prípravy nového návštevného poriadku vytvoria pracovné skupiny, ktoré budú zamerané na pešiu turistiku, cykloturistiku, jazdu na koni, člnkovanie a splavovanie Hornádu, vyhliadkovými letmi, kempovaním a stanovaním. Venovať sa budú skalolezeniu a ľadolezenie, ďalším zimným aktivitám, ale riešiť budú aj dopravu a parkovanie.
Ako povedal riaditeľ Správy NP Slovenský raj, po výstupoch pracovných skupín by chceli v jeseni začať s oficiálnym procesom prerokovania a schvaľovania návštevného poriadku. Hotový by mal byť do konca roka a určite by všetci uvítali, keby platil minimálne päť až desať rokov.
I napriek ústretovosti voči návštevníkom Slovenského raja, ďalšie väčšie aktivity neplánujú. Podľa jeho slov má príroda svoje hranice a nejaký veľký priestor na zásadné nové sprístupňovanie, či nové aktivity nevidí. „Skôr je tu priestor na doladenie a optimalizáciu siete, ktorú tu dnes máme,“ uviedol Dražil.
Rastislav Rybanič, riaditeľ Sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny na Ministerstve životného prostredia SR konštatoval, že prírodu sa vždy snažia chrániť pre ľudí. „Ale čoraz viac podporujeme prístupy, ktoré na jednej strane rešpektujú ochranu prírody a jej zachovanie aj pre budúce generácie, a na druhej strane hľadajú veľmi citlivo možnosti, ako ju odprezentovať ľuďom.“
Zanechajte nám komentár