Deň rodákov v Toporci bol opäť úspešný
Deň rodákov obce prilákal v sobotu na námestíčko pri Kultúrnom dome v Toporci stovky obyvateľov obce a rodákov z Toporca. Už ôsmy ročník Dňa rodákov bol opäť príležitosťou stretnúť sa s rovesníkmi, susedmi či známymi, s ktorými prežili detstvo i dospievanie. Život to ale zariadil tak, že si prácu alebo životného partnera našli mnohí blízko či ďaleko od rodnej obce.
„Sme roztratení po svete a určite každému dobre padne, keď sa po čase môže vrátiť tam, odkiaľ vyšiel. Aspoň jeden deň v roku tak máme príležitosť stretnúť sa s blízkymi, porozprávať, vidieť, či v obci nastali zmeny. A nejde len o zmeny na starostovskej stoličke, ako to bolo po ostatných komunálnych voľbách, ale hovoríme aj o tom, čo sme za ostatný rok zažili. Stretnutia s rodákmi boli našim hlavným cieľom, keď sme sa v minulosti rozhodli takýto deň zorganizovať. Aj preto ho robíme vždy v rovnakom termíne, aby ho mali ľudia v podvedomí už zafixovaný,“ povedal pre naše noviny PhDr. Jozef Potanko, ktorý na Slovensku patrí k funkčne azda najdlhšie pôsobiacim starostom. Po prvýkrát získal dôveru obyvateľov obce v roku 1993 a tohto roku tak „starostuje“ nepretržite už dvadsiaty druhý rok.
A či sa obec rozvíja? Nuž stačí sa na aktivity obce pozrieť len za ostatný rok. „V obci sme vybudovali nové komunitné centrum s materskou školou v rómskej osade za 200 tis. eur, do roka a do dňa od posvätenia základného kameňa 19. júla minulého roku sme dnes, 18. júla vysvätili dom smútku za 130 tis. eur. Tieto stavby možno považovať za úspech, pretože sa na ne dlho čakalo. Predchádzajúci rok sme tiež zrekonštruovali základnú školu, dokončili rekonštrukciu kultúrneho domu, rekonštrukciu ihriska, vybudovali multifunkčné ihrisko z peňazí obce. Okrem toho sme urobili cestu v lokalite Vlčí grunt, parkovisko pred kostolom a oplotenie cintorína,“ uviedol vo svojom príhovore okrem iného starosta. Nezabudol ale pripomenúť, že sa obci nepodarilo získať dotácie na protipovodňovú ochranu a na vybudovanie telocvične. „Ale nevzdávame sa a o dotácie požiadame opäť. Už v najbližších dňoch začneme v obci s montážou kamerového systému, ktorým pokryjeme časť obce a časť cintorína. Na tento projekt sme získali päťtisícovú dotáciu a štyritisíc doložíme z vlastných zdrojov,“ uviedol J. Potanko. V závere príhovoru k rodákom poďakoval správcovi farnosti Dr. Gotkovskému za duchovný rozvoj, poslancom, vedeniam základnej, materskej i špeciálnej školy, pracovníkom obecného úradu a všetkým, ktorí sa dlhodobo usilujú o rozvoj obce.
Program Dňa rodákov pokračoval vystúpením Kočovného divadla z Prešova, ktoré na vysokej profesionálnej úrovni vyspievalo piesne známeho muzikálu Maľované na skle. S umelcami si zaspievalo aj publikum a ocenilo ich výkon potleskom, ktorý prerušil dážď a program pokračoval v sále vynoveného kultúrneho domu. Ako už tradične hostia Dňa rodákov odovzdali ocenenia obce tým, ktorí sa zaslúžili o jej rozvoj. Tentokrát bol ocenený Ing. Pavol Babik, riaditeľ spoločnosti IGLASS z Markušoviec, ktorého firma sa podieľala na rekonštrukcii základnej školy, vybudovaní komunitného centra a domu smútku. Poďakovanie za realizáciu stavieb v obci mu spolu so starostom odovzdala starostka obce Jurské Zuzana Molčanyová, rodáčka z Toporca. Poďakovanie z rúk Mgr. Janky Potankovej, zástupkyne riaditeľky ŠZŠ si prevzal aj Ing. Vladimír Margetaj z firmy INPRO Poprad, ktorý už 15 rokov dohliada na realizáciu investičných prác ako stavebný dozor. Jozef Grivalský, starosta obce Krížová Ves odovzdal ocenenie hasičskému družstvu dorastencov pod vedením Mgr. Miroslava Svitanu, ktoré v okresnej súťaži obsadilo 1. miesto a 4. miesto v krajskom kole, ktoré, ktoré sa konalo 20. júna v Šuňave. Mgr. Michal Babej, riaditeľ ZŠ v Toporci ocenil žiakov školy a reprezentantov obce v hokejbale Alexandru Zemjankovú, Adama Zemjaneka, Dávida Šoltésa a Tomáša Bartkovského, ktorí so svojim športovými klubmi z Kežmarku a Popradu zaz-namenali výrazné úspechy v celoslovenských súťažiach.
Deň rodákov pokračoval kultúrnym programom, v ktorom sa Toporčania zabavili až do večerných hodín počas vystúpení hudobno-zábavnej ľudovej skupiny Ščamba a ľudového rozprávača Jožka Jožku. A aby sme nezabudli, pre občanov majster kuchár navaril výborný guláš a deti zase trávili čas v nafukovacom hrade a na trampolíne. (pkr)
Zanechajte nám komentár