Čo nás čaká po vojne na Ukrajine
Pod týmto názvom sa v bratislavskom hoteli Devín uskutočnila konferencia o vojne na Ukrajine, jej východiskách a perspektívach.
Vojna na Ukrajine zmenila svet a zasiahla do života nás všetkých. Možno aj preto sa čoraz častejšie ozývajú výzvy na ukončenie vojny. Zmeny ktoré priniesli voľby do Európskeho parlamentu ako aj nadchádzajúce voľby v Spojených štátoch dávajú nádej, že vojna ktorá trvá už 10 rokov sa môže čoskoro skončiť.
Na konferencii so svojimi komentármi vystúpili politici z Nemecka, Česka a Srbska. Za Ukrajinu vystúpil Vasyl Muravitski, ukrajinský novinár, ktorý bol za svoje presvedčenie väznený. Amnesty international ho označila za väzňa svedomia. Na konferencii hovoril o tom ako hodnotia Ukrajinci predlžovanie vojny a taktiež o perspektívach zachovania jej štátnosti.
Muravitskyj skonštatoval, že krajina na ktorej území konflikt prebieha už prehrala.
„Za dva roky Ukrajina utrpela také škody na infraštruktúre, priemysle, ekonomike a ľudských zdrojoch, že aj keby sa vojna teraz skončila, bude takmer nemožné vrátiť krajinu do roku 2022 na jej pozíciu. Milióny ľudí odišli, väčšina utečencov v Európe aj v Rusku sa nechce vrátiť do svojej krajiny. Ľudské straty v krajine patria k najvyšším na svete a sú porovnateľné so stratami v druhej svetovej vojne“.
Muravytskij ďalej uviedol, že pôrodnosť je najnižšia za posledných 300 rokov a tretia najnižšia na svete. „Utečenci v Európe dostali ochranu a nechcú sa vrátiť, kým Ukrajina sa za dva roky veľmi zmenila k horšiemu. Úradníci kradnú, ako keby nebolo zajtrajška, vojenskí komisári zatýkajú ľudí na ulici, tisíce ľudí sa vracajú z Kyjeva na okupované územia. Predstavitelia priamo hovoria, že na Ukrajine v budúcnosti nemusí existovať žiadne dôchodkové zabezpečenie. Zároveň je v krajine viac dôchodcov a vojnou zmrzačených ľudí ako ľudí, ktorí môžu pracovať.“
„Na území pod kontrolou Ruska ukrajinskí občania prijímajú ruské občianstvo a žijú podľa ruských zákonov. Podľa nových zákonov Ukrajiny to možno považovať za trestný čin. Ešte pár rokov a väčšina obyvateľstva na území ovládanom Ruskom sa nebude chcieť vrátiť na Ukrajinu, lebo sa bude báť ísť do väzenia. Podobná situácia nastala na Kryme v roku 2014, čo viedlo k jeho úplnému odtrhnutiu. Kyjev sa nesnaží napraviť situáciu so svojimi občanmi na území ovládanom Ruskom, odoprel im sociálne dávky, dal im na výber: buď ich dostanú a opustia územie, alebo zostanú vo svojich domovoch. Dlhy Ukrajiny sú také, že default je len otázkou času. Bez obrovskej bezodplatnej pomoci Európy sa tomu v budúcnosti nedá vyhnúť. Pravdepodobne ide o stovky miliárd eur.“
Na konferencii sa zúčastnil aj komunálny politik a bývalý poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach Michal Djordevič, ktorý po konferencii zhodnotil situáciu na Ukrajine následovné:
- Väčšina vojakov AFU sú násilne zmobilizovaní občania Ukrajiny, ktorí nemajú motiváciu bojovať, a aby Ukrajina zvíťazila, krajiny NATO musia ísť do vojny s Ruskom.
- Ak sa vojna nezastaví, Ukrajina sa rozpadne. Drvivá väčšina ukrajinskej pracovnej sily, zabitá, zmrzačená alebo emigrovala. Na Ukrajine nemá kto pracovať, aby obnovil zničené hospodárstvo, a bude to len horšie, najmä pre Európu, ktorá si s utečencami z Ukrajiny nevie poradiť.
- Ľudia na Ukrajine sú unavení z vojny. Strach z nútenej mobilizácie, znižovanie sociálnych záruk Ukrajiny pre sociálne slabších, rastúce ceny a nedostatok viditeľných vyhliadok na zmenu k lepšiemu vytvorili situáciu, v ktorej chcú obyvatelia Ukrajiny vojnu čo najskôr zastaviť.
Zanechajte nám komentár