Čo je právo na vzdelanie v podaní Rómskeho domu?
V piatok predminulého týždňa sa konalo stretnutie stredoškolákov, ktoré zorganizovalo Občianske združenie Romano kher – Rómsky dom z Bratislavy. V klube Zóna Domu kultúry v Poprade sa stretli žiaci troch stredných odborných škôl z okresov Poprad a Kežmarok. „Dnes sme v Poprade so stredoškolákmi hovorili o práve na vzdelanie a čo to vôbec právo na vzdelávanie je. Chceli sme mladým ľuďom objasniť, aké sú ich možnosti obhajovať svoje práva, vedieť, čo je ich právo a riadiť svoj život podľa toho,“ povedala Agnes Horváthová, koordinátorka projektu. Cieľom projektu je otvoriť medzi mladými ľuďmi aj z rómskych komunít interaktívne diskusie o ľudských právach, najmä o práve na vzdelanie, hovoriť o ich životných skúsenostiach v oblasti vzdelávania, možnostiach zvýšenia úrovne vzdelania a o možnostiach zapájania sa do verejného života.
V Poprade vystúpili Dr. Dagmar Kusá z Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií. Politológiu študovala na Slovensku, ale aj v Spojených štátoch amerických. Druhým prednášateľom bol Dr. Gregory Fabian, medzinárodný konzultant v oblasti ľudských práv, predseda správnej rady Inštitútu ľudských práv, člen Advokátskej komory štátu New York a nezávislý konzultant v oblasti ľudských práv, zakotvených v medzinárodnom práve. Gregory Fabian má slovenské korene a žije v Bratislave.
„Stretnutie bolo zamerané na ľudské práva v oblasti vzdelávania, ale zároveň sme chceli študentom robiť osvetu v praktických veciach. Veď nízke vzdelanie Rómov je jednou z najväčších bariér v ich rozvoji. Chceli sme motivovať mladých ľudí, aby sa ďalej vzdelávali a študovali vysoké školy. Dnes sa tu stretli rómski i nerómski študenti, pretože sme presvedčení o tom, že inkluzívne aktivity sú prospešnejšie pre všetkých,“ vysvetlila Agnes Horváthová.
Na stretnutí odznelo niekoľko zaujímavých tém. Žiaci zo Súkromnej strednej odbornej školy (SSOŠ) Biela voda v Kežmarku, Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Matejovciach a Strednej odbornej školy technickej na Kukučínovej ulici si vypočuli prednášky o medzinárodných zmluvách v oblasti vzdelávania, o kritériách, podľa ktorých sa posudzujú vysoké školy, o možnostiach získania štipendií doma i v zahraničí, o ponuke škôl nielen doma, ale i v zahraničí, ale aj to, kde hľadať informácie a na ktoré inštitúcie sa v prípade potreby obrátiť. „Vzdelanie je dôležité pre všetkých mladých ľudí, u Rómov najmä preto, aby mohli byť partnermi pre príslušníkov majoritnej spoločnosti a vedeli si získať rešpekt,“ konštatovala Agnes Horváthová.
Ďalšie stretnutia sa uskutočnia v Košiciach, Michalovciach, Detve a Lučenci. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. (pks)
Zanechajte nám komentár