Chudoba na Slovensku je závažný problém
Nadácia Milana Šimečku zisťovala postoje verejnosti k chudobe. Výsledky reprezentatívneho prieskumu Vnímanie chudoby na Slovensku zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby. Kvantitavíny prieskum na vzorke 1 043 respondentov zrealizovala pre nadáciu agentúra Focus v septembri 2014.
Koordinátorka programu Inklúzia Ester Lomová k tomu uviedla: „Chudoba má svoj medzinárodný deň už od roku 1993, odkedy si ho na celom svete z iniciatívy Organizácie spojených národov pripomíname vždy 17. októbra. Aj keď sa môže zdať, že pre vyspelé či bohaté krajiny je téma chudoby zanedbateľná, nie je tomu tak. Podľa údajov agentúry Eurostat je chudobou na Slovensku ohrozená až pätina populácie. V celej Európskej únii dokonca štvrtina obyvateľov. Napriek tomu máme pocit, že sa o sociálnom vylúčení u nás hovorí a diskutuje veľmi málo. Aj preto sme sa rozhodli zrealizovať reprezentatívny prieskum verejnej mienky o chudobe a prispieť tak k zvyšovaniu povedomia v tejto oblasti.”
Výsledky prieskumu Vnímanie chudoby na Slovensku priblížila projektová manažérka Lenka Kissová: „Prvým zistením je, že až 94 % opýtaných považuje chudobu za problém, pričom až 62 % z nich ho označilo ako veľmi závažný. Rovnako nás prekvapilo, že až 59 % respondetov uviedlo, že aspoň občas pomáha chudobným ľuďom či už materiálnymi alebo finančnými darmi priamo jednotlivcom alebo prostredníctvom charitatívnych organizácií a v menšej miere aj dobrovoľníckou prácou. Je však smutné, že vyše 40 % ľudí zostáva k takejto pomoci ľahostajnými.”
Programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec doplnil ďalšie výsledky výskumu: „Pýtali sme sa obyvateľov Slovenska aj na hranicu dôstojného príjmu a veľká väčšina z nich (68 %) uviedla, že na skromný, ale slušný život potrebuje 4-členná rodina mesačne minimálne 900 eur, polovica respondentov za takúto hranicu považuje dokonca až 1 200 eur. Ak si uvedomíme, že rozpočet mnohých slovenských rodín, a zďaleka nielen tých, ktoré poberajú sociálne dávky, nedosahuje ani nižšiu z uvedených úrovní, vlastne pripúšťame, že dôstojnosť ako ľudské právo a spoločenská hodnota nie je zabezpečená všetkým z nás. O to zaujímavejšie preto vyznieva, že väčšina obyvateľov je presvedčená, že sme omnoho sociálnejší štát ako v skutočnosti. Aj keď Slovensko vynakladá na dávky v hmotnej núdzi necelé 2 % štátneho rozpočtu, iba 13 % respondentov si to aj myslelo. Odpovedať nevedelo 21 % a až dve tretiny opýtaných uviedlo vyššie úrovne. Pričom až 18 % si myslí, že štát vynakladá na ľudí v hmotnej núdzi viac ako desatinu celého štátneho rozpočtu, teda päťnásobne viac ako je pravda.”
Nadácia Milana Šimečku aj na základe týchto zistení vyzýva politikov i verejnosť na širšiu a intenzívnejšiu verejnú diskusiu o chudobe a solidarite na Slovensku. Ester Lomová k tomu dodáva: „Náš výskum ukázal, že ľudia považujú chudobu za závažnú tému. Zároveň si myslia, že na Slovensku už dnes podporujeme ľudí v núdzi vo väčšej miere ako v skutočnosti. Mali by sme hlas ľudí vypočuť, investovať viac do vyrovnávania sociálnych nerovností a razantnejšie sa tak zasadiť za odstraňovanie chudoby.”
Prieskum Vnímanie chudoby na Slovensku sa uskutočnil v rámci projektu Ako na chudobu?, ktorý bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadáciou na podporu sociálnych zmien. (red)
Zanechajte nám komentár