Chráňme naše lesy pred požiarmi
Problematika lesných požiarov sa stáva celosvetovou záležitosťou, najmä vzhľadom na dopady klimatických zmien, prejavujúcich sa extrémnym počasím, ktoré koherentne (úzko) súvisí s výskytom lesných požiarov. V jarnom období a v čase dlhotrvajúceho teplého a suchého počasia počas letných mesiacov hrozí najväčšie nebezpečenstvo vzniku lesných požiarov a požiarov v prírodnom prostredí vôbec.
Podľa štatistických hodnotení požiarovosti lesných porastov v rámci jednotlivých okresov Slovenskej republiky za obdobie rokov 2000 – 2015 bolo zistené, že najvyšší výskyt požiarov lesov bol zaznamenaný práve v okrese Poprad, kde bola zároveň spolu s okresom Spišská Nová Ves zaevidovaná najvyššia priama škoda pri lesnom požiari. V roku 2015 Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Poprade zasahovalo pri 12 požiaroch lesa a pri 78 požiaroch v ostatnom prírodnom prostredí. Za vznikom týchto požiarov je najčastejšie neopatrnosť a nedbanlivosť ľudí pri zakladaní ohňov v prírode mimo vyhradených ohnísk, podceňovanie požiarneho nebezpečenstva pri zakázanom vypaľovaní suchých trávnatých porastov. Svoju úlohu zohráva aj neopatrnosť pri spaľovaní drevnej hmoty po ťažbe, organických a iných odpadov, fajčenie v prírode a v neposlednom rade aj nebezpečná hra detí so zápalkami.
Systém protipožiarnej ochrany lesov vychádza z platných predpisov na úseku ochrany pred požiarmi, najmä zo zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a vykonávacej vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov. Okresné riaditeľstvo HaZZ v Poprade môže právnickej alebo fyzickej osobe – podnikateľovi, ktorá nezabezpečí v súvislosti s vlastníctvom lesov, so správou lesov alebo hospodárením v lesoch plnenie opatrení na účinné zdolávanie požiarov lesa podľa zákona o ochrane pred požiarmi a predpisov, vydaných na jeho vykonanie, uložiť pokutu do výšky 16 596 eur. Za priestupok na úseku ochrany pred požiarmi fyzickej osobe, ktorá sa dopustí priestupku na úseku ochrany pred požiarmi tým, že vypaľuje porasty bylín, kríkov a stromov, alebo zakladá oheň v priestoroch alebo miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu, môže uložiť pokutu do výšky 331 eur.
Uhasenie lesných požiarov je veľmi náročné, často si vyžaduje nasadenie veľkého počtu hasičov a techniky, následkom vetra sa môže oheň preniesť aj na veľké vzdialenosti. V mnohých prípadoch lesné požiare začínajú horením pôdneho krytia s postupným šírením plameňa po povrchu, prípadne ako skrytý požiar, šíriaci sa koreňovým systémom. Obnovenie funkcie lesa zničeným požiarom môže trvať i niekoľko rokov. Intenciou nás všetkých je predísť lesným požiarom a preto prosíme občanov, aby rešpektovali zákaz vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov. Pri pobyte v prírode sa oheň smie zakladať iba na vyhradených miestach na to určených, t. j. označených ohniskách. Oheň nezakladajte pri fúkaní vetra a pri dlhotrvajúcom suchom počasí, pretože porast v okolí ohniska je príliš suchý a môže sa ľahko zapáliť. Pred odchodom skontrolujte stav ohniska a oheň dôkladne dohaste (polejte vodou, prípadne zasypte zeminou). V pahrebe nenechajte žeravé uhlíky, ktoré by sa mohli vplyvom vetra znova rozhorieť. V prírode nezahadzujte sklenené veci, ohorky z cigariet a pod. Ak sa vám oheň nepodarí uhasiť vlastnými silami, privolajte hasičskú jednotku. Linka tiesňového volania je 150 alebo 112. Veríme, že aj vy prispejete k zamedzeniu vzniku požiarov a tým aj k ochrane nášho prírodného bohatstva. Roman Adamjak, OR HaZZ v Poprade
Zanechajte nám komentár