Chcete, aby bol prezidentom Papuánec Korčok?
Milí Slováci a Slovenky, zabudli sme už na to, kto sa podieľal na organizácii a podpise zradcovskej obrannej dohody s USA (DCA)?
Len pripomínam Jaroslav Naď, Zuzana Čaputová a Ivan Korčok. Obranná dohoda je nadpráca lokajských vlád Matoviča a Hegera, je zbytočná, je v rozpore s Ústavou SR a navyše ohrozuje bezpečnosť Slovenskej republiky. Prítomnosť zahraničných okupantov NATO a ich zbraní n Slovensku urobilo z našej krajiny terč v prípadnom konflikte s Ruskom. Podpísanie tejto dohody bol akt nepriateľstva voči Rusku.
Americká guvernérka štátu Slovensko poverila podpisom dohody Jaroslava Naďa. Podpisového aktu sa zúčastnil aj Ivan Korčok, politický skokan, skákajúci od strany po stranu podľa toho, ktorá ho mohla vyniesť v politike o level vyššie. Prečo nepodpísal dohodu Korčok? Z americkej strany ju podpísal minister zahraničných vecí Blinken. Slovenský minister zahraničných vecí Korčok ju mal podpísať ako rovnocenný proťajšok na tej istej úrovni v diplomatickej hierarchii. Nestalo sa tak preto, lebo Korčok dobre vie, že obsah dohody je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Ponechal si zadné dvierka, aby ho nikto nemohol obviniť, že dohodu nepodpísal on. Nič to však nemení na tom, že bol režisérom prípravy dohody. Prenechal preto možnosť podpisu najväčšiemu slovenskému dezolátovi Naďovi.
Sme pre USA iba Papuánci? Pozrime sa no to, prečo. USA dňa 22. mája 2023 v Port Moresby podpísali dohodu o obrannej spolupráci s Papuou-Novou Guineou (PNG), s najľudnatejšou tichomorskou ostrovnou krajinou. Premiér PNG James Marape pri podpise zmluvy povedal: „Dohoda o obrane je obojstranne výhodná“. V kontexte PNG to zabezpečuje náš národný záujem.“ Ďalej uviedol, že to pomôže krajine, jednej z najchudobnejších v regióne, rozvinúť „robustnú ekonomiku“.V reakcii na domácu kritiku podpisu obrannej dohody Marape povedal, že dohoda žiadnym spôsobom nezasahuje do suverenity PNG.
Zaujal veľmi podobné stanovisko ako Korčok a náš špičkový dezolát Jaroslav Naď, ktorý momentálne rozkladá v Čechách ministerstvo obrany ako poradca tamojšej ministerky Černochovej.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý za USA uvedenú dohodu podpísal, povedal, že dohoda uľahčí obranným silám oboch krajín spoločný výcvik a zlepší kapacitu armády PNG reagovať na prírodné katastrofy. Lož. To, čo nepovedal, bolo, že ustanovenia dohody sú výhodné pre USA a nevýhodné pre PNG. Obsah je veľmi podobný s obrannou dohodou, ktorú „upiekli“ slovenskí zapredanci na čele s Naďom a Korčokom.
Dohoda o obrannej spolupráci medzi PNG a USA bola kritizovaná niektorými analytikmi, ale aj Kongresom odborových zväzov PNG ako príliš ústretová voči záujmom Washingtonu.
Anton Sekum, generálny tajomník Kongresu odborových zväzov povedal, že dohoda nebola s s nikým prekonzultovaná, nebola k nej vedená parlamentná diskusia, neprebehla ani verejná diskusia a bola podpísaná pre verejnosť v utajenom režime. Doslova vyhlásil: „Akákoľvek dohoda, ktorá bude mať prvky zasahovania do našej suverenity a môže ohroziť krajinu, sa nesmie podpísať bez súhlasu všetkých občanov“.
Opozičný líder v PNG Joseph Lelang požiadal Najvyšší súd o preskúmanie zákonnosti tejto dohody. Nepomohli ani masívne protesty študentov v celej krajine proti podpisu dohody, ani protesty prezidenta Katolíckej spoločnosti Paula Harricknena, ktorý uviedol, že dohoda je v rozpore s Ústavou PNG.
Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že text dohody o obrannej spolupráci bude zverejnený, keď vstúpi do platnosti. Predstavitelia PNG boli vlákaní do pasce podobne ako Slovensko, len iným spôsobom. Obyvatelia PNG sa totiž nedozvedeli o čom je podpísaná dohoda, lebo im bolo znemožnené poznať jej obsah. Podobne aj na Slovensku sluhovia USA neumožnili vystúpiť generálnemu prokurátorovi M. Žilinkovi v parlamente, ktorý mal voči dohode vážne pripomienky.
Armáda USA získala neobmedzený prístup k rozvoju a nasadeniu síl z kľúčových vojenských základní PNG. Bude môcť umiestniť jednotky a plavidlá v šiestich prístavoch a letiskách vrátane námornej základne Lombrum a medzinárodného letiska Port Moresby Jacksons. Bude mať neobmedzený prístup k zariadeniam, ktoré možno použiť na vzájomne dohodnuté činnosti, ako je výcvik, tranzit, údržba a tankovanie lietadiel a plavidiel, vrátane lietadiel vykonávajúcich spravodajské, sledovacie a prieskumné činnosti.
Americké úrady tiež dostali výlučné práva na výkon trestnej jurisdikcie nad americkým personálom v krajine. Na žiadnu z činností sa nevzťahuje oznamovacia povinnosť úradom PNG.
Treba si uvedomiť niekoľko významných faktov. PNG okrem iného ťaží ropu, drahé kovy, má významný obchod s Čínou a má strategické miesto. Leží na sever od Austrálie a môže slúžiť ako záložná základňa pre vojenskú kontrolu USA v tomto priestore. Podobnú dohodu majú USA podpísanú s Filipínami (jednostranne výhodnú pre USA – ako inak), kde dostali v roku 2023 k dispozícii ďalšie štyri základne. Najbližšia americká základňa na Filipínach k Taiwanu je vzdialená len 400 km.
Záver: V rámci novej bezpečnostnej dohody bol umožnený neobmedzený prístup ku kľúčovým obranným zariadeniam PNG. Zákerný postup USA pri rozširovaní svojich vojenských základní na základe okupačnej dohody s PNG, ktorú docielili s vysokou pravdepodobnosťou uplatením vysokých predstaviteľov štátu PNG je podobný ako na Slovensku. A tiež je jednostranne výhodný pre USA a nevýhodný pre PNG. Takisto ako aj na Slovensku nepomohli ani protesty občanov PNG so zdravým rozumom.
Takéto dohody sú svojim poňatím okupačné, porušujúce suverenitu štátov a dosiahnuté na základe zrady predstaviteľov štátov, ktorí sa v danom okamihu nachádzajú pri moci. Keďže sú však v rozpore s Ústavou, medzinárodnými zákonmi a dobrými mravmi, sú nulitné. Preto aj dohoda podpísaná medzi Slovenskom a USA nie je právne záväzná a môže sa kedykoľvek zrušiť.
Viac na:
Opozícia Papuy-Novej Guiney žiada Najvyšší súd, aby preskúmal americký obranný pakt
Spojené štáty americké, Papua Nová Guinea prehĺbili vzťahy s obranným paktom
TREATIES AND OTHER INTERNATIONAL ACTS SERIES Papua-New-Guinea-Defense
„Musí byť jasno“: Študenti PNG protestujú proti dohode o obrane USA
Bezpečnostný pakt: PNG očakáva na svojej pôde viac topánok americkej armády
Nevýhody pre Austráliu z dohody o obrane medzi USA a PNG
Z mesta SNP Ivan Štubňa
Zanechajte nám komentár