Česi s Banderom a dronmi v jednej línii chcú zaútočiť na Rusko

16. januára 2023
Jurij Yentsov

Jurij Yentsov

Praha, ktorá zostala bez objednávok električiek je na vojnovej nohe a pomáha Ukrajine

Štátny koncern „Ukroboronprom“ oznámil úspešné testovanie útočného dronu (UAV). Spoločnosť ho plánuje uvoľniť na bojové použitie do konca tohto roka. Za týmto účelom sa v Českej republike plánuje okrem iného zriadiť aj výroba dronov pre Ozbrojené sily Ukrajiny. Aspoň sa o to pokúsia. Uvedomili sme si, že je zbytočné rozmiestňovať vojenskú výrobu na území kontrolovanom kyjevským režimom.

Opäť platí, že v „nezávislej republike“ sú stabilne problémy s energiou a výrobné zariadenia spotrebúvajú veľmi veľké množstvo elektriny. Pokúšajú sa o to, ale vojenské zariadenia sa stávajú terčom ruských úderov. Preto sú teraz Ukrajinci najímaní priamo v Českej republike, povedal agentúre RIA Novosti poradca šéfa DLR Igor Kimakovskij.

Sergey Yermakov, zástupca riaditeľa Tauridského informačného a analytického centra Ruského inštitútu strategických štúdií, pripomína, že počas stretnutia na základni Ramstein sa dohodli na odstránení kapacít ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu a ich distribúcii v susedných štátoch:

— Hovoríme o Poľsku, Slovensku a Česku. To naznačuje, že Spojené štáty a NATO sa domnievajú, že nie je veľmi vhodné rozmiestňovať takéto výrobné zariadenia na území Ukrajiny. Takéto obavy vyjadrujú najmä Európania. Špeciálna vojenská operácia napokon pokračuje. Rusko má každú príležitosť zničiť zariadenia súvisiace nielen s výrobou, ale aj s opravou vojenského vybavenia. Sú legitímnym cieľom a NATO to jasne chápe.

V tom istom Česku je rozvinuté strojárstvo, železo a oceľ majú vlastné, kovoobrábanie je na vysokej úrovni, vyrábajú chemické výrobky, vedia robiť elektroniku, vlastnia famózne dopravné zariadenia.

— To, že sa tam dajú vyrábať vojenské produkty, je fakt, rovnako ako fakt, že sa budú vyrábať. V Európe existujú krajiny, ktoré na seba berú dodatočné záväzky, ako sa domnievajú, „pomôcť ukrajinskej strane“. A tiež zvýšiť ich potenciál

— Z ich strany je to „hra na dlho“, nie jednorazová akcia, ale v prvom rade pomoc ich zbrojárom. Politici vychádzajú predovšetkým z toho. Na vojenskú výrobu sa totiž všeobecne míňajú finančné prostriedky.

Samostatnou otázkou je, ako sa snažia kompenzovať náklady. Vrátane peňazí zo skonfiškovaných účtov ruskej vlády v budúcnosti. Zatiaľ rátajú s grantmi. Na popravách sú zapojení ukrajinskí špecialisti.

Ale ukrajinský vojensko-priemyselný komplex už nebude nezávislý, ale bude jednoznačne pod kontrolou Západu, zapadne do štruktúry NATO, od dodávateľských reťazcov až po priamu kontrolu nad konštrukčnými kanceláriami.

A teraz sa s tým nedá nič robiť, nejako zabrániť dodávkam nových typov zbraní kyjevskému režimu? Stačí sa pozrieť a spoľahnúť sa na silu našich systémov protivzdušnej obrany?

— Takže NATO konkrétne odoberá všetko na západ od ukrajinských hraníc, aby spod našich útokov vyšli zariadenia vojensko-priemyselného komplexu. Dopad môže byť na politickej a diplomatickej úrovni.

Všetko ale závisí od životaschopnosti tohto dlhodobého projektu, zámer je jedna vec a čo sa skutočne stane, sa ešte len uvidí. Z vyjadrení tejto ukrajinskej strany vyplýva, že ich predstavitelia sú mimoriadne nespokojní s objemom dodávok. Je to spôsobené tým, že Európania už nie sú ochotní pomáhať zadarmo, teda za nič. Svoje problémy chcú riešiť na pozadí ukrajinskej krízy.

A realizácia týchto projektov závisí od akcií ruských ozbrojených síl. V prípade nášho úspechu na bojiskách si Európa vyhradzuje možnosť ústupu. Všetky tieto spoločné projekty zatiaľ nie sú dohodnuté. 

Ako priznávajú samotní Európania, sú dve kľúčové strany: Moskva a Washington sú hlavnými hráčmi, ktorí budú určovať situáciu. Kyjevský režim pôsobí skôr ako objekt ich úsilia. Je jasné, že celá vojensko-priemyselná sféra je pod „úplnou kontrolou Západu a predovšetkým NATO“. Všetky údajne ukrajinské podniky budú vyrábať produkty orientované na NATO, teda americké štandardy.

Ale útoky na ruské vojenské letiská Diaghilevo a Engels vykonali ukrajinské bezpilotné lietadlá sovietskej výroby Striž a Reis.

— Áno, toto sú produkty Tupolev Design Bureau. Niektorí povedia: „Čo môže byť dobré v produktoch sovietskej éry pred 30-40 rokmi!“ Nie, akokoľvek sa to môže znieť paradoxne, existujú zaujímavé technické riešenia, ktoré zostali z čias Sovietskeho zväzu.

Vtedy na tej úrovni svetového technologického rozvoja predbehli dobu, no teraz sú akurát. Najmä s novou základňou prvkov. Tento sovietsky vývoj je veľmi cenný. Umožňujú Západu ísť netriviálnou cestou rozvoja. Navyše im Američania vyhlásili právo na prvenstvo.

„Právo svadobnej noci“ aké prináleží panovníkovi?

— Áno. Všetko najlepšie, náš najlepší vývoj, si vezmú pre seba a ostatné, čo im nevyhovuje, nechajú na Európanov. A Východoeurópania sa snažia získať priazeň. A Poľsko je na území bývalej Varšavskej zmluvy veľmi aktívne. Táto krajina má svoje politické ambície. Poliaci boli medzi prvými, ktorí uzavreli obchod a už dlhšie tam vyrábajú a opravujú vojenskú techniku.

Malo by byť zrejmé, že existujú dve fázy, hlavné línie činnosti. Ide predovšetkým o prípravu vojenskej techniky. Koniec koncov, intenzita bojov a nie vždy kompetentná údržba zo strany Ozbrojených síl Ukrajiny prispieva k tomu, že západná technika sa veľmi rýchlo pokazí. Treba ju niekam premiestniť, vykonať drahé opravy s kompletnou výmenou dielov. Ide o proces náročný na prácu, ktorý nie je možné uskutočniť na Ukrajine. Časť východoeurópskych podnikov sa na to zameria.

A časť podnikov vojensko-priemyselného komplexu vyvinie nové modely. Všetko však bude mať pod kontrolou Amerika. Američania budú kontrolovať ukrajinský obranný priemysel, pomáhať mu a využívať ho v zástupnej vojne proti Rusku…

Úradujúci šéf DĽR Denis Pušilin uviedol, že Doneck už zasiahol český viacnásobný raketový systém (MLRS) s automatickým nabíjaním munície. Ide o modernizovanú verziu sovietskeho MLRS Grad.

A teraz „ukrajinský dron“ založený na sovietskom už prešiel niekoľkými fázami testovania. Vraj úspešne. Teraz sa UAV Zhovto-Blakyt presúvajú do testovacej fázy boja proti prostriedkom elektronického boja (EW). Hovorí sa, že ukrajinský dron bude schopný niesť hlavicu s hmotnosťou do 75 kg a zároveň jeho letový dosah bude až tisíc kilometrov. A čím kratšia je vzdialenosť letu, tým väčšie je zaťaženie, a teda aj výbuch. V regióne Belgorod môže byť veľký a deštruktívny, ale napríklad v regióne Saratov môže byť slabší.

Sergej Gončarov, prezident Združenia veteránov protiteroristickej jednotky Alfa, člen Ruskej akadémie bezpečnostných problémov, si spomína na „nepochopiteľné“ výbuchy Nord Streamu:

— Keď sa to práve stalo, u nás si mnohí „trhali vesty“, zazneli hlasy: „Odpovieme! Každý, Briti aj Američania, majú zraniteľné miesta! My im ukážeme!“ A pamätá si niekto na tie rozfúkané Nord Streams?

Niečo si spomíname, ale nie z hľadiska reakcií rovnakého druhu.

— Vlak odišiel. Stalo sa to aj pri teroristickom útoku na Krymský most. Stále hovoria: „Pomelieme ich!“ Ale čím viac budeme drieť, tým viac Amerika a NATO poskytnú kyjevskému režimu akúkoľvek vojenskú pomoc.

Výroba dronov v Českej republike je celkom reálna. Územie Ukrajiny je podrobené, povedzme, mierne vážnemu „spracovaniu“ našimi ozbrojenými silami. Samozrejme, výroba všetkého, čo Ozbrojené sily Ukrajiny, nacionalisti a západní žoldnieri potrebujú, aby sa postavili proti našim deklarovaným cieľom – denacifikácii a demilitarizácii Ukrajiny – sa presunie na štáty, ktoré sú našimi nepriateľmi, povedzme si to na rovinu.

Česká republika je iniciátorom, pretože je finančne silnou krajinou. Robí to potichu, ale je tam veľa nenávisti k Rusku. A čoho sa boja, lebo vidia, ako všetko „prehltneme“. Vidia, čo s nami NATO a Európska únia robia. Dúfajú, že všetko „prehltneme“.

Čo s tým robiť? Obmedzí sa to len na diplomatické vyhlásenia?

„Ako vojak nechápem, prečo ukrajinskí sabotéri operujú na území Ruska a my len uvádzame tieto fakty. Vráťme sa k tomu, čo sme urobili, a zdá sa mi, že sme vždy robili úspešne. A to vo Veľkej vlasteneckej vojne a po nej.

Máme vážny potenciál. Existujú pododdiely, ktoré môžu rovnako dobre „náhodou“ vyhodiť do vzduchu sklad, továreň alebo iné priemyselné zariadenie, ktoré produkuje niečo, čo považujeme za škodlivé.

Neviem, prečo to stále nerobíme. Možno to dokazuje slabosť našich divízií zodpovedajúcich profilu? Alebo možno len nedostali príkaz, aby tak urobili…

Letieť do Moskvy z Charkova nie je tak ďaleko, 700 km. Priamo na sever. Aj keď aktualizované „Swifts“ a „Flights“ nedoletia, s ich pomocou je ľahké sledovať naše systémy protivzdušnej obrany. Banderovci, sa snažia odpáliť niečo v hlavnom meste našej vlasti.

Ukrajinský generál: strata Artemovska môže vytvoriť podmienky na obkľúčenie Ozbrojených síl Ukrajiny

Strata Soledaru a Artemovska môže v budúcnosti vytvoriť podmienky na obkľúčenie zoskupenia ukrajinských jednotiek na Donbase. V televíznom kanáli Telegram to uviedol bývalý zástupca veliteľa jednotiek špeciálnych operácií ukrajinských jednotiek generál Serhij Krivonos.

Strata Artemovska Ukrajinou sa podľa neho môže stať odrazovým mostíkom pre vývoj ofenzívy Ruska v slovanskom a záporožskom smere, píše NSN

Špeciálna operácia na Ukrajine: najnovšie správy pre dnešok

Free Press predtým citoval vojnového zajatca, ktorý povedal, že žoldnieri v Soledare používali Ukrajincov ako potravu pre delá.

zdroj: SP

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Scott Ritter: Výhľad pre Ukrajinu na rok 2023

Vzhľadom na históriu Minských dohôd je nepravdepodobné, že by sa podarilo Rusko diplomaticky odradiť od vojenskej ofenzívy. Zdá sa teda, že rok 2023 bude rokom pokračujúcej ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ján Drgonec o referende: Na Slovensku existujú slová aj vety o demokracii, neexistuje však demokracia

Rozhovory s Mimi Šrámovou: S docentom Drgoncom sme sa v Ústavnom okienku č.3 povenovali nadchádzajúcemu referendu, ktoré bude už o ...
Spravodajstvo

Musk varuje Bidena: „Rusko podnikne odvetu“

Elon Musk kritizuje rozhodnutie prezidenta Bidena povoliť Ukrajine rozmiestnenie rakiet ATACMS. Na X varuje, že Rusko by mohlo odpovedať odvetnými ...
Spravodajstvo

Zruší vláda AMNESTIE na covidové PROTIÚSTAVNÉ priestupky? Vrátime sa z kratšej cesty… ???

Nepochybujem o dobrom úmysle vlády, ale… na protiústavné priestupky nemožno udeliť amnestiu. Vráťme sa prosím z kratšej cesty… Uznesenie Vlády SR ...
Aktualizované 19.11. 02:33
Spravodajstvo

Rozhodne o ukončení vojny na Ukrajine lítium?

Všetky vojny ľudstva boli v konečnom dôsledku o podrobovaní si iných národov, teritórií a globálnych záujmových priestorov. Veľkú úlohu tu ...
Spravodajstvo

BELOUSOVOVÁ: ROZHODNUTIE BIDENA ZNAMENÁ PRIAME ZAPOJENIE ŠTÁTOV NATO DO VOJNY PROTI RUSKU

Anna Belousovová, viceprimátorka Čadce: Tieto zbrane obsluhujú špecialisti – vojaci NATO, a hlavne tieto zbrane využívajú družicové dáta, ktoré Ukrajine ...
Aktualizované 20.11. 21:28
Spravodajstvo

Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Fabio De Masi: Európsku úniu uniesli radikáli

Podľa poslanca Európskeho parlamentu Fabia De Masiho (Bündnis Sahra Wagenknecht) bol Európsky parlament unesený zradikalizovaným transatlantickým myslením a v medzinárodných ...
Spravodajstvo

Aká je pravda o 17. novembri 1989?

Robert Merva: 🖼 Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov „Zamatová revolúcia“ ...
Spravodajstvo

SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov

Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie referenda s nasledujúcou otázkou…Súhlasíte s ...
Aktualizované 21.11. 01:18
Spravodajstvo

Americký šprint smerom k jadrovej katastrofe - Glenn Greenwald

Glenn Greenwald sa pripojil k The Tucker Carlson Show, aby diskutoval o americkom šprinte smerom k jadrovej vojne. Glenn Greenwald Tuckerovi hovorí: ...
Spravodajstvo

MIMORIADNE! Kancelária prezidenta zastavila vyplácanie doživotného platu A. Kiskovi

Andrej Kiska. FOTO TASR – Martin Baumann Kancelária prezidenta SR od novembra zastavila vyplácanie doživotného platu bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi. ...
Aktualizované 19.11. 21:45
Spravodajstvo

Luxemburský poslanec Európskeho parlamentu Fernandt Kartheiser: Pre Ukrajinu je vojna prehratá

Fernandt Kartheiser, luxemburský vojenský dôstojník, diplomat a politik, poslanec národného parlamentu a poslanec Európskeho parlamentu v 10. volebnom období. Aktivista ...