Burza práce pomáha žiakom, rodičom i zamestnávateľom
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade (ÚPSVaR) v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a mesto Poprad zorganizovali minulý štvrtok burzu práce. V popradskej Aréne sa prezentovalo 24 stredných škôl a zamestnávatelia regiónu. „Som rád, že sa nám podarilo uskutočniť ďalší ročník Burze práce a informácií. Tento rok je výnimočný. Po prvýkrát sme zaznamenali pozitívnu odozvu zo strany zamestnávateľov. Môžem smelo povedať, že máme historicky najviac zamestnávateľov na burze. Je nevyhnutné a veľmi dôležité v dnešnej dobe eliminovať príchod mladých ľudí po ukončení školy na úrad práce. Je to fenomén, ktorý táto doba prináša. Absolvent sa po absolvovaní strednej školy príde hlásiť na úrad práce a práve dnešným dňom chceme ukázať, že je potrebné hľadať prepojenie medzi strednou školou a zamestnávateľom,“ uviedol Slavomír Krafčák, riaditeľ ÚPSVaR v Poprade. Hlavným cieľom štvrtkovej burzy práce bolo zvýšiť informovanosť o možnostiach uplatnenia sa na trhu práce, vytvoriť preds- tavu o tom, ako trh práce funguje a po ktorých profesiách je zo strany zamestnávateľov najvyšší dopyt, keďže na trhu práce stále rezonuje nesúlad medzi dopytom, zamestnávateľom a ponukou pracovnej sily. Burza práce bola určená pre žiakov deviatych ročníkov a ich rodičov a zároveň je určená pre uchádzačov o zamestnanie a pre zamestnaných, ktorý si hľadajú ďalšie zamestnanie.
„Už dlhodobo spolupracujeme s ÚPSVaR v Poprade pri organizovaní informačnej burzy práce. Naším hlavným cieľom je predstaviť stredné školy, ale akceptujeme to, že ÚPSVaR nám je schopný dať druhý stupeň informácií a to je spolupráca so zamestnávateľom. Stredné školy by mali tiež spoznať budúcich zamestnávateľov. V rámci dlhodobého poradenského procesu, ktorý nezačína v deviatom ročníku zák-ladnej školy, by bolo pre nás dobré, keby sa začal poradenský proces už skôr, napríklad v šiestom ročníku. To znamená, aby žiak predtým, ako si podá definitívnu prihlášku do školy, mal všeobecný prehľad, čo sa v okrese ponúka v rámci štúdia v stredných škoách. Ak žiak uvidí, že stredná škola má potencionálneho zamestnávateľa, môže si inak projektovať svoju profesionálnu budúcnosť a svoju životnú kariéru,“ povedal Milan Antaš, metodik pre výchovné poradenstvo Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Poprade.
V zmysle zákona je rodič zodpovedný za dieťa kým nedosiahne vek plnoletosti. V praxi funguje aj ako prvý poradca v rozhodovaní, kde a čo pôjde jeho dieťa študovať. „Dlhodobo nás mrzí to, že rodičov nedokážeme vtiahnuť do poradenského procesu vo väčšej miere. Počas celého dňa burzy rodičov prichádza málo. Samozrejme toto je iba jedna z akcií, ktoré organizujeme. Chodíme do škôl, žiakov testujeme, vykonávame kariérne poradenstvo a aj tu by sme uvítali väčší záujem zo strany rodičov. Realita strednej školy ukáže správny výber,“ vysvetlil Milan Antaš.
V popradskej Aréne sa prezentovali stredné školy z okresu Poprad, Kežmarok, Levoča, Liptovský Mikuláš a Spišská Nová Ves. Súčasťou podujatia boli aj Raňajky zo zamestnávateľmi. „Niektorí zamestnávatelia už majú so strednými školami nadviazanú spoluprácu a som rád, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s ďalšími. Pevne verím, že budeme aj ďalej napredovať. Zamestnávatelia zobrali túto alternatívu za možnosť prezentovať sa, zúčastniť sa a hlavne, aby sme deviatakom a ich rodičom ukázali tú správnu cestu nielen pre štúdium, ale aj ako sa neskôr zamestnať,“ povedal Slavomír Krafčák. Momentálne nekorešponduje trh práce s tým, čo ponúka štúdium v stredných školách. Okrem kľúčových zamestnávateľov sa na pracovných raňajkách stretli aj menší a malí podnikatelia. V súčasnosti je nezamestnanosť v okrese Poprad podľa riaditeľa ÚPSVaR okolo 11 % a v Levoči cez 15 %. Snom riaditeľa Slavomíra Krafčáka je podľa jeho slov dostať sa v nezamestnanosti percentuálne pod 10 %.
„Má to zmysel. Pretože vidieť niečo naživo je určite lepšie, ako si niečo prečítať, alebo vidieť v televízii. Zúčastňujeme sa burzy práce pravidelne. Návštevníci, teda žiaci a rodičia, majú možnosť vidieť praktickú realizáciu činností, ktoré v našej škole učíme. Žiak deviateho ročníka príde ako pätnásťročný do strednej odbornej školy a o študijnom odbore poväčšine nevie nič. Po štyroch rokoch odchádza už ako vyučený pracovník,“ povedala Ing. Gabriela Takáčová, zástupkyňa riaditeľa Súkromnej strednej odbornej školy v Poprade–Veľkej. (pks)
Zanechajte nám komentár