Budúcnosť Popradu očami študentov
V utorok minulého týždňa sa v priestoroch Mestského úradu v Poprade konala vernisáž výstavy prác študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Práce zachytávajú Budúcnosť Popradu očami študentov na tému riešenia centrálnej mestskej zóny, Námestia Sv. Egídia a obytného súboru Nový Poprad/Merťuky. „Pri otvorení otázky riešenia námestia v Poprade sme si povedali, že participácia ľudí by mala byť väčšia. Preto sme hľadali riešenia, ako ľuďom územia predstaviť. Jedna z možností sa nám črtala aj tým, že sme túto úlohu zadali študentom architektúry. Práce je treba považovať za vízie. Mne sa tu veľa veci páči, ale treba to brať ako začiatok. Niektoré sú realizovateľné viac, iné menej, ale je to začiatok. Neskôr bude úloha zadaná celkovo. Námestie, Nový Poprad, Duklianske kasárne, to všetko sú územné celky, ktoré by sme v budúcnosti chceli riešiť aj s pomocou STU,“ povedal Jozef Švagerko, primátor mesta Poprad.
Spolupráca so študentmi pri hľadaní budúcich architektonických vízií rozvoja mesta by mala byť dôležitým signálom aj do budúcnosti. Výstava poskytuje priestor aj pre obyvateľov Popradu, aby diskutovali aj medzi sebou o tom, ako by malo mesto v budúcnosti vyzerať. Študentské práce prinášajú iný pohľad na mesto. „Vystavené práce sú z akademickej pôdy a ich miera reality je rôzna. Mnohé sú vízie študentov, ale v prípade, ak vyvolajú nejakú diskusiu, tak splnili účel. Myslím si, že to je základný kameň demokracie, otvoriť diskusiu. Pokiaľ by sme nič nemali, nemali by sme ani o čom diskutovať. Z nášho školského hľadiska považujeme za dôležité vtiahnuť do tohto procesu mladých ľudí, pretože mesto je vec verejná a je potrebné sa naučiť diskutovať, teda nielen presadzovať svoju slobodu. Ale nakoniec si musia svoju prácu obhájiť a možno cúvnuť, či presvedčiť ľudí. Toto je veľmi dôležité pre nás ako školu, že máme takýto kontakt s praxou,“ uviedol prof. Bohumil Kováč, vedúci urbanizmu a plánovania z STU v Bratislave.
Zaujímavé podľa prof. Kováča bolo, že pri zadaní témy študentovi má učiteľ svoj názor a študent prinesie nový pohľad na vec. Niekedy sa stáva, že pre učiteľa je kontakt so študentom obohacujúci. STU v Bratislave spolupracuje aj s inými mestami, napríklad Ružomberkom, Žilinou, Trenčínom. Na výstave sú prezentované práce asi 40 študentov z rôznych ročníkov a ponúkajú nevšedné architektonické riešenia, ktoré neraz zaskočia, či šokujú. „Talent mladých urbanistov sa dá merať práve tým, že sa postavia dve veci vedľa seba. Práve porovnávaním vidíte, ako to je, aká je realita a ako sa s ňou vysporiadať. Jeden problém sa dá riešiť rôzne,“ doplnil prof. Kováč.
Prestavba centra námestia bola jednou z tém a študenti na koncepcii verejných priestorov mali postaviť urbanistickú štúdiu. Pri Merťukoch mali zistiť či voľné územie malo rozvojový potenciál a akými formami by sa dal uplatniť. Pri rašelinisku riešili revitalizáciu vodného toku so zakomponovaním obytnej zóny. Študenti v prípravných fázach navštívili Poprad a v rámci prieskumu odhaľovali potenciál a genius loci lokalít. Výstava študentských prác Budúcnosť Popradu potrvá vo vestibule MsÚ do 16. augusta. (pks)
Zanechajte nám komentár