Budeme provokovať a čakať na Zirkony?
Chce Čaputová, Heger, Kollár, Naď a Korčok naďalej provokovať? Aby Rusi nám poslali Zirkony?
Rusko uvoľnilo snímky hypersonickej rakety s nukleárnou hlavicou, ktorá pri rýchlosti 7000 míľ za hodinu môže dopadnúť do Londýna za 5 minút. Na Slovensko za minútu.
Poliaci sa AntiRusky správali pred II. svetovou vojnou, keď do poslednej chvíle spolupracovali s Hitlerom a ponúkali mu dokonca i svoje územie na útok na ZSSR. Dnes robia doslova a do písmena to isté. Pri novom usporiadaní sveta za tento hyenizmus ľahko môžu prísť o štátnosť.
Chcú to aj Čaputová, Heger, Kollár, Naď a Korčok, pokiaľ ide o štátnosť Slovenska?
Odkazy z Kyjeva
Poliaci chcú vojenskú misiu na Ukrajine. Rátali aj s Hegerom
Na „bojovej porade“ v Kyjeve, kde sa pôvodne počítalo aj s premiérom Hegerom, zazneli veľmi vážne slová.
Vyslovil ich poľský vicepremiér v Kyjeve. Tvrdí, že bude nevyhnutné nasadiť na Ukrajine širšiu vojenskú misiu krajín NATO. Formálne má mať mierový štatút, no reálne by mala byť „schopná brániť samu seba a operovať na ukrajinskom území“.
Spresnil, že má ísť o ozbrojenú „medzinárodnú štruktúru“, ktorá bude aktívna na Ukrajine. Hovoril o nej v prítomnosti premiérov Česka a Slovinska, medzi ktorých bol pozvaný aj Heger (ten nakoniec cestu do Kyjeva odmietol a ospravedlnil sa). Nevieme, či Kaczyński svoje smelé plány konzultoval s partnermi. No predstavil ich v rámci širšej zostavy východoeurópskych lídrov.
Boli to mimoriadne silné slová. Ak by sa naplnili, mohlo by to mať vážne následky. Špeciálne pre východnú Európu.
Európska únia dala totiž od tejto iniciatívy okamžite ruky preč. Bezprostredne po slovách Kaczyńského prišlo vyhlásenie Bruselu, že EÚ nedala stredoeurópskym premiérom oficiálny mandát na iniciatívy v Kyjeve. Podobne zdržanlivo sa zrejme západoeurópsky klub zachová aj v rámci NATO.
Aj samotné vedenie NATO opakuje, že nemieni riskovať priamy vojenský konflikt s Ruskom.
Navyše, americká vláda odmietla návrhy Poľska (Slovenska) na medzinárodný formát na vyzbrojovanie Ukrajiny lietadlami alebo raketovými zbraňami. Priznal to aj bývalý veľvyslanec pri NATO Tomáš Valášek: Američania odmietli vziať riziká distribúcie zbraní na seba či na Alianciu, prípadné dodávky ťažkej vojenskej techniky Ukrajine nechávajú na východoeurópske štáty.
Slovensko by podľa Valáška malo byť za týchto okolností zdržanlivé.
Inak, presne toto – vyzbrojovanie Ukrajiny cez susedné štáty – je zrejme jadrom problému, ktorý aktuálne riešia Poliaci. A pre ktorý naliehajú na medzinárodnú vojenskú misiu na území Ukrajiny.
Rýchly ruský úder
Môžeme predpokladať, že za nervozitou Poliakov sú prelomové udalosti zo soboty a z nedele. V sobotu Rusko varovalo štáty NATO, že ich dodávky vojenskej techniky na ukrajinské územie bude brať ako legitímne vojenské ciele.
V nedeľu Rusko na diaľku, raketami vzduch – zem, zaútočilo na výcvikovú a logistickú základňu na Ukrajine v Javorive pri poľských hraniciach. Táto základňa zrejme slúžila ako zásobovací koridor, cez ktorý prúdila na Ukrajinu munícia a vojenská pomoc z krajín NATO (asi z Poľska).
V minulosti zas slúžila na spoluprácu s vojenskými inštruktormi zo Spojených štátov, ktorí na základni cvičili ukrajinskú armádu.
V nedeľu Rusi základňu v Javorive zlikvidovali. Tvrdia, že medzi obeťami bolo 180 žoldnierov pre ukrajinské cudzinecké jednotky. V skutočnosti bol však vojenský význam širší. Bol varovaním pre spojencov Ukrajiny, aby nebrali vyzbrojovanie Ukrajincov ako samozrejmosť, ale ako riziko. Základňa bola v oblasti pod plnou kontrolou Ukrajiny a jej spojencov. Mala zázemie v štruktúrach NATO. Napriek tomu na ňu Rusi zaútočili. Údajne z ruského územia, resp. ruského vzdušného priestoru.
Ak dnes Poliaci naliehajú na vysunutú vojenskú misiu, ktorá by operovala pod vlajkou „medzinárodnej štruktúry“, môžeme predpokladať, že zámerom je zabezpečiť prihraničné ukrajinské pásma kvôli plynulému zásobovaniu Ukrajiny muníciou a zbraňami.
Technicky je táto iniciatíva pochopiteľná. Ukrajina potrebuje zásobovanie cez zabezpečené koridory, ktoré sa nestanú ľahkým terčom ruských raketových útokov.
Vojensky a politicky je však nápad poľskej vlády vysoko riskantný. Nemá podporu EÚ. Nemá oficiálnu podporu a záštitu NATO. A je zjavné, že nemá priamu podporu ani Spojených štátov, ktoré odkázali, že zásobovanie Ukrajiny nechcú formátovať cez NATO. Nechávajú to na východoeurópske štáty.
Do ruského útoku na Javoriv to fungovalo aj v poľsko-ukrajinskej réžii. Po nedeli je všetko inak. A stále nevieme ako. postoj
Obetiam Ukrajiny musia vypomáhať zrejme dobrovoľníci, ktorí nie sú tak celkom mŕtvi… akú hru to s nami hrajú?
Kremeľský prezident Vladimir Putin vydal 17. 3. 2022 dôrazné varovanie Západu
Keď rusko-ukrajinský konflikt vstupuje do 4. týždňa, ruský prezident Putin vydal Západu ostré varovanie a vyzval na prirodzené zbytočné čistenie ruskej spoločnosti. Líder Kremľa povedal, že Západ bol presadený pomocou piatej kolóny, aby sa pokúsila rozdeliť ruskú spoločnosť. Obvinil západnú alianciu, že financuje dezinformácie s cieľom spôsobiť občianske spory, aby sa dosiahol konečný cieľ zničenia Ruska.
#RuskoUkrajina#Vladimír Putin#US
Mapa vojenských operácií a situácie na frontoch večer 17. marca
Toto sú vrahovia, to sú fašisti, ktorí nosia hákové kríže.
„Nechceme žiť v tejto fašistickej Ukrajine. Toto sú vrahovia, to sú fašisti, ktorí nosia hákové kríže“
Miestni obyvatelia evakuovaní z Mariupolu hovoria o tom, ako ukrajinské úrady zakázali miestnemu obyvateľstvu učiť sa po rusky a organizovali medzi školákmi propagandu militarizmu a rusofóbie.
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359
Zanechajte nám komentár