Aktualizované 3.1. 01:54

BRICS sa rozširuje o 9 nových partnerských krajín, už je to 1/2 svetovej populácie, 41 % svetovej ekonomiky

3. januára 2025

BRICS, globálne fórum pre hospodársku spoluprácu pod vedením Juhu, neustále rastie, pretože sa snaží dedolarizovať a transformovať medzinárodný menový a finančný systém.

Po prijatí štyroch nových členov v roku 2024 BRICS oficiálne privíta deväť nových krajín ako partnerské krajiny 1. januára 2025. Sú to:

  • Bielorusko
  • Bolívia
  • Kuba
  • Indonézia
  • Kazachstan
  • Malajzia
  • Thajsko
  • Uganda
  • Uzbekistan

So svojimi deviatimi členmi a deviatimi partnermi BRICS teraz tvorí zhruba polovicu svetovej populácie a viac ako 41 % svetového HDP (PPP).

Skupina je ekonomickou silou vrátane popredných producentov kľúčových komodít, ako je ropa, plyn, obilniny, mäso a minerály.

Na samite BRICS v Kazani v Rusku v októbri 2024 bolo pozvaných 13 krajín, aby sa stali partnermi BRICS, čo znamená, že sú na ceste k plnému členstvu v blízkej budúcnosti.

Pozvanie prijalo deväť z týchto 13 krajín. Zostávajúce štyri neposkytli formálnu odpoveď do konca roku 2024. Išlo o Alžírsko, Nigériu, Turecko/Türkiye, Vietnam.

Ruská vláda, ktorá v decembri oznámila prijatie deviatich nových partnerov, zdôraznila, že „očakávame, že v blízkej budúcnosti prídu odpovede od“ ostatných štyroch.

BRICS: 9 členov a 9 partnerov

Organizácia, ktorá bola pôvodne založená v roku 2009 ako BRIC – Brazíliou, Ruskom, Indiou a Čínou – sa rozrástla v roku 2010 o Južnú Afriku.

Na summite v roku 2023 v Johannesburgu v Južnej Afrike sa BRICS opäť rozšírila a pozvala ďalších šesť krajín: Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.

Egypt, Etiópia, Irán a SAE prijali pozvanie a v januári 2024 sa oficiálne stali členmi BRICS.

Saudská Arábia do konca roka 2024 stále neprijala formálne rozhodnutie.

Argentína pôvodne súhlasila so vstupom, keď mala stredoľavú vládu na čele s prezidentom Albertom Fernándezom a viceprezidentkou Cristinou Fernández de Kirchner. V decembri 2023 sa však k moci dostal krajne pravicový proamerický vodca Javier Milei, ktorý toto rozhodnutie zrušil a v januári 2024 zablokoval Argentínu, aby sa pripojila k BRICS.

brics 2024 lídrov členov summitu Kazaň Rusko

Zástupcovia 9 členov BRICS na samite v roku 2024 v ruskej Kazani

BRICS tvorí zhruba polovicu svetovej populácie

Po pridaní partnerských štátov je teraz deväť z 20 najľudnatejších krajín na Zemi súčasťou BRICS.

Ich celková populácia je približne 4 miliardy, čiže zhruba polovica svetovej populácie.

India je najľudnatejšou krajinou na Zemi, za ňou nasleduje Čína na druhom mieste. Každá krajina má viac ako 1,4 miliardy obyvateľov.

S takmer 290 000 obyvateľmi je Indonézia štvrtým najľudnatejším štátom.

Brazília je siedmou najľudnatejšou krajinou, za ňou nasleduje Rusko na deviatom mieste a Etiópia na desiatom mieste.

Egypt je 14. najľudnatejšia krajina; Irán je 17.; a Thajsko je 20.

Šiesty najľudnatejší národ, Nigéria, bol pozvaný, aby sa pripojil k BRICS ako partner, ale v roku 2024 neposkytol formálnu odpoveď.

20 najľudnatejších krajín BRICS v roku 2024

BRICS tvorí 41 % svetového HDP (PPP)

Spolu deväť členov BRICS a ďalších deväť partnerov BRICS predstavujú viac ako 41 % globálneho HDP (pri meraní paritou kúpnej sily).

Pôvodných päť členov BRICS tvorilo v októbri 2024 podľa údajov MMF 33,76 % svetového HDP (PPP) .

BRICS 5 pôvodných členov HDP PPP percent svetový MMF 2024

To znamená, že päť zakladajúcich členov BRICS má väčší podiel na globálnej ekonomike ako G7, ktorá v roku 2024 predstavovala len 29,08 % svetového HDP (PPP).

Ide o masívny pokles od roku 1990, keď ekonomiky G7 tvorili takmer 52 % svetového HDP (PPP).

G7 HDP PPP percent svet 2024 MMF

Hlavným dôvodom tohto historického posunu je enormný ekonomický rast v Číne, ktorá sa stala jedinou svetovou priemyselnou superveľmocou, ktorá je zodpovedná za 35 % globálnej hrubej výrobnej produkcie (takmer trikrát viac ako Spojené štáty).

Čína predbehla USA a stala sa najväčšou ekonomikou na Zemi v roku 2016, podľa údajov MMF.

V októbri 2024 Čína tvorila 19 % svetového HDP (PPP), v porovnaní s iba 15 % v USA.

Čína Podiel PPP na HDP USA vo svete 2024 MMF

Keď sa pripočítajú štyria noví členovia BRICS, ktorí boli prijatí v roku 2024, podiel na globálnom HDP pozostávajúcom z deviatich členov BRICS stúpne na 36,44 %.

BRICS 9 členov HDP PPP percent svetový MMF

Pridaním deviatich nových partnerských štátov sa podiel BRICS na svetovom HDP ďalej zvyšuje na 41,41% (a to nezahŕňa Kubu, keďže MMF nedisponuje údajmi o ekonomike krajiny).

BRICS 9 partnerských štátov HDP PPP percent svetový MMF

HDP USA nadhodnocuje svoju ekonomickú silu

Zatiaľ čo HDP môže poskytnúť hrubý odhad vplyvu krajiny na globálnu ekonomiku, meranie predstavuje svoj vlastný rad problémov. HDP nemusí nevyhnutne odrážať výrobné kapacity krajiny; dôležité je pozrieť sa na odvetvové zloženie HDP.

Napríklad v Spojených štátoch ohromujúcich 21 % HDP pochádza zo sektora FIRE: financie, poistenie a nehnuteľnosti. Ďalších 13 % HDP USA tvoria profesionálne a obchodné služby od bielych golierov, ako sú právnici a manažéri. Výroba tvorí len asi 10 % HDP USA.

HDP USA 2024 podľa priemyselnej výroby profesionálne služby FIRE

Ďalších 8 % HDP USA, ako uvádza Bureau of Economic Analysis (BEA), predstavuje imputovaná nájomná hodnota bývania obývaného vlastníkom alebo koľko by vlastník domu hypoteticky zaplatil za prenájom domu, ktorý vlastní a v ktorom býva. To znamená, že 8 % HDP USA v skutočnosti neexistuje; je to len účtovníctvo.

Okrem toho približne 18 % HDP USA pochádza zo sektora zdravotníctva . Spojené štáty vynakladajú na zdravotnú starostlivosť zhruba dvakrát viac ako priemerná vyspelá ekonomika v OECD, no napriek tomu majú jedny z najhorších výsledkov v oblasti verejného zdravia.

To, že krajina má v danom sektore drahšie služby, a tým pádom aj vyšší HDP, ešte neznamená, že z toho profitujú jej obyvatelia. Prípad amerického zdravotného systému je jasným príkladom toho, ako môžu obyvatelia v skutočnosti veľmi trpieť, napriek tomu, že majú pôsobivé štatistiky HDP.

výdavky na zdravotníctvo percento HDP OECD USA

BRICS: komoditná veľmoc, produkujúca obilniny, mäso, ropu, plyn, minerály

Obyvatelia krajiny nemôžu jesť svoje HDP. Užitočnejšie hodnotenie rastúcej ekonomickej sily BRICS možno vidieť v produktívnych kapacitách ekonomík, ktoré tvoria organizáciu.

Členovia a partneri BRICS sú svetovými lídrami vo výrobe kľúčových komodít, akými sú obilniny, mäso, ropa, zemný plyn a strategické nerasty ako železná ruda, meď a nikel.

Hlavnými primárnymi plodinami na svete, ktoré predstavujú viac ako polovicu celosvetovej poľnohospodárskej produkcie, sú cukrová trstina, kukurica (kukurica), ryža, pšenica, ovocie palmy olejnej a zemiaky, uvádza Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo ( FAO).

Krajiny BRICS dominujú globálnej produkcii týchto primárnych plodín.

Brazília, India a Čína tvoria zhruba dve tretiny celosvetovej produkcie cukrovej trstiny.

Čína a Brazília predstavujú takmer 30 % svetovej produkcie kukurice.

Čína a India produkujú viac ako polovicu svetovej ryže.

Čína, India a Rusko produkujú viac ako 40 % svetovej pšenice.

Indonézia, Malajzia a Thajsko (všetci noví partneri BRICS) tvoria takmer 90 % celosvetovej produkcie plodov palmy olejnej.

Čína a India produkujú takmer 40 % svetových zemiakov.

potraviny poľnohospodárstvo výroba ryža pšenica krajina sveta FAO 2022

Krajiny BRICS tiež produkujú veľkú časť mäsa na svete.

Čína a Brazília tvoria viac ako 20 % celosvetovej produkcie kurčiat.

Čína produkuje viac ako 40 % svetovej produkcie bravčového mäsa.

Brazília a Čína tvoria viac ako 20 % svetovej produkcie hovädzieho mäsa.

potraviny mäso kuracie bravčové výroba svetová krajina FAO 2022

Čína dominuje vo výrobe morských plodov v akvakultúre, ktorá tvorí takmer 60 % celosvetovej produkcie. V kombinácii s Indiou a Indonéziou tvoria viac ako 70 %.

potraviny ryby produkcia morských plodov svetová krajina FAO 2022

Krajiny BRICS takisto tvoria viac ako polovicu svetovej produkcie slepačích vajec. Samotná Čína produkuje 34 %.

potraviny produkcia slepačích vajec svetová krajina FAO 2022

BRICS je teraz tiež energetickou veľmocou.

Čína vedie svetový prechod na obnoviteľnú energiu. Čína buduje dvakrát väčšiu kapacitu solárnej a veternej energie ako zvyšok sveta dohromady.

Čínska kapacita veternej slnečnej energie dvakrát na svete spolu

Krajiny BRICS tiež zohrávajú významnú úlohu v globálnej produkcii ropy.

Päť z 10 najlepších svetových producentov ropy je v BRICS, vrátane Ruska (3.), Číny (4.), Iránu (7.), SAE (8.) a Brazílie (9.).

10 krajín s najväčšími producentmi ropy 20224

Krajiny BRICS sú dôležité v globálnom priemysle zemného plynu.

Medzi najväčších producentov zemného plynu v BRICS patria Rusko (2.), Irán (3.), Čína (8.), Spojené arabské emiráty (10.), Indonézia (11.) a Malajzia (15.).

(Venezuele, hlavnému producentovi ropy a plynu, bolo pôvodne ponúknuté členstvo v BRICS, ale Brazília vetovala pozvanie na samite v roku 2024 v Rusku, čo vyvolalo medzinárodný škandál.)

15 krajín s najväčším producentom plynu 2024 BRICS

Pokiaľ ide o strategické nerasty, BRICS má opäť veľký vplyv.

Krajiny BRICS patria medzi popredných svetových producentov železnej rudy vrátane Brazílie (2.), Číny (3.), Indie (4.), Ruska (5.), Južnej Afriky (8.), Kazachstanu (9.) a Iránu (10.).

Pokiaľ ide o globálnu produkciu medi , veľmi dôležití sú aj členovia BRICS vrátane Číny (3.), Ruska (7.), Indonézie (9.) a Kazachstanu (12.).

krajiny s najväčším producentom železnej rudy na svete 2021 BRICS

Prijatie Indonézie ako partnera tiež znamená, že jediná svetová niklová superveľmoc je teraz súčasťou BRICS spolu s ďalšími významnými producentmi niklu ako Rusko (3.), Čína (7.), Brazília (8.) a Kuba (9.).

10 krajín s najväčšími producentmi niklu v roku 2023

Tieto štatistiky ukazujú, že BRICS sa stala jednou z najdôležitejších organizácií na Zemi, ktorá spája národy s obrovskou populáciou, obrovskými ekonomikami a neuveriteľnými produktívnymi kapacitami.

Ak sa krajiny BRICS dokážu úspešne skoordinovať a podniknúť kolektívne kroky, zmenia svet.

Autor: Ben Norton

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Aktualizované 3.1. 01:24
NÁZOR

Jesse Ventura - ROZHOVOR

Jesse Ventura je známy z relácie „Konšpiračnej teórie s Jesse Venturom“, kde spochybňuje vládne inštitúcie, oficiálnu históriu a politiku, aby ...

Nasledujúci článok

Aktualizované 3.1. 00:25
Spravodajstvo

"Ďakujem, Dr. Fauci"

„Ďakujem, Dr. Fauci“ – Dokumentárny thriller s vysokým podielom na vyšetrovaní pôvodu COVID-19, nebezpečenstva biologickej zbrane veľkého rozsahu je teraz ...
Aktualizované 4.1. 23:46
Spravodajstvo

Unikla informácia, že Donald Trump sa chystá na Slovensko

Foto: Patrick T. Fallon/AFP cez Getty Images AUTOR: Zem&Vek Slovensko podľa bývalého českého ministra zahraničných vecí Ľubomíra Zaorálka navštívi novozvolený prezident USA ...
Aktualizované 3.1. 00:25
Spravodajstvo

"Ďakujem, Dr. Fauci"

„Ďakujem, Dr. Fauci“ – Dokumentárny thriller s vysokým podielom na vyšetrovaní pôvodu COVID-19, nebezpečenstva biologickej zbrane veľkého rozsahu je teraz ...
Spravodajstvo

Ako pomôcť rozdelenej spoločnosti - Emil Páleš

Filozof a sofiológ Emil Páleš v rozhovore s Petrom Bohušom o možnosti, ako vyriešiť rozdelenú spoločnosť. Ako sa stať šľachticom ...
Spravodajstvo

Andrej Danko ustupuje Pellegrinimu a vyzýva k spojeniu sa v roku 2025 proti Zelenskému

Konečne pochopil? Danko sa vzdal nároku na post šéfa parlamentu. SNS podporí kandidáta Hlasu. Slovenská národná strana potvrdila, že na ...
Spravodajstvo

Ukrajina začína útoky na medzinárodný ropovod Družba!

Podľa aktuálnych informácií došlo dňa 30.12.2024 o 04:30 ráno k pokusu o útok na ropovod Družba v rajóne mesta Novozybkov ...
Aktualizované 2.1. 19:02
Spravodajstvo

Moldavsku hrozí totálny energetický kolaps

Zastavenie dodávok plynu: Moldavsko na pokraji totálneho energetického kolapsu! Východoeurópska krajina čelí úplnej panike. Moldavsko sa potýka s vážnou energetickou ...
Aktualizované 2.1. 19:23
Spravodajstvo

Čínske trojcípe tiché lietadlo prekvapuje

Ani Američania, či Rusi neveria, čo vyrobili Číňania! Tajomné trojcípe lietadlo letí úplne ticho, a to nie je všetko! Čína ...
Spravodajstvo

Putin poslal novoročné pozdravy Ficovi a Orbánovi ako jediným zo súčasných západných lídrov

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin poslal novoročné pozdravy predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi a maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi ako jediným ...
Spravodajstvo

Výročie obnovenia slovenskej štátnosti: Posolstvo Róberta Šveca nášmu národnému spoločenstvu

Dňa 1. januára oslavuje Slovenská republika, štátnym sviatkom, výročie obnovenia slovenskej štátnosti – Deň vzniku Slovenskej republiky (1. január 1993). ...