Belianska jaskyňa – tip, ako si schladiť hlavu…
Neobvyklé horúčavy prilákali do jedinej sprístupnenej jaskyne vo Vysokých Tatrách množstvo turistov. Hodina prechádzky v podzemí, kde je 5 stupňov nad nulou, využili počas horúcich dní stovky návštevníkov. Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.
Počas prehliadky jaskyne môže návštevník obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka.V tejto sieni sa pre jej výborné akustické podmienky organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby.
Jaskyňa sa nachádza na severnom svahu Kobylieho vrchu vo východnej časti Belianskych Tatier. Lesná cesta k Belianskej jaskyni vedie z osady Tatranská Kotlina. K vchodu v nadmorskej výške 890 m vedie náučný chodník s dĺžkou asi 1 000 m, ktorý prekonáva výškový rozdiel 122 m. Výstup trvá asi 25 minút. Dĺžka jaskyne je 3 829 m s výškovým rozdielom 168 m. Do vstupných častí, prístupných prerazeným tunelom, ústia komínové priestory, vedúce od horného, pôvodného vchodu, situovaného 82 m nad terajším vchodom. Vchod do jaskyne je známy oddávna. Vstupné časti jaskyne poznali zlatokopi už v prvej polovici 18. storočia, o čom svedčia nápisy ich mien na skalných stenách. Na dlhé roky však zostali utajené.
Vstupný otvor opätovne našli L. Gulden a zlatokop Fabry v roku 1826, avšak neprenikli hlbšie do jaskyne. V roku 1881 otvor do podzemia náhodne našli J. Husz a J. Britz. O niekoľko dní sa odhodlali vstúpiť do neznámych podzemných priestorov. Na ďalších objavoch až do Dómu trosiek sa v rokoch 1881 – 1882 podieľali A. Kaltstein, I. Verbovszky a J. Britz. Za finančnej podpory mesta Spišská Belá jaskyňu zásluhou A. Kaltsteina sprístupnili pôvodným vchodom už v roku 1882 v úseku po Palmovú sieň, koncom roka prerazili dnešný vchod.
Rozsiahle rekonštrukčné práce v jaskyni sa uskutočnili v 50. rokoch minulého storočia a v rokoch 1979 – 1980 sa prehliadková trasa upravila prerážkou medzi Hlinenou chodbou a Dómom trosiek. V posledných rokoch sa jaskyňa využíva na ozdravovacie, speleoklimatické pobyty. V súčasnosti je sprístupnených vyše 1 000 metrov. (red)
Zanechajte nám komentár