Be Aktive je už minulosťou
Od piatku do soboty sa konal už druhý ročník festivalu mladých ľudí Be Aktive. Tento rok sa niesol v znamení vedy, technológie a inovácie. Cieľom festivalu bolo ukázať mladým ľuďom, že aj doma na Slovensku je možné všetko. Stačí iba chcieť a trochu pohnúť rozumom. V priestoroch bývalého kina Tatran na Námestí sv. Egídia zneli zvučné mená, (ne)objavení mladí vedci a prihliadnuc k úrovni regionálnych podujatí množstvo inovatívnych prvkov. „Hlavnú časť tvorili prednášky inšpiratívnych rečníkov, súčasných i budúcich osobnosti a bol pripravený i sprievodný program. Držíme sa hesla Be Active, pretože je to presne to, čo chceme. Aby boli mladí ľudia aktívni, pretože vieme, že aktivita nie je len o jednej oblasti,“ vysvetlil Martin Mlynár, organizátor festivalu a predseda OZ SocialUP. Študentský festival prišiel otvoriť primátor mesta Poprad.
„Mám rád mladých ľudí a aktívnych mladých ľudí obzvlášť. Každý dobrý nápad v meste privítame. Toto je jeden z nich. Mladí ľudia sa tu stretnú, spropagujú, zoznámia sa a uvidia nápady svojich kolegov. Je to pre ne inšpirujúce,“ povedal Jozef Švagerko. Na festivale okrem iného študenti predstavili eko-formulu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, či vlastnoručne vyrobenú buginu z Popradu, ktorá počas festivalu premávala po meste. Okrem iných sa v nej previezol aj primátor mesta Poprad. „Bolo to dobré. Je to iné, ako v normálnom aute, bol som bližšie k občanom, lebo mohli na mňa pokrikovať – počul som ich. Keby som sa lepšie zohol, tak pozbieram aj odpadky po námestí. Nápad je to super,“ s úsmevom komentoval jazdu primátor. Eko–formula pútala pozornosť nielen študentov a žiakov, ale pristavili sa pri nej aj okoloidúci Popradčania. S formulou sa študenti prezentujú na súťažiach, v ktorých ide hlavne o to, aby sami zostrojili vozidlo, ktoré prejde čo najdlhšiu dráhu s čo najmenej palivom. „Je to auto, ktoré je zostrojené podľa najmodernejších technológií. Celá karoséria je vyrobená z uhlíkových vlákien, taktiež sme na výrobu niektorých komponentov použili 3D tlačiareň, ktorú máme v škole. Na zostrojenie sme potrebovali rok intenzívnej práce a štúdia. Používame ju už dva roky a stále niektoré časti zdokonaľujeme. Cena je samozrejme vyššia, pretože sú použité inovatívne materiály. Jazdí na CNG palivo (stlačený zemný plyn) a na jednu plynovú nádobu prejde približne 600 km. Náš tím je menší, robilo na nej približne 13 študentov,“ povedal Lukáš Košický, spoluautor ekoformuly, študent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity.
Na festivale sa prezentovali aj ďalšie známe organizácie, ako napríklad LEAF, so zameraním na rozvoj talentovanej mládeže a lokálne inštitúcie pracujúce s mladými ľuďmi (Coworkingové centrum Kreativo, K_CORP, GPUK, Pre mesto o. z). S inšpiratívnymi témami sa naživo predstavili Miros-lav Hajnoš (Európsky dialóg), Andrej Mikula (Startupers), Michal Novota (Restartup), Peter Beck (Trenkwalder), Matej Sapák (LEAF), Marek Lavčák (Eastcubator), Janka Chytráčková, Jaroslav Dodok a ďalší. „Festival ako je tento, je príležitosťou prezentovať vesmírne aktivity na Slovensku a ukázať mladým ľuďom, že vesmír nie je až také sci-fi, ako sa zdá. Chceme mladým otvoriť oči, nadchnúť ich, hľadať odborníkov a vytvárať podmienky aj pre tých, ktorí zakotvili niekde v zahraničí a nemajú zatiaľ dôvod vrátiť sa,“ uviedol Michal Vojsovič, sekretár SOSA a tajomník OZ SocialUP.
Priestor dostal aj Popradský mládežnícky parlament, zástupcovia vedenia mesta Poprad, ako i komunitné projekty Vlk, ktorý nikdy nespí a Yellow Bikes z Kežmarku. Návštevníci mohli okrem prednášok navštíviť aj sta-nové mestečko a v ňom tzv. Mentoring & Head Hunting participujúcich organizácií, tiež ochutnať mobilnú rikša kávu a dobiť sa živou elektronickou muzikou. Festival Be Active 2015 návštevníkov motivoval k vyššej aktivite, kontinuálnej práci a vzdelanosti. Ako uviedol predseda OZ SocialUP, na vystúpenie z diskrétnej zóny, resp. z vlastnej bubliny, je už najvyšší čas. „Žijeme v dobe, v ktorej údajne nie je priestor na realizovanie snov. Avšak budúcnosť je v našich rukách. Slovenskí pedagógovia sa síce už dávno zhodli, že súčasná mládež si vydobyla pozíciu stratenej pózerskej generácie. Našťastie stále existujú mladí ľudia, ktorí dokazujú pravý opak. Aj vďaka nim chceme spoločnou aktivitou šíriť osvetu, vytvárať nové podmienky a napĺňať tak ušľachtilý sen o peknej budúcnosti v krajine, kde sme sa narodili. Festival je kompletne v réžii mladých ľudí a súčasťou toho môžete byť aj vy. To je na tom najkrajšie,“ dodal podpredseda OZ SocialUP, Tom Bugiman. (pks)
Zanechajte nám komentár