Assange je slobodný, no neboli porazené sily, ktoré ho prenasledovali
Julian Assange, zakladateľ WikiLeaks, bol prepustený po dlhotrvajúcej právnej bitke proti vydaniu do Spojených štátov, kde mohol byť uväznený na doživotie na základe obvinení zo špionáže [Wikileaks]
Závažný zločin, ktorý je páchaný na Julianovi Assangeovi, na žurnalistike a na slobode slova nie je možné prehliadať.
Počas jedného rozhovoru v roku 2016 som sa Juliana Assange spýtal, čo by robil, keby mohol opustiť ekvádorskú ambasádu. S pokojom odpovedal, že by sa pozrel na oblohu, pretože strávil viac ako 2 500 dní bez toho, aby ju videl, napísal chorvátsky filozof Srećko Horvat pre Al Džazíru v komentári o prepustení novinára Juliana Assanga v utorok 25. júna. V apríli 2019 bol Assange pri odchode z veľvyslanectva zatknutý britskou políciou a poslaný do väznice Belmarsh, kde mal stráviť nasledujúcich päť rokov na samotke. Julianove deti vo veku piatich a siedmich rokov ho nikdy nevideli ako slobodného človeka. Teraz však existuje nádej, že táto nespravodlivosť skončí, pretože v súčasnosti sedí v lietadle smerujúcom na ostrov v Tichom oceáne, kde sa postaví pred amerického sudcu a prizná sa k jednému bodu obžaloby zo sprisahania. Potom, čo bude odsúdený na „už vykonaný trest“, dúfa, že sa do Austrálie vráti ako slobodný muž.
Je čas na oslavu, pretože Assange je konečne na ceste na slobodu. Nesmieme však prehliadať závažný zločin, ktorý je páchaný na ňom, na žurnalistike a na slobode slova, píše ďalej Horvat. Julian je nútený priznať sa k vymyslenému „zločinu“, zatiaľ čo tí, ktorí sú zodpovední za skutočné zločiny, ktoré odhalil, sa pohybujú na slobode. V tomto prípade ide o pokus amerického impéria zastrašiť novinárov a aktivistov, ktorí vrhajú svetlo na jeho smrtiace akcie. Ak nemôžeme chrániť svoje zdroje a odhaľovať vládne zločiny bez toho, aby sa s nami zaobchádzalo ako so zločincami, môžeme sa skutočne považovať za slobodné?
Kým budú existovať jedinci ako Julian, Chelsea Manningová a Edward Snowden, ktorí spochybňujú a odhaľujú vládnu brutalitu, zostaneme slobodní. Kým sa budú ľudia zasadzovať o Julianovu slobodu a bojovať za žurnalistiku, slobodu slova a spravodlivosť, zostaneme slobodní.
Julian vyjadril túžbu „pozrieť sa na nebo“, aj keď to nedokázal. Chápal cenu, ktorú bude musieť za svoje presvedčenie zaplatiť. Napriek tomu, že čelil zneužívaniu a dlhoročnému nespravodlivému zadržiavaniu, zostal Julian vo svojich zásadách nezlomný. Nakoniec z toho vyšiel ako víťaz a naučil nás, aké je dôležité zostať verný svojmu presvedčeniu a byť ochotný zaplatiť cenu za zmenu.
Ukázal nám všetkým, ako bojovať za to, v čo veríme, napísal ďalej chorvátsky filozof.
Wikileaks práve zverejnili jeho fotografiu, ako sa pozerá na oblohu z okna svojho lietadla, ktorá autorovi poskytla radosť a nádej. Iste, vojnoví zločinci od USA po Izrael sú stále na slobode a toľko ľudí po celom svete stále čelí prenasledovaniu, zneužívaniu zákonov za to, že sa odvážili odhaliť ich excesy. Ale pohľad na Juliana na ceste k slobode predstavuje pre Horvata symbol pokroku a toho, že hnutie za spravodlivosť a zodpovednosť je teraz silnejšie, jednotnejšie a odhodlanejšie než kedykoľvek predtým.
Horvat píše, že popri osláv Assangeovho prepustenia na slobodu je ale nutné si uvedomiť, že tie sily, ktoré ho o slobodu pripravili a ktoré naše slobody ohrozujú aj dnes, ešte nie sú porazené. Je tak potrebné pokračovať v tvrdej práci boja za to, v čo veríme.
zdroj: TU
Zanechajte nám komentár