Ako poskytnúť prvú pomoc
Pri stretnutí s Mgr. Martinom Šefcom sme využili príležitosť a požiadali o pár rád pre laikov v prípade, že treba pomôcť človeku v tiesni. Ako nám povedal, rozhodujúci je čas, ak chceme zachrániť život človeka a zvýšiť jeho šancu vrátiť sa do normálneho života.
„Je dôležité, aby sa laická verejnosť vzdelávala v poskytovaní prvej pomoci, pretože neraz práve rýchly zásah tých, ktorí sú pri postihnutom človeku prví, je vo veľa prípadoch dôležitejší ako príchod samotných záchranárov. Každý z nás, a nie iba záchranári, by mal vedieť ako spriechodniť dýchacie cesty, ako poskytnúť masáž srdca, dať umelé dýchanie a zastaviť krvácanie. Samozrejme, v prvom rade je potrebné nepanikáriť, prvú pomoc začať poskytovať čo najskôr, a vydržať až do príchodu záchranárov,“ konštatoval Martin Šefc.
Na našu otázku, či človek, ktorý nemá skúsenosť s prvou pomocou, napríklad pri nehode, postihnutému skôr neuškodí (napr. pri vyslobodzovaní z automobilu mu môže poškodiť chrbticu) ako pomôže, nám vysvetlil, že nielen laik, ktorý príde k dopravnej nehode, ale aj záchranár musí v prvom rade chrániť seba. „Pri autonehodách sa stáva, že vodičov snahe pomôcť vystúpil z auta a z cesty ho „zmietol“ iný vodič. Treba byť opatrný a najprv zabezpečiť seba – výstražný trojuholník, vesta a až potom ísť k havarovanému vozidlu. Človek musí v prvom rade dbať na už spomenuté tri funkcie – vedomie, dýchanie, krvný obeh a zastavenie masívneho krvácania,“ konštatoval. Ako povedal, najprv je potrebné spriechodniť dýchacie cesty. „Keď je človek vo vozidle zakliesnený, je v bezvedomí a chrčí, je dôležité urobiť záklon hlavy a uvoľniť dýchacie cesty. To je prvý úkon, keď človeka môžeme zachrániť, pretože môže zomrieť na udusenie, aj keď nemusí mať život ohrozujúce zranenia. Keď v havarovanom vozidle hrozí požiar, musíme človeka vytiahnuť z auta, aj keď hrozí iné poškodenie zdravia. Keď sa požiar rozšíri, život mu už nezachránime. Ale pozor, ak človek krváca z tepny, je najdôležitejšie zastaviť krvácanie a až potom začať s masážou srdca, lebo v opačnom prípade by človek rýchlejšie vykrvácal. Pri masáži srdca je dôležité zapamätať si, že hrudník stláčame 30-krát a dvakrát do postihnutého vdychneme. Mnohí ľudia, keď vidia zraneného, alebo človeka bez vedomia, môžu mať problém s vdychmi. Tu postačí správne stláčať hrudník. Je dokázané, že včasná masáž srdca mnohokrát zachránila človeka pred trvalými následkami aj bez umelého dýchania,“ dodal na záver Mgr. Martin Šefc.
Zanechajte nám komentár