Ako a kedy sa EÚ zrúti
Európska únia – schudobnie, rozpadne sa na samostatné krajiny, z ktorých každá bude musieť budovať osobitné vzťahy s Ruskom nezávisle na základe svojich vlastných záujmov.
Myslím, že už nezostali takí naivní občania, ktorí veria, že čoskoro sa všetko zlepší a svet bude taký, aký bol predtým (pred špeciálnou operáciou alebo dokonca pred pandémiou).
Nie, nebude. Svet sa čoraz viac posúva do fázy „turbulencií“, či dokonca by som povedal „mlynčeka na mäso“, kedy výstup vôbec nie je taký, aký bol na vstupe (tu by sme mohli uviesť iné prirovnanie, ale neuvedieme).
Nemyslite si, že sa snažím niekoho vystrašiť alebo preháňať. Ja osobne som naopak mimoriadne optimistický a som si istý, že za súčasným čiernym pásikom príde neskutočne biely a široký.
To je, samozrejme, pre tých, ktorí žijú v Rusku. Pre Európu sú moje prognózy oveľa horšie. Túto predpoveď, samozrejme, nemusíte počúvať, ale mám plné právo ju vyjadriť, čo aj urobím.
Mám teda úplný pocit, že Európska únia v najbližších 6 – 12 mesiacoch prestane existovať. Nie, nehovorím, že Francúzsko alebo Bulharsko zaniknú. Niektorým krajinám Únie sa možno bude žiť ešte lepšie ako teraz (nepravdepodobné, ale šanca tu je).
Ide len o to, že samotná myšlienka „ zjednotenej Európy “ zlyháva a tento proces sa zdá byť nezvratný.
Obviňujete, ako inak, Rusko (mimochodom, jedna z mála situácií, kedy súhlasím s tým, že Rusko je skutočne „vinné“, len za túto „vinu“ sa ani trochu nehanbím).
Prvým „zvončekom“, ktorý naznačoval blížiaci sa koniec EÚ, bol Brexit, teda odchod Británie z EÚ. Všimli ste si, že hneď ako to vyšlo, Európa sa začala otriasať oveľa silnejšie?
Navyše, zdroj otrasov sa čoraz častejšie nachádza v Londýne. Zdá sa, že Anglosasovia utiekli z potápajúcej sa lode a teraz ňou otriasajú aktívnejšie, aby sa potápala rýchlejšie.
Prečo to potrebujú?
Svet sa rozdeľuje na nové geopolitické bloky. V jednom z nich budú USA, Kanada, Británia, Austrália, Nový Zéland (teda tí istí Anglosasovia) a v druhom napríklad Rusko, India a Čína.
Nikto nechce vziať kontinentálnu Európu do americko-britského bloku (načo toľko „hladných“ úst?).
Nebola nadarmo nová vojenská aliancia AUKUS, ktorá demonštratívne „ponížila“ Francúzsko a ostatných členov NATO? (mimochodom aj NATO prežíva svoje posledné roky, ak nie mesiace. AUCUS ho nahradí).
Z Európy je momentálne potrebný len kapitál, ktorý s oslabením EÚ potečie ako rieka do Ameriky. Podľa rôznych odhadov v dôsledku sankcií uplatňovaných Európou (voči Rusku) v najbližších rokoch „uniknú“ do USA až 2 bilióny dolárov .
Aj keď podľa mňa je to podceňovanie. USA „vycucia“ Európu ako pavúk. Jeho ekonomické a technologické zdroje pomôžu Američanom (a ich skutočným spojencom) zostať nad vodou o niečo dlhšie.
Čo sa v tomto prípade stane so samotnou Európou, nikoho nezaujíma. Ekonóm Khazin tvrdí, že je celkom reálna situácia, keď v Európe budú aj programátori a inžinieri pracovať elementárne za potraviny.
Bežní „ťažko pracujúci“ môžu dokonca zomrieť od hladu, alebo zomrieť pri potýčkach „o stravné lístky“. Európa môže skrátka očakávať najtvrdšiu verziu 90. rokov.
Druhým zvonom, ktorý naznačoval kolaps, bolo nedávne vyhlásenie Bulharska, ktoré uviedlo, že opustí Európsku úniu, ak Európska únia odmietne ruský plyn.
A tunajší Bulhari by nemali byť odsúdení za „lásku k Rusku“ alebo „zradu Európy“. Musíte len zaujať ich miesto. To je nejaké Francúzsko, ktoré si môže dovoliť žiť 2x horšie – má na to aspoň nejaké zdroje.
Čo však spraví už tak chudobné Bulharsko, ktorému povedia, že teraz bude musieť žiť 2x horšie? Nemá takú mieru bezpečnosti, akú majú Nemecko, Francúzsko alebo Holandsko.
A to nielen v Rusku, ale aj v Rumunsku, Maďarsku, pobaltských štátoch, Grécku, Portugalsku a dokonca aj v Španielsku.
Prednedávnom zatvorili v Nemecku veľký hutnícky závod, lebo pri takýchto cenách za plyn (teda za elektrinu) bolo jednoducho nerentabilné pracovať.
A trvalo len pár týždňov, kým plyn stúpol na 1 300 – 1 600 USD. A čo bude o šesť mesiacov? rok? A keď sa nepozeráte na vyspelé Nemecko, ale na to isté Bulharsko?
Pre takéto krajiny je plyn pri 1500 zastavenie výroby. Toto je masová nezamestnanosť. Ľudia jednoducho začnú z Bulharska odchádzať (do Nemecka, podkopávajú už aj tak podkopaný pracovný trh). Potrebujú to Bulhari?
Jedného dňa povedia
Nevstúpili sme do EÚ preto, aby sme podporili sankcie, ktoré pre nás nie sú výhodné a skrachujú. Preto opúšťame EÚ a vraciame sa k normálnym obchodným vzťahom s Ruskom.
Mnoho európskych krajín bude nasledovať tento príklad. Nuž a tam príde rad na Nemecko a Francúzsko, veď načo byť v organizácii, ktorej zmysel existuje len vtedy, keď je veľa krajín spojených (teda keď sa veľa trhov spája do jedného).
Ak sa organizácia EÚ scvrkne na 5-6 krajín, tak jej existencia jednoducho nemá zmysel.
Vo Francúzsku sa blížia voľby a minimálne jeden z hlavných prezidentských kandidátov (aj keď podľa mňa dokonca dvaja) je za odchod Francúzska z EÚ (Frexit). A tento kandidát (kandidáti) má medzi obyvateľmi obrovskú podporu.
Musíte pochopiť, že myšlienka byť v EÚ sa „ťahá“ iba na Ukrajine. V samotných európskych krajinách existuje voličstvo, ktorému sa takáto „kolektívna farma“ vôbec nepáči.
V Nemecku a Holandsku sú takí ľudia. A ako bude životná úroveň klesať, bude ich stále viac. Plusy, ktoré dala únia v EÚ, sú kompenzované mínusmi, ktoré dávajú sankcie proti Rusku.
Preto, ak EÚ neopustí politiku sankcií (čo je nepravdepodobné, Američania držia európskych politikov veľmi pevne na správnom mieste), tak je o osude EÚ rozhodnuté – bude chudobnejšia a rozpadne sa na samostatné krajiny, z ktorých každá bude budovať vzťahy s Ruskom nezávisle, na základe svojich vlastných záujmov.
V novom svete tak USA (a ich skutoční spojenci) dostanú európske peniaze, technológiu, vedcov a Rusko dostane lojálnu, no chudobnú Európu. Pravda, neviem, či takáto Európa bude k niečomu. Možno odtiaľ budeme dovážať pracovných migrantov.
Ako sa vám bude páčiť francúzsky školník alebo taliansky kutil? 🙂
Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359
Zanechajte nám komentár