Absolventi Baťovej školy práce vo Svite
Záver leta vo Svite sa už po 24-krát nesie v znamení „Baťovcov“, Klubu absolventov Baťovej školy práce, ktorí sa pravidelne stretávajú na svojej členskej schôdzi. Nebolo tomu inak ani vo štvrtok 7. septembra a do Svitu prišlo vyše 90 bývalých absolventov, ktorí sa postupom času roztratili nielen po Slovensku, Čechách, ale aj po Európe a po svete.
Ich počet vzhľadom na vek je z roka na rok menší a tí najmladší majú viac ako sedemdesiat. Našťastie, Klub ABŠ sa postupne omladzuje a víta každého, kto sa zaujíma o Baťové hlboké myšlienky, o jeho systém riadenia, vidí v ňom prínos aj pre súčasnosť a má záujem myšlienky tohto geniálneho podnikateľa, ktorý dodnes oslovuje ľudí na celom svete, zachovať pre budúcnosť. Spôsob myslenia, ktorý Tomáš Baťa vštepil svojim následovníkom, napríklad aj svojmu bratovi Jánovi Antonínovi, skutočnému zakladateľovi firmy vo Svite či svojmu synovi Tomíkovi, zaručovali prosperitu Baťových spoločností aj po jeho smrti v roku 1932. A tí, ktorí v Baťových firmách pracovali, sa tohto systému nevzdali ani v iných podnikoch, kde pracovali a snažili sa ich presadiť do života.
A prečo sú myšlienky a svet podľa Baťu príťažlivé aj v súčasnosti? „Základné a trvalé hodnoty diela Tomáša Baťu musíme hľadať predovšetkým v oblasti sociálnej. Akokoľvek to bol usilovný obchodník, vynaliezavý technik, duchaplný organizátor a konečne úspešný priemyselník, bolo toto všetko len stupňom vývoja. Povedal by som skoro, že to boli pomocné povolania, ktoré Tomáš Baťa – vidíme to jasne až pri pohľade naspäť – konal pre vyšší a vzdialenejší cieľ. Jeho vlastné povolanie, ku ktorému lipol viac a viac, nachádzajúc v ňom svoje životné poslanie, bola úloha sociálneho tvorcu, tvorcu nového v spoločenskom a hospodárskom živote človeka,“ takto charakterizoval Tomáša Baťu Hugo Vavřečka, jeden z jeho najbližších spolupracovníkov. Doplňme ešte niektoré Baťové odkazy, ako napríklad: „Najvyšším cieľom je rozvoj a lepší život ľudí. Ostatné, aj Baťa, sú „iba“ nástroje…, Nič nie je zadarmo, ale vyhráva každý, kto pochopí a pridá sa…, Poctivá práca, poctivá práca, poctivá práca…, Spolupráca v zhode a službe iným…, Rozhodujúci sú vždy ľudia – ich postoje a schopnosti.“ Nuž, aj preto stojí za to študovať Baťu, čítať jeho knihy, vzdelávať sa a postupne meniť svet k lepšiemu.
A to je aj dôvod, prečo sa absolventi, dnes organizovaní v Kluboch ABŠ vo Svite, Partizánskom, Bratislave, Chelmeku v Poľsku a v Zlíne, v Českej republike dodnes stretávajú a chcú odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky ďalším generáciám.
Už tradične Baťovci začali svoj deň položením kytíc kvetov k pomníkom Tomáša a Jána Antonína Baťu a pokračovali členskou schôdzou v kaviarnii Spolcentra, ktorých prišli pozdraviť i zástupcovia podnikov a spoločenských organizácií. Po módnej prehliadke žiačok SOŠ vo Svite a kultúrnom programe v podaní zábavnej skupiny Svittasenior nastal čas rozhovorov a spomínania na Baťu, školu, ale i zábavný, ale neraz i ťažký život v domovoch mladých mužov a mladých žien pred mnohými desaťročiami.
Stretnutie vo Svite prišla pozdraviť aj delegácia Klubu ABŠ z Partizánskeho, vedená Mgr. Soňou Múčkovou, jeho predsedníčkou, ktorú sme požiadali o krátky rozhovor.
Čo spája už celé desaťročia všetkých Baťovcov?
Určite sú to myšlienky Baťu, jeho odkaz a určite je to radosť zo stretnutí, úprimné objatia a spomienky na tie chvíle, ktoré strávili v Baťovej škole práce. Na Slovensku máme dve baťovské miesta, Svit, kde sú úžasní ľudia a Partizánske, kde to žije. A preto sa radi stretávame, navzájom si vymieňame skúseností a pomáhame, ako sa len dá. Určite nás spája aj história, lebo kto nepozná históriu svojho národa, nemá budúcnosť a my máme byť na čo hrdí. Hoci u nás máme už len málo pamätníkov, tak sa o nich staráme a opatrujeme si ich, aby ešte mohli mladým odovzdať Baťov úžasný odkaz – pracovitosť, húževnatosť, disciplína, charakter ľudí. Toto všetko sa snažíme udržať. Tento odkaz, spolu s mnohými zaujímavými myšlienkami Baťu prenášame do základných škôl, kde máme svoje vyučovacie programy a tiež na stredné školy, kde je aplikovaná ekonómia a úzko spolupracujeme s Obchodnou školou v Partizánskom.
Koho vôbec napadlo obnoviť Klub ABŠ, veď v predchádzajúcom režime sa o Baťovi vôbec nehovorilo?
V roku 1992 obnovil činnosť Klubu absolventov v Partizánskom pán Mihál. Povedali sme si, že budeme apolitická organizácia a kto telom a dušou cíti, že sa má stretávať, má čo povedať nasledovníkom, odovzdať niekomu výborne zážitky a skúsenosti, všetkých prijmeme a budeme s nimi pracovať. A v Partizánskom sa nám to darí.
V našom Klube v Partizánskom máme evidovaných 303 členov, máme vlastnú webovú stránku a dokonca sa už podieľame aj na tvorbe filmov. Spolupracujeme so slovenskou televíziou na filme Budujeme Slovensko, s pánom režisérom Kerekešom, ktorý bude vysielaný v roku 2018. Nedávno bol u nás redaktor Pravdy, ktorý robil rozhovor s našimi absolventami.
Duálne vzdelávanie. Čo si o tejto „novinke“ 21. storočia myslia Baťovci?
Toto nebudem komentovať. Mali sme úžasné učilište, kde sa ešte k nám do dielni chodili mladí učiť. Dokonca dodnes vo firme fungujeme, máme tu obuvnícke dielne, zachovanú gumáreň, ale nie je to už taký kolos, ako sme boli niekedy. My sme aj písali list ministrovi školstva, kde sme ponúkali naše dielne, dokonca máme ľudí, ktorí tzv. duálne vzdelávanie prežili, ale žiaľ, odpoveď neprišla ani za rok a pol. Potom sme to už vzdali.
Akým aktivitám sa vo vašom Klube ešte venujete?
Vždy sme činorodí, tak ako za Baťu. Robíme kultúrne, spoločenské i športové aktivity, ale už len v rámci možnosti. Ale prijímame nové veci, organizujeme si počítačové kurzy, už zajtra máme odbornú prednášku, na ktorú sme pozvali pána prof. Staneka, v sobotu ideme na výlet, na vínobranie,.. Ale našim poslaním nie je chodiť po výletoch, našim poslaním je udržať históriu a správne informovať ľudí. Z toho dôvodu sme vydali aj odborné knihy Baťa a Slovensko, ktorá sa v Partizánskom dostala do 80 percent domácností, pred štyrmi rokmi knihu Mlaď Baťovian, kde je zmapovaná celá škola a teraz sme vydali knihu Baťa na Slovensku. Aj týmto spôsobom sa snažíme, aby ľudia na Baťov odkaz nezabudli.
Pomáha vám vo vašich aktivitách aj samospráva?
Máme úžasného primátora, Jožka Božíka, ktorý je historik, humanista, ktorý je nám naklonený a takúto podporu potrebujeme aj my, v Partizánskom. Heslom Partizánského je: Mesto, kde to žije a primátor podporuje všetko, čo žije, aj neziskový sektor. A my zase pomáhame mestu, kde len môžeme. Už nemôžeme hrať futbal, volejbal, ale pri príležitosti osláv J. A. Baťu sme zorganizovali 3. ročník Memoriálu J. A. Baťu v petangu. (reš)
Zanechajte nám komentár