Galérie u anjela v Kežmarku oslavuje 15. výročie
Galéria u anjela si najnovšou výstavou Petra Pollága Výstup na Zelené pleso, ktorej vernisáž sa uskutočnia 14. júla, pripomína 15. výročie svojho vzniku.
Víziou galérie je rozvíjať kultúru a umenie kreatívnou výstavnou činnosťou, kvalitnými umeleckými projektami nadviazať na bohatú históriu mesta Kežmarok a celého Spiša.
Výstava Výstup na Zelené pleso je výberom z tvorby Petra Pollága, ktorou nadväzujú na spoluprácu a autorské výstavne projekty vo Vitebsku, v Minsku a vo Varšave.
Peter Pollág, maliar, grafik, ilustrátor, tvorca mozaiky a vitráži patrí k najúspešnejším umelcom svojej generácie. Je svetobežník, ale zároveň i lokálpatriot, pre ktorého je každá krajina a každá doba nekonečným zdrojom inšpirácie. Jeho obrazy nás uvádzajú do labyrintu histórie, neznámych kultúr a rozmanitých náboženstiev, ale odkrývajú i zložitú spleť príbehov dneška.
Autor ako oduševnelý rozprávač a maliar v jednej osobe pútavo stvárňuje príbehy moderného človeka obohatené historickými a mytologickými paralelami.
Výstup na Zelené pleso je skrytým odkazom na historicky prvý zaznamenaný výstup ženy vo Vysokých Tatrách. Historická udalosť a zvláštny osud Beaty Lasky, majiteľky kežmarského hradu, sa prelína so súčasníkmi. Dve figúry na šachovnici života, ktorá nie je nikdy čiernobiela. Pripomínajú, že každý prvovýstup je spojený nielen s túžbou, odvahou a gurážou, ale aj s maximálnou dávkou rizika.
Univerzálne problémy nášho bytia otvára dielo Nájsť jeden druhého. Je to návod alebo kľúč k čítaniu tejto veľkoformátovej maľby. Ponúka množstvo interpretácií a odpovedí na nevypovedané otázky.
Fragmenty a súvislosti tvoria hýrivú farebnú mozaiku. Labyrint paradoxne vytvára základňu arén, pričom jednotlivé poschodia nenadväzujú na seba. Cez zhustené arkádové oblúky presvitá blankytne modrá – obloha? more? Objavujú sa siluety rýb, tvári aj anjelských krídel. Realistická maľba sa stráca, je nejednoznačná, plná symbolov.
Pollág vrství časové roviny rovnako intenzívne ako farebné podmaľby na svoje plátna. Textúra maľby ukončená deštruovaním súbežnými čiarami, vráskami, sústredenými vrstevnicami získava haptický rozmer.
Línia, čiara, obrys sú nekonečnými variáciami posvätnej geometrie.
Vertikály, kolmice, stĺpy, piliere, ukazujú autorov trvalý obdiv k architektúre a jej nezmazateľnú stopu, ktorá pretrváva ako osamelý svedok ľudského snaženia a snov. Naliehavo sa natíska otázka a čo vaše sny?
Carmen Kováčová, kurátorka výstavy
Peter Pollág
Peter Pollág, má vlastnosti renesančného človeka. S rovnakým zanietením sa venuje drobnokresbe v ilustráciách Tisíc a jednej noci či Biblie. S ľahkosťou prejde k frotážam, ktoré vznikajú počas jeho ciest napríklad v Ríme, vo Vietname či Kambodžskom Ankorvate alebo na domácej pôde v Spišskej kapitule a v Levoči. Rozvlní čínsku kaligrafiu a hravo si zahrá na abstraktnú nôtu. S rozmachom a nadšením vytvára rozmerné plátna – diptychy, vitráže okien v kostole sv. Juraja v Spišskej Sobote. Navždy sa zapíše do histórie súčasného sochárstva realizovaním monumentálneho 11m vysokého sochárskeho objektu – Dunajské krídla, pokrytého sklenenou mozaikou.
Prelínanie kultúr a ideológii, rituálov, mýtov i náboženských tradícii je v tvorbe autora vzrušujúcim inšpiračným prvkom a veľkou výzvou. Nikdy nezabúda na vlastné korene a v jeho tvorbe neustále rezonuje i tradícia domáceho prostredia. Je to predovšetkým rodná Levoča a kultúrne zázemie Spiša s jeho jedinečnými výtvarnými i architektonickými dominantami, poznačenými krížením vplyvov symbiózou kresťanského i byzantského. Dielo majstra Pavla bolo nielen jedným z najhlbších zážitkov jeho detstva, ale i jedným z najsilnejších prameňov, ktorý napájal Pollágov cit pre skladbu farieb i pre štruktúru pozadia. Tu môžeme hľadať i korene niektorých ďalších charakteristických prvkov, ku ktorým sa sporadicky ešte i dnes v rozmanitých súvislostiach vracia : obratnosť gest a výraz postáv, nebotyčné architektonické vertikály, motív anjelov, fragmentov krídel a vetrom rozviatych perutí. Tu pramení i jeho zmysel pre nádherný kolorit a symfóniu farieb, ktoré obdivujeme v typických žiarivých, dynamických figurálnych kompozíciách plných pohybu a života. Myšlienkovo bohatá, vizuálne rozmanitá a divácky príťažlivá je expozícia v Galérii u anjela, reflektuje atraktívným spôsobom napätie medzi tradíciou a budúcnosťou.
Veríme , že táto výstava obohatí výročie Majstra Pavla jedinečným a nezameniteľným spôsobom.
Zanechajte nám komentár