9. máj je výročím porážky nacizmu a fašizmu
Foto: Archív
Prečo si SHO pripomína výročie porážky nacizmu a fašizmu 9. mája?
Porážka nacizmu a fašizmu, a taktiež skončenie druhej svetovej vojny v Európe patria medzi najdôležitejšie udalosti v dejinách ľudstva.
Slovenské Hnutie Obrody (SHO) si pripomína a oslavuje tieto udalosti 9. mája. Prečo? Pretože hlavné bremeno víťazstva nad nacizmom a fašizmom spočíval na pleciach slovanských národov východnej Európy.
Tieto národy priniesli na oltár vlasti tie najväčšie a najpočetnejšie obete v boji s nacizmom a fašizmom a preto oprávnene, slovanské národy východnej Európy, považujú 9. máj za jeden zo svojich najväčších sviatkov.
A keďže Slovenské Hnutie Obrody je hnutím aj so silným slovanským ukotvením, na znak našej úcty a vďaky sa hlásime k 9. máju, ako ku dňu víťazstva nad nacizmom a fašizmom.
Štefan Harabin: Slavín 9. máj 2024
„Pre nás Slovákov je 9. máj mimoriadne dôležitým dňom, preto každý rok kladiem veniec vojakom Červenej armády… Slovensko si mimoriadne váži tie obete, ktoré oslobodili Slovensko, zachránili Slovákov a Čechov.“
„Oslavy deviateho mája pre mňa sú dôležité aj z ohľadu dnešných udalostí, ktoré prebiehajú v Európe, ale aj na Ukrajine, kde sa mal vzkriesiť a vzkriesil v určitých podobách fašizmus. O to dôležitejšie je pripomínať si to zlo a tie útrapy, ktoré boli spojené s obdobím fašizmu v rokoch 1939-1945“
1. MÁJ JE DŇOM TRIEDNEHO BOJA A NIE „SVIATKOM PRÁCE“, AKO SA NÁS KAPITALISTI OPÄŤ SNAŽIA POMÝLIŤ
Deň triedneho boja proti vykorisťovaniu pracujúcich. Na transparentoch nám musí hrdo svietiť bojové heslo: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ a to až dovtedy, pokým nikde na zemi nezostane nespravodlivosť, vykorisťovanie a útlak.
Sviatok 1. mája sa zrodil v roku 1889 na Parížskom kongrese Druhej internacionály a je venovaný pamiatke udalostí z roku 1886 v Chicagu. Treba si pripomenúť, že za posledných 138 rokov museli pracujúci na celom svete čeliť represiám, zákazom, pokusom o diskreditáciu a prenasledovaniu, aby mohli uplatniť svoje právo na prácu a dôstojný život.
Nástupom socialistov začiatkom 20. storočia bol 1. máj zavedený vo všetkých socialistických krajinách ako sviatok, ktorý si získal úprimné uznanie všetkých ľudí. Bol to sviatok víťazstva slobodnej práce, sviatok tvorcov novej spoločnosti. Dodnes sa nám po oslave tohto sviatku cnie a mnohí s nostalgiou spomínajú na časy, kedy mali pracujúci na tomto svete omnoho väčšie práva, než je tomu dnes.
Po rozpade ZSSR, kedy bol socializmus porazený a kapitalizmus v našom štáte obnovený, nám z 1. mája urobili sviatok práce. Kapitalisti nás dokonca presvedčili, že pracovať pre nich je našou oslavou. Lenže s odstupom niekoľkých rokov sme všetci rýchlo pochopili, že z tohto sviatku je nevyhnutné urobiť opäť symbol triedneho boja, boja proti kapitalizmu.
V súčasnosti kapitalizmus ešte aktívnejšie a bezohľadnejšie demonštruje svoj beštiálny úškrn a fašistickú podstatu. Zasypáva nás falošnými frázami o „demokracii pre všetkých“, sľubmi o slobode a o lepšom živote v nádeji nejakého imaginárneho sna o mamone majetku a bohatstva. Najnovšie nás presviedčajú, že lepší život budeme mať po víťazstve nad Ruskom, ako hlavným nepriateľom ľudstva. Robia to však ako vždy iba a len zo zištných dôvodov. Len aby mohli ďalej beztrestne pitvať túto planétu a zmocniť sa aj tých posledných zdrojov surovín, ktoré tu ešte ostali a ktoré patria nám všetkým a nie iba hŕstke vyvolených.
Žiadne takéto prázdne sľuby by však už nikdy nemali pomýliť statočných pracujúcich na tomto svete. Je totiž nespochybniteľné, že jediná vec, ktorá vždy zaujímala kapitalistov, je iba dosahovanie zisku. Ten však možno získať len vykorisťovaním pracujúcich, lebo kapitalisti pracovať nebudú a zisk by im nemal kto tvoriť. Obohacujú sa vykrádaním bohatstva Zeme, ktorú si privlastnili a ukradli ju ostatnému ľudstvu tejto planéty. Pre ešte väčšie zisky sú ochotní aj vraždiť a tak rozpútavajú vojny po celom svete.
Jediná vec, ktorá ich môže zastaviť tak, ako sa to podarilo vo Veľkej októbrovej revolúcii, je naša spoločná sila, ktorá je v jednote všetkých pracujúcich! Je preto nevyhnutné vnímať tento prvomájový sviatok, ako deň boja proti kapitalistickému vykorisťovaniu pracujúcich. Deň triedneho boja proti vykorisťovaniu pracujúcich. Na transparentoch nám musí hrdo svietiť bojové heslo: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ a to až dovtedy, pokým nikde na zemi nezostane nespravodlivosť, vykorisťovanie a útlak.
Nech žije bratstvo a solidarita pracujúceho ľudu v triednom boji proti vykorisťovateľom!
Autor: RÓBERT MERVA, 01.05.2024
Zanechajte nám komentár