Hrozba opýpok? Na Slovensku je výskyt nulový
Jedná sa o vysoko nákazlivé ochorenie. Pôvodcom nákazy je vírus. Ochorenie začína tzv. počiatočným štádiom s katarálnymi príznakmi so zvýšenou teplotou, nádchou, pokašliavaním a prekrvením očných spojoviek, s typickým vzhľadom „uplakaného dieťaťa“. Nastupuje exantémové štádium – vyrážka vzniká za ušnými boltcami a na záhlaví, počas 4 dní sa postupne vysieva na celý trup a končatiny. V dutine ústnej sú afty, pery sú popraskané, jazyk povlečený.
Častými komplikáciami môžu byť zápal stredného ucha, ťažký zápal pľúc, zápal mozgu, poškodenie pečene, srdcového svalu a obličiek.
Prameňom nákazy je vždy chorý človek v štádiu katarálnych príznakov, ale aj v období výsevu vyrážiek. K prenosu nákazy dochádza kontaminovaným vzduchom pri priamom styku s chorým, ale aj nepriamo čerstvo kontaminovanými predmetmi.
Pred zavedením očkovania proti osýpkam každoročne ochoreli a zomreli vo svete milióny detí. Imunita po prekonaní ochorenia je celoživotná.
História výskytu osýpok v Slovenskej republike:
Pred zavedením povinného očkovania proti osýpkam v roku 1969 bolo na Slovensku zaznamenávaných 10 000 – 29 000 prípadov ochorení ročne, skomplikovalo sa 15 % ochorení, hospitalizáciu si vyžiadalo 20 % prípadov, boli zaznamenávané úmrtia. Úspechom zavedenia očkovania v roku 1969 bolo, že od roku 1975 sa v SR nezaznamenalo úmrtie na osýpky a ochorenie je od roku 1998 eliminované.
Súčasná situácia
V krajinách, kde očkovanie nepatrí medzi povinné alebo sa nachádzajú neočkované skupiny obyvateľstva sa stále vyskytujú lokálne epidémie.
V rámci EÚ bolo v roku 2016 hlásených celkovo 4099 prípadov osýpok. Epidémie osýpok boli hlásené z Francúzska, Írska, Anglicka, Walesu a Talianska. V súčasnosti prebiehajú epidémie v Rumunsku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a Belgicku. Podľa údajov hlásených do Európskeho centra pre prevenciu prenosných ochorení za obdobie od 1. 2. 2016 do 31. 1. 2017 osem členských štátov EU/EEA (Rakúsko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Španielsko, Taliansko, Veľká Británia) hlásilo ochorenia, keď sa chorí pravdepodobne nakazili v Rumunsku.
Ale 13 krajín, vrátane Slovenska zaznamenalo nulový výskyt. Zaznamenané bolo 1 úmrtie na osýpky a 6 prípadov bolo komplikovaných encefalitídou.
V krajinách, kde očkovanie nepatrí medzi povinné alebo sa nachádzajú neočkované skupiny obyvateľstva sa stále vyskytujú lokálne epidémie. Zvýšená migrácia neočkovaných osôb predstavuje riziko šírenia prenosných ochorení a nie je vylúčený import osýpok aj na Slovensko. Preto je treba stále venovať zvýšenú pozornosť efektívnej epidemiologickej bdelosti (surveillance) osýpok, proti ktorým je možné detskú populáciu očkovať. Zaočkovanosť sa v našom regióne pohybuje v rozmedzí 98 – 100 %.
Výskyt ochorení v podtatranskom regióne
Po zavedení očkovania klesla chorobnosť aj v našich okresoch.
V roku 1978 bolo z našich okresov ešte hlásených 280 prípadov ochorenia s postupným poklesom. V roku 1998 boli hlásené posledné prípady ochorenia a od roku 1999 je výskyt v našom regióne nulový.
MUDr. Mária Pompová, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade
Zanechajte nám komentár