6G siete budú už o niekoľko rokov realitou – čo od nich môžeme očakávať?
Ešte sme sa poriadne nestihli naladiť na vlnu 5G sietí a výskumníci už teraz hovoria o implementácii úplne novej 6G technológie, ktorá pravdepodobne opäť spôsobí revolúciu vo svete komunikácie. Aké výnimočné možnosti prinesie a kde všade sa bude aplikovať? Prinášame vám prehľad najnovších informácií.
Vývoju 6G sietí sa v súčasnej dobe najintenzívnejšie venujú vedci v Južnej Kórei. Ministerstvo vedy a informačných technológií oznámilo, že začína podporovať firmy, ktoré sa zaoberajú rozvojom 6G technológie. Hlavným ťahúňom je v tomto smere Samsung. Ten už teraz aktívne pracuje na vývoji kompletnej infraštruktúry. Kórejská vláda by chcela 6G sieť spustiť už v roku 2028, pričom ak pôjde všetko podľa plánu, v roku 2030 by už mala byť naplno využívaná na komerčné účely.
Zaujímavosť: Južná Kórea podporila rozvoj 6G technológie rozpočtom až 451 miliónov eur, čo značí, že to s ňou myslí naozaj vážne. Jej plánom je získať aspoň 30 % všetkých patentov na túto revolučnú sieť. (zdroj) |
6G sieť a jej prepojenie s umelou inteligenciou
Jednotlivé generácie mobilného komunikačného štandardu sa vyvíjajú na základe najnovších požiadaviek ľudí a firiem po celom svete. Kým cieľom 4G sietí bolo najmä urýchliť komunikáciu medzi ľuďmi, pri vývoji 5G štandardu sa už bral ohľad aj na priemyselné aplikácie a internet vecí. Avšak 5G siete nemusia byť úplne postačujúce na implementáciu technológií umelej inteligencie. A práve na túto oblasť sa primárne zameriava technológia 6G.
Nová 6G sieť by mala integrovať prvky umelej inteligencie s cieľom zlepšiť prepojenie jednotlivých technológií a v konečnom dôsledku tak zlepšiť život človeka. Zariadenia, ktoré všetci používame, napríklad smartfóny či automobily, budú môcť vďaka 6G sieťam ešte efektívnejšie využívať možnosti umelej inteligencie. (zdroj)
Rozšírená realita a priestorové hologramy
Medzi najnovšie technológie, pri ktorých odborníci očakávajú prudký rozvoj v najbližších rokoch, patrí rozšírená realita spolu s priestorovými hologramami. Aby tieto technológie správne fungovali, je potrebné zaistiť prenos veľkých dátových tokov.
Odborníci preto 6G sieť vyvíjajú tak, aby bola schopná prenášať dáta pre priestorové hologramy, ktoré si vyžadujú rýchlosť prenosu až 580 Gbit/s.
Digitálne dvojčatá
Veľkým trendom, ktorému sa prispôsobuje 6G sieť, sú tiež digitálne dvojčatá. Tie umožňujú presne replikovať objekty z reálneho sveta a následne ich analyzovať v digitálnom prostredí v reálnom čase. Využívať sa dajú napríklad v rámci autonómnej mobility.
Replikácia objektov si však tiež vyžaduje veľké dátové toky. Napríklad transponovanie (prenos) 1 m2 plochy do virtuálneho prostredia v reálnom čase si vyžaduje dátovú rýchlosť až 800 Gbit/s.
Aké budú parametre 6G sietí?
Sieťoví inžinieri naznačujú, že 6G technológia by mohla zabezpečovať maximálnu rýchlosť prenosu dát až 1000 Gbit/s, čo je 50-krát viac ako v prípade 5G sietí. Vďaka tomu bude schopná vyhovieť aj náročným aplikáciám v rámci umelej inteligencie či digitálnych dvojčiat. 6G sieť bude zároveň zvládať pripojenie až 10 miliónov zariadení na km2.
Keďže 6G sieť by mala mať vzdušnú latenciu menej ako 100 mikrosekúnd, jej pokrytie pravdepodobne nebude môcť byť riešené prostredníctvom satelitov. Na správne fungovanie bude potrebné zabezpečiť nové anténne riešenia. Nevyhnutnosťou bude tiež posilnenie samotných dátových sietí a procesorov zariadení, ktoré budú 6G technológiu využívať.
Od 6G sietí môžeme očakávať, že významne prispejú k zlepšeniu našej každodennej existencie a zabezpečia ešte vyššiu úroveň implementácie pokrokových funkcií umelej inteligencie do našich životov.
Zanechajte nám komentár