Prvýkrát poľovnícke oslavy aj v Poprade
V sobotu sa na Námestí sv. Egídia v Poprade konal 1. poľovnícky deň. Tradícia poľovníckych dní sa v posledných rokoch udomácnila vo viacerých regiónoch a mestách Slovenska. „Vrátili sme sa k organizácii sviatku poľovníctva tak, ako to je v iných mestách. Som Popradčan a dlhé roky mám predstavu o tom, aby v Poprade bola krásna zeleň. Niečo sa darí a niečo nie. Mesto Poprad je vstupnou bránou do Vysokých Tatier a myslím si, že to už hovorí za všetko,“ povedal Bystrík Kiska, predseda Obvodnej poľovníckej komory Poprad.
Na námestí sa prezentovali všetky poľovnícke organizácie a spolky, ktoré zastrešuje poľovnícka komora v Poprade, vrátane Štátnych lesov TANAPu. V Obvodnej poľovníckej komore v Poprade je 19 regist-rovaných organizácií. Slovenský poľovnícky zväz má 130 aktívnych členov, z ktorých asi 50 % pôsobí v poľovníckych združeniach. „Podtatranský región má 95 179 ha vrátane Štátnych lesov TANAPu, čiže vrátane Tatier a priľahlých lokalít,“ uviedol Bystrík Kiska. Zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode – je odkaz legendy o sv. Hubertovi, ktorý si účastníci osláv pripomenuli.
Tento rok si horúce letné počasie užili aj podtatranci a k teplému počasiu patria aj požiare, ktoré sú nežiadúce, ale každoročne sa im nevyhneme. „Pre zver je to vždy veľké riziko a veľké nebezpečenstvo, ale vzhľadom na to, že zver má únikové miesta a nemáme tu lokality, kde by zver nemohla uniknúť, nedošlo k závažným škodám. Nemáme vedomosti o tom, že by došlo k uhoreniu zvierat. Najviac ohrozené sú mláďatá, srnčie či jelenie,“ poznamenal predseda Kiska.
Sobotňajší program otvoril sprievod účastníkov poľovníckeho dňa, nas-ledoval slávnostný výrad a pasovanie poľovníka za lovca, o 10. h bola svätohubertovská omša s obetou poľovnej zveri. Poľovníci neskôr privítali na pódiu v priestore medzi kostolmi hostí a nasledovalo odovzdávanie vyznamenaní. Sprievodnými podujatiami boli súťaž vo vábení jeleňov, ukážky sokoliarov a kynológov. Poobede sa preds-tavili esničiari. Nechýbali vys-túpenia folklórnych súborov, súťaž pre mladých priateľov poľovníctva a prírody. Pre okoloidúcich však boli neodolateľné vône gulášov, ktoré varili jednotlivé poľovnícke organizácie a ľudia ochutnávali podávané poľovnícke špeciality. V tomto období sa všetky poľovnícke organizácie a združenia pripravujú na zimu. „Každý poľovník má povinnosť zabezpečiť objemové krmivo, zrno, aby sme na zimu boli pripravení. Starostlivosť o zver je práve v tomto čase najdôležitejšia,“ dodal Bystrík Kiska. (pks)
Zanechajte nám komentár