257 biliónov dolárov. Svetový dlh dosiahne nový rekord. Ekonomická zbraň menom Covid? Alebo ako urobiť novodobé otroctvo príťažlivým
Je Európska únia pred ekonomickým zrútením? Všetko tomu nasvedčuje.
Globálny dlh v najbližších mesiacoch vystúpi na viac ako 257 biliónov amerických dolárov (231,36 bilióna eur), čo bude jeho nové historické maximum. Upozornil na to tento týždeň Inštitút medzinárodných financií (Institute of International Finance, IIF).
To znamená, že na každého zo zhruba 7,7 miliardy ľudí na našej planéte pripadne dlh vo výške približne 32 500 amerických dolárov (USD), čo je viac ako 3,2-násobok ročného výkonu svetovej ekonomiky. Ale ohromujúce čísla sa tu nekončia, upozorňuje IIF.
Celkový dlh všetkých domácností, vlád, finančných a nefinančných podnikových sektorov sa za prvých deväť mesiacoch 2019 prudko zvýšil o približne deväť biliónov USD.
Na vyspelých trhoch už celkový dlh presahuje 180 biliónov USD alebo 383 percent spoločného hrubého domáceho produktu (HDP) týchto krajín. A na rozvíjajúcich sa trhoch sa vyšplhal na 72 biliónov USD, čo je dvojnásobok ich dlhu v roku 2010, a to najmä v dôsledku zvýšenia dlhov podnikov o 20 biliónov USD.
„Odhadujeme, že celkový globálny dlh povzbudzovaný nízkymi úrokovými mierami a voľnými finančnými podmienkami, v 1. kvartáli 2020 prekročí 257 biliónov USD,“ uviedol IIF. Samotný globálny štátny dlh by mal prekročiť 70 biliónov USD.
šetky časti sveta sa však viac zadlžujú. Dlh domácností v pomere k HDP dosiahol rekordnú úroveň v Belgicku, Fínsku, Francúzsku, Libanone, na Novom Zélande, Nigérii, Nórsku, Švédsku a Švajčiarsku. Dlh nefinančných spoločností voči HDP dosiahol vrchol v Kanade, Francúzsku, Singapure, Švédsku, Švajčiarsku a v Spojených štátoch. Vládny dlh v pomere k HDP tiež dosiahol rekordné maximum v Austrálii a Spojených štátoch.
Vysvetlenie finančnej krízy:
Skutočný americký sen alebo americké finančné otroctvo
https://www.youtube.com/watch?v=0FQBmWChcXk
Informácie o svetovom dlhu zverejnila stránka visualcapitalist.com Jej autorom je Jeff Desjardins, ktorý sa zaoberá vizualizáciou ekonomických a iných svetových trendov. Pri tejto analýze čerpal z údajov MMF 2015 .
Krajina s najväčším dlhom sú Spojené štáty – ide o 29,05% z celkového dlhu 59,7 bilióna dolárov, čo predstavuje približne 17,3 bilióna dolárov. Avšak ekonomika spojených štátov je natoľko silná (23,3 % z celkovej svetovej produkcie), že pomer dlhu k HDP je na dnešné časy pomerne prijateľných 103,4 percenta.
Naopak, omnoho horšie je na tom Japonsko. Hoci ich dlh je v porovnaní s USA o 10 percent menší, ukazovateľ pomeru dlhu k HDP dosahuje až 237 %, čo je dokonca oveľa viac, než dosiahlo Grécko. Japonsko produkuje len o niečo viac ako 6 % svetovej produkcie, no dlh je takmer 20 %.
Druhá najväčšia svetová ekonomika – Čína – má dlh len v hodnote 6,25 %. Pritom však dosahuje až 13,9 % svetovej produkcie, čím dosiahla pomer dlhu k HDP len 39,4 %.
Ďalším zaujímavým faktom je, že Európa (bez Ruska) tvorí 25 % svetového dlhu. Ak zrátame USA, Európu a Japonsko, zistíme, že spolu tvoria 75 % svetového dlhu. Medzi najzadlženejšie európske štáty patrí Nemecko, ktoré nasleduje Taliansko a prvú trojku uzatvárajú Francúzi.
Rusko má dlh len 0,49 % a svetlá farba v diagrame znamená, že má dobrý pomer dlhu k HDP. Slovensko ani Česká republika sa do diagramu nedostali.
Ekonóm Karpiš: Dostali sme sa do bodu, kedy sa svetový dlh už nedá splatiť
O peniazoch a finančnej gramotnosti v súvislostiach
História peňazí 1 časť :
História peňazí 2 časť :
Ako sa chrániť:
Spracoval OZ Pán občan a kol.
Oblasť príloh:
Zanechajte nám komentár