Kalište a Partizánska republika
Kalište, malá obec v okrese Banská Bystrica, zanikla po vypálení fašistami koncom druhej svetovej vojny. Je jediná, ktorá nebola po vojne obnovená a jediná ktorá bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Vznikala postupne banskou činnosťou, ktorá sa rozmáhala od 12. a 13. storočia, keď panovník povolal do našej krajiny (Uhorska) kolonizátorov na hľadanie podzemného bohatstva, najmä zlata. Zlatom bolo v stredoveku aj drevené uhlie, ktoré sa na bohato zalesnenom Slovensku vyrábalo a jeho spotreba stúpala.
V prvej polovici 16. storočia, okolo jediného prameňa vody v nadmorskej výške 924 m, uhliari založili osadu. Počet domov a obyvateľov rástol len pozvoľne. Z roku 1869 je údaj o 122 obyvateľoch. Rast pokračoval a údaje z roku 1910 hovoria o 216 obyvateľoch, zrejme najviac v histórii obce, ale domov bolo okolo 22. Spotreba dreveného uhlia klesala, prišiel priemysel, práca v Železiarňach Podbrezová a inde. Kríza v 30. rokoch spôsobila, že v roku 1930 tu bolo 188 obyvateľov a z 50 mužov malej obce bolo zamestnaných len 19. Obec vydržala, ľudia si pomáhali chovom dobytka a hydiny, skromným dopestovaním plodín, hoci domčeky boli prilepené na úbočí. Fungovala aj škola pre deti a nechýbal hostinec. V roku 1940 bolo v obci 42 domov a 209 obyvateľov. To bol ostatný údaj, ktorý sa zanedlho drasticky znížil.
Začiatkom 2. svetovej vojny sa život ľudí zmenil ako všade inde na Slovensku, ktoré sa vznikom Slovenského štátu z vôle vtedajších politikov a Hitlera, stalo spojencom a prisluhovačom nacistického Nemecka. Mnohí narukovali a mnohí sa schovávali v lesoch. Objavili sa v horách prví partizáni, ktorí nachádzali v obci dobré zázemie, veď ležala vysoko a prístup napr. zo susednej Moštenice bol len po úzkej lesnej ceste, dlhej skoro 8 km. A zostalo tak dodnes. Na západ ležia len lesnou cestou spojené Baláže, tiež fašistami vypálené, ale po vojne obnovené. Ďalšie okolité obce a osady boli ešte ďalej a dosiahnuteľné len lesnými cestičkami a prťami. Celá obec Kalište sa stala základňou pre rôzne partizánske skupiny, oddiely, brigády i ich časti. V jednom z domov sa usídlil štáb partizánskeho oddielu NAPRED pod vedením pplk. Osipova-Morského, časť partizánskej brigády SMRŤ FAŠIZMU (neskôr ako oddiel Stalin) s veliteľom Martynomovom a časť partizánskeho oddielu POMSTITEĽ s veliteľom mjr. Morozovom.
Po vypuknutí Slovenského národného povstania a jeho vyhlásení 29. augusta 1944 bolo Kalište už dávno partizánskou obcou. Oddiel STALIN vybudoval nad Balážami zimný tábor a partizánsku nemocnicu. Z Kališta sa tam aj dnes dostanete po lesnom chodníku západným smerom asi za pol hodiny. Nachádza sa v lese pod lesnou cestou v príkrom svahu. Povstalci po zatlačení do hôr prešli na partizánsky spôsob boja a z Kališťa a Balážov sa stali hlavné sídla Partizánskej republiky, ktorá takto fungovala od novembra 1944 do marca 1945. Zahŕňala aj obce Moštenica, Podkonice, Španiu Dolinu a v širšom okruhu aj Donovaly, Tureckú, Priechod a celé Nízke Tatry, so všetkými malými osadami.
Nemci robili do hôr výpady. Využívali pomoc nielen aktívnych slovenských gardistov, najmä z radov POHG, ale aj rôznych prisluhovačov a zradcov. Smerom na Kalište urobili celkovo 5 výpadov. Prvýkrát to bola jazdecká hliadka koncom októbra 1944. Vtedy partizáni ustúpili do okolitých lesov, lebo nemali dostatok streliva a síl po ústupových a predošlých bojoch. Nemci po jednom dni odišli. Druhýkrát to bolo 14. novembra 1944, keď blízko obce prepadli partizánsky oddiel. Došlo k nemilosrdnej potýčke, počas ktorej Nemci Kalište obsadili, ale protiútok partizánov ich vyhnal. Vtedy 9 partizánov zahynulo a 19 bolo zranených. Tretíkrát fašisti zaútočili od Moštenice 11. decembra 1944 a v ich zostave útočili aj maďarskí vojaci. Boli odrazení a partizáni zajali Maďarov, ktorí sa zrejme vzdali, lebo boli nakazení škvrnitým týfusom. Hoci ich potom izolovali v zemľanke, stihli nakaziť aj Kališťanov, z ktorých postupne 25 zomrelo. Štvrtýkrát prišli fašisti 17. marca 1945, kedy už vo veľkom ustupovali z východného frontu. K obci prenikla výzvedná skupina, ktorá ďalej nepokračovala a zdalo sa, že sa konečne blíži vytúžená sloboda. V tom čase boli v obci už len zvyšky partizánov, ženy, starí ľudia a deti. Piaty, ostatný a najtragickejší prepad nastal na druhý deň 18. marca 1945. Nemci aj napriek hlbokému snehu, v sile asi 300 mužov, obkľúčili obec od Mošteníc aj od Balážov. Začali odstreľovať jedinú schodnú cestu stredom obce a vraždiť všetkých obyvateľov, ktorých našli. Zároveň zapaľovali drevenice. Ako prvého zastrelili pri prvom dome od Mošteníc Alexandra Bučka, ktorý ich zbadal a chcel ujsť za dom. Hneď potom vo dverách domu jeho manželku Jolanu a ich staršieho syna. Dávka samopalu skosila len 21-ročnú Tonku Komorovú pri dome č. 3. Priamo v dome zastrelili 61-ročného Jána Kaliského a pri dome 23-ročného partizána Júliusa Kaliského. Na hornom konci obce v dome č. 7 zastrelili hostinskú, 55-ročnú Sabinu Mistríkovú s jej 19-ročným synom Emilom. S nimi zastrelili dvoch chlapcov (14 a 18-ročných) Vasiľa Vongaue-ra a Vlada Kamhala. Dom zapálili a všetkých v ňom ešte živých nechali zhorieť. Bez zastrelenia zhoreli zaživa v dome aj 67-ročná Anna Kaliská a Gustáv Kaliský, rovnako chorý Karol Komara a 40-ročná Antónia Kaliská. V dome zaživa upálili aj nevládnu najstaršiu 90-ročnú Máriu Kostúrovú.
Fašisti ako besní strieľali a zapaľovali domy a zo 42 dreveníc zhoreli všetky okrem šiestich. Zomrelo okolo 36 ľudí. Neskôr bolo zistené, že v partizánskej nemocnici nad Balážami boli zastrelení dvaja lekári Ladislav a Ján Hilárovci a 12 partizánov. Všetkých v dvoch bunkroch upálili. Tí, čo prežili, sa nasťahovali do šiestich nezhorených domov, celkom išlo o 58 rodín. Verili, že Nemci už neprídu. Siedmy deň po vraždení a pálení prišla 25. marca 1945 do obce 5-členná zmiešaná sovietsko-rumunská hliadka osloboditeľov. Kališťania odišli z obce, nikdy sa tam už nechceli vrátiť, ani sa nevrátili. V Banskej Bystrici im boli na Fončorde postavené domy a ich ulica bola nazvaná Nové Kalište.
V roku 1961 Slovenská národná rada prijala uznesenie č. 24/61, ktorým bolo Kalište vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku. Boli zrekonštruované dva domy, kde je expozícia o udalostiach a živote Kališťanov, postavená malá zvonička a označené základy zhorených domov. Pamiatku spravuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici. V roku 2007 bol v strede obce odhalený pamätník obetiam Kališťa zo žuly s menami zavraždených. V hornej časti bola postavená partizánska nemocnica. Od roku 2004 sa v Kališti organizuje stretnutie generácií. Tohto roku bol 15. augusta už 10. ročník týchto stretnutí. V roku 2008 zástupcovia ďalších 102 vypálených obci na Slovensku zasadili v Kališti ovocné stromy s údajmi o svojich obciach. Tak sa symbolicky vrátil život aj do Kališťa.
Treba veriť, že takáto a jej podobné tragédie „zatrasú“ včas a dostatočne silno svedomím väčšiny ľudí a história sa nebude nikdy opakovať. Hlavne preto, aby sme nezabudli na našich predkov, našu biedu, naše dejiny. Smutným dodatkom je, že úžasný sochár Jozef Jankovič vytvoril dielo Obete varujú, ktoré bolo inštalované v Múzeu SNP Banská Bystrica, v „doline uprostred dvoch vrchov“ pri večnom partizánskom ohni. Autor sa po roku 1968 dostal na index a normalizátori chceli dielo zošrotovať. Našťastie, nakoniec ho dali do Kalištia. Občania nášho „chaotického kapitalizmu“ v 90. rokoch začali súsošiu odrezávať ruky, nohy a nosiť do zberných surovín. Dielo sa ale v roku 2004 vrátilo do Múzea SNP. Je viac miest, kde došlo k takýmto hanebným činom. Napríklad v oblasti Vysokých Tatier postupne nenávratne zmizli všetky pamätné tabule, akoby ktosi systematicky takýmto spôsobom zmazával našu históriu. JUDr. Dušan Petrigáč
Zanechajte nám komentár