Národné stretnutie mládeže
Počas uplynulého víkendu sa v Poprade konalo Národné stretnutie mládeže P15, ktoré nadväzuje na Svetové dni mládeže. Do Popradu pricestovali mladí ľudia z celého Slovenska, hostia z Čiech, Poľska, Maďarska či Srbska. Počas trojdňového programu vystúpilo viac než tristo profesionálnych a amatérskych hostí.
Podujatie organizačný tím spolu s dobrovoľníkmi pripravovali jeden a pol roka. Mladí ľudia zaplnili celé mesto. Najväčšia časť programu sa uskutočnila v Aréne a v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Vyše 3 500 zaregistrovaných ľudí bolo ubytovaných v šiestich základných, dvoch stredných a vysokej škole v meste. V piatok program odštartoval v Aréne otváracím ceremoniálom s názvom 1984, po ktorom nasledoval sprievod mestom ku konkatedrále. V rámci akcie sa uskutočnila zbierka šatstva, ktorou pomôžu rôznym sociálnym skupinám. Všetky vyzbierané veci, ktoré priniesli mladí zo svojich domov z celého Slovenska, ostanú v regióne. Prevzali ich zamestnanci charity, ktorí ich previezli do svojich skladových priestorov, odkiaľ budú v nasledujúcich dňoch triedené a distribuované ďalej. Určené budú pre farské charity, ľuďom bez domova, chorým, sociálne odkázaným ľuďom a rodinám. Na zbierke spolupracovali viaceré dobrovoľnícke tímy P15. Mladí na určené miesto priniesli jeden kus oblečenia a pomocou štipcov ho zavesili na šnúry, ktoré nainštalovali dobrovoľníci P15 na Nábreží Jána Pavla II. Celkovo natiahli 2 650 metrov špagátov a šnúr. Odhadom ide približne o pol tony tričiek, košelí, nohavíc, mikín, búnd a neraz prinášali úplne nové veci.
Piatkový program pokračoval pri konkatedrále, na ktorej odhalili pamätnú tabuľu pri príležitosti návštevy Jána Pavla II. pred dvadsiatimi rokmi. Za myšlienkou osadiť ju, stojí bývalé vedenie mesta Poprad. Nové vedenie záväzok potvrdilo a vybralo návrh akademického sochára Štefana Hudzika, ktorý žije a tvorí v Spišskom Štiavniku. Patrí k najvýznamnejším umelcom, ktorí ostali žiť a pracovať v regióne. Už 20 rokov vyučuje dizajn a tvarovanie dreva v Spišskej Novej Vsi. Študoval rezbárstvo na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a figurálne sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je nositeľom Ceny slovenského fondu výtvarných umení, Ceny Martina Benku a laureátom ceny Konferencie biskupov Slovenska Fra Angelico. Medzi jeho najznámejšie diela patria sochy v nadživotnej veľkosti – Cyrila a Metoda v Spišskom Štiavniku, sv. Michala v Spišskom Bystrom, sv. Jozefa – robotníka vo Svite, blahoslavenej sr. Zdenky Schelingovej v Krivej na Orave a Jána Pavla II. v Oravskej Polhore.
Sobota sa niesla v znamení témy „poklady“ a na Námestí sv. Egídia sa konala prehliadka povolaní. Prehliadkou aktivít a činností reholí, hnutí, inštitútov a prorodinných organizácií. Táto myšlienka sa po prvý raz uskutočnila na Svetových dňoch mládeže v Toronte (2002), na Slovensku po prvýkrát v roku 2013 na Národnom stretnutí mládeže R13 v Ružomberku. Na Liptove sa predstavilo okolo 250 rehoľníkov. Na P15 boli zástupcovia a zástupkyne 33 ženských a 20 mužských reholí, troch sekulárnych inštitútov a štyroch komunít. Po prvýkrát sa k nim tento rok pripojilo 5 prolife a 9 prorodinných hnutí a organizácií. Spolu vyše 400 ľudí. Sprievodnými aktivitami boli open air koncert, divadelné predstavenia, športové a oddychové aktivity. Sobotňajší program vyvrcholil vigíliou s biskupom Žilinskej diecézy.
V nedeľu sa spustili i prípravy na Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia o rok v Krakove. Z toho dôvodu mal nedeľňajší program poľskú príchuť. V programe zazneli piesne poľského skladateľa Piotra Rubika. Predstavil sa aj klavírny virtuóz Richard Rikkon. Bez nároku na odmenu na príprave podujatia pracovalo vyše 400 dobrovoľníkov. (pks)
Zanechajte nám komentár