18. november – Zastavme nadspotrebu antibiotík na farmách
- Najmenej 25,000 Európanov každý rok zomrie, pretože antibiotiká sú pre nich neúčinné. Práve zneužívanie a nadspotreba je živnou pôdou pre vybudovanie imunity voči ich účinkom.
- Členské štáty musia urgentne prijať silné EÚ opatrenia na redukciu množstva antibiotík používaných na farmách. Ak nebudeme konať, medicína sa môže vrátiť do éry pred antibiotikami.
- Európa oslavuje 18. novembra European Antibiotic Awarness Day.
Aby sme zastavili vývoj mikróbov, odolných voči antibiotikám, musí EÚ urgentne prijať legislatívu, ktorá výrazne obmedzí podávanie antibiotík hospodárskym zvieratám na farmách. Cieľom kampane Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC a slovenského združenia Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) je zvýšiť povedomie spotrebiteľov o rizikách, ktoré so sebou odolnosť voči antibiotikám prináša práve 18. novembra, kedy sa oslavuje Európsky deň povedomia o antibiotikách.
V roku 2014 Európska komisia prišla s plánom aktualizovať EÚ legislatívu týkajúcu sa veterinárnych liekov, vrátane opatrení, ktoré obmedzia použitie antibiotík na farmách. Európsky parlament v tomto kontexte zákony posilnil už minulý rok a BEUC v súčasnosti vyzýva členské krajiny, aby rýchlo dospeli k spoločnej pozícii a v súlade s Európskym parlamentom aktualizovali súčasné pravidlá.
Snaha zredukovať objem veterinárnych antibiotík je v rámci jednotlivých členských krajín, ako ukázala kampaň Superbug Tour, veľmi rôznorodá. Posledné štatistiky European Medicine Agency ukazujú, že najviac antibiotík sa na farmách používa na Cypre, v Španielsku a Taliansku. Naopak, krajiny ako Dánsko, Švédsko, Litva a Nórsko majú tieto predaje najnižšie.
Dá sa to však zmeniť. Krajiny, ktoré prijali opatrenia na zníženie množstva používaných antibiotík u hospodárskych zvierat, dosiahli významné výsledky už za pár rokov. Holandsko[1] a Francúzsko[2] môžu byť príkladom.
Monique Goyens, generálna riaditeľka BEUC-u povedala:
“Vďaka súčasne platným pravidlám, zdravé kurčatá, prasiatka alebo kravy môžu dostávať antibiotiká len preventívne. No čím viac antibiotík konzumujú, tým skôr vzniknú rezistentné baktérie, na ktoré antibiotiká už nezaberú. Tieto škodlivé praktiky pokračujú, a odolnosť voči antibiotikám čoskoro dosiahne hranicu, odkiaľ nebude návratu. Aj menšie poradenia môžu byť opäť smrteľné.“
„Boj proti antibakteriálnej rezistencii je len taký silný ako jeho najslabšie spojivko. Rezistentné baktérie nepoznajú hranice, takže exemplárne opatrenia prijaté v jednej krajine môžu byť úplne neúčinné, ak nebude zároveň konať aj susedný štát. To je dôvod prečo urgentne potrebujeme EÚ pravidlá, ktoré zabránia nepatričnému podávaniu antibiotík zvieratám na farmách. EÚ už má ambicióznu legislatívu, ktorá čaká na schválenie. Členské štáty musia bezodkladne tieto silné opatrenia rýchlo podpísať tiež,” myslí si Ing. Michal Fáber, predseda združenia S.O.S. Poprad.
Každý rok 25 000 pacientov v EÚ zomrie kvôli infekciám, ktoré spôsobili tzv. superbugs, baktérie, odolné voči účinkom antibiotík. Nielen ľudia, ale i hospodárske zvieratá by konzumáciu antibiotík mali obmedziť. Zneužívanie a nadspotreba posilňuje budovanie odolnosti.
Rovnako ako spotrebiteľské združenia, EÚ parlament obhajoval v roku 2016 nasledujúce opatrenia:
- Zákaz preventívneho podávania antibiotík zvieratám.
- Antibiotiká životne dôležité pre liečbu ľudí striktne obmedziť len na podávanie ľuďom.
- Zakázať online predaja antibiotík.
- Zníženie potreby antibiotík zlepšením podmienok na farmách vrátane hygieny a starostlivosti o zvieratá.
Zanechajte nám komentár