Pietna spomienka, venovaná viac ako 400 obetiam, medzi ktorými bol i Kežmarčan Ondrej Brejka a Milan Dlubač z Nižných Ružbách, sa konala minulý piatok pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 – 1989 na cintoríne v Kežmarku. Zorganizovalo ju Svetové združenie bývalých čsl. politických väzňov (SZCPV), ktoré za zaslúžilo o vybudovanie tohto pamätníka a tiež o prevoz telesných pozostatkov O. Brejku a M. Dlubača z Rakúska. Týchto mladých chlapcov príslušníci pohraničnej stráže 7. júla 1980 pripravili o život na československo-rakúskej hranici.
K účastníkom pietnej spomienky sa prihovoril primátor Kežmarku Ján Ferenčák, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák a predseda SZCPV František Bednár. Ako zdôraznil Ján Ferenčák, nemali by sme zabúdať na čierne kapitoly našej histórie, z chýb sa treba poučiť a nedopustiť, aby sa opakovali. „Staršej generácii tieto spomienky živo rezonujú v pamäti, tej súčasnej už tieto tragické osudy nič nehovoria. Práve preto, aby sme nezabudli, bol 25. júna 2004 odhalený aj tento pamätník, ktorý je už 11 rokov mementom a okoloidúcim pripomína vyše 400 ľudských obetí,“ uviedol J. Ferenčák a dodal, že musíme mať na pamäti, že je ešte veľa zabudnutých a neznámych hrobov.
Krajňák zase upozornil, že aj keď Ústav pamäti národa podal 42 trestných oznámení za skutky proti ľudskosti, všetky boli zamietnuté s tým, že skutky, boli spáchané v súlade s vtedy platnými zákonmi a preto nie sú zločinmi proti ľudskosti a sú premlčané. „Svedčí to o vôli či nevôli vyrovnať sa s obdobím neslobody,“ konštatoval.
František Bednár zase spomemenul slová Jána Langoša pri odhalení pamätníka, keď sľúbil, že vinníci budú odhalení a ich mená zverejnené. „Som presvedčený, že to myslel úprimne, ale tiež viem, že Slovensko je po 17. novembri 1989 v rukách ľudí, prepojených s bývalým režimom a komunistickou štátnou bezpečnosťou, ktorí nikdy nepripustia, aby boli odhalení vinníci a skutoční páchatelia, ktorí vydávali rozkazy k páchaniu zločinov, akým bolo vraždenie ľudí na hraniciach, medzi ktorými boli aj Ondrej Brejka a Milan Dlubač,“ uviedol František Bednár.
V závere pietnej spomienky prítomní položili k hrobom zavraždených vence a ukončená bola štátnymi hymnami tých štátov, ktorých občania zahynuli násilnou smrťou na čs. hraniciach. (red)
Zanechajte nám komentár