Oslava vodcovstva a prvej zmienky o horolezeckom výstupe v Tatrách
Prvý augustový víkend sa vo Vysokých Tatrách tradične niesol v znamení vodcovstva. Horskí vodcovia si v roku 2015 pripomínajú 50. výročie vzniku Medzinárodnej asociácie horských vodcov UIAGM. Ďalším významným výročím je prvý zaznamenaný turistický výlet, ktorý sa uskutočnil pred 450 rokmi z Kežmarku na Chatu k Zelenému plesu. Pred 400 rokmi bol zaznamenaný prvý výstup na tatranský štít.
Je to po 20-krát, čo sa vodcovia, ich príbuzní a priatelia stretli v Smokovci na oslavách sviatku horských vodcov. S myšlienkou pravidelných osláv prišiel jeden z najskúsenejších, Pavol Rajtár. Peter Tomko, bývalý predseda Asociácie horských vodcov na Slovensku povedal: „História našich stretnutí začala v roku 1995. Bolo to rok predtým, ako sme boli prijatí do medzinárodnej únie UIAGM. Začali sme budovať pocit spolupatričnosti, inak nazývaný aj stavovskou hrdosťou. Je potrebné, aby verejnosť vedela o ľuďoch, ktorí chodievajú do hôr a vezmú si na seba zodpovednosť za iných návštevníkov horstiev, ktorých vedú.“ Sviatkom si chcú pripomenúť počin Dávida Frolicha, študenta a priekopníka horolezectva, ktorý ako prvý zaznamenal horolezecký výstup na Kežmarský štít. Bol to mladý človek, ktorý svoje zážitky opísal v cestopise. Dá sa povedať, že Frolich položil základy sprievodcovstva. Popísal cestu, aby ostatní po ňom vedeli, kam majú ísť. „Kežmarský štít by som zaradil medzi top 3 vrcholy vo Vysokých Tatrách, pretože na jeho južnej stene sa každá generácia snažila skúsiť niečo iné, výnimočné. Či už to bolo v roku 1930, kedy sa vytýčila prvá cesta v južnej stene Kežmarského štítu alebo Arno Puškáš, ktorý vyliezol populárnu cestu. Južná stena je veľmi pekná, ale zároveň aj veľmi ťažká,“ opísal začiatky zdolávania Kežmarského štítu P. Tomko (na snímke).
Medzinárodná asociácia horských vodcov vznikla v roku 1992, Slovensko prijali v roku 1996. Muselo dokladovať splnenie všetkých podmienok a kritérií, v ktorých sa presne stanovuje, kto môže byť členom asociácie horských vodcov. „ Stať sa ním môže človek, ktoré má potrebné množstvo vysokohorských výstupov a úspešne zvládol predpísanú záverečnú skúšku. Tým, že je členom medzinárodnej asociácie, všetci jeho kolegovia v hociktorej krajine na svete vedia, že tento človek splnil všetky podmienky a má rovnaké „horolezecké“ vzdelanie ako ja,“ dodal Peter Tomko. Členstvo v UIAGM oprávňuje horského vodcu vykonávať vodcovstvo kdekoľvek na svete. Medzi najviac žiadané výstupy na Slovensku patrí Gerlach, Ďumbier a Chopok. Rovnako je to aj inde vo svete, najviac navštevované sú najvyššie štíty v lokalite. Momentálne sa na Slovensku pripravuje k budúcoročným záverečným skúškam 9 kandidátov, ktorí by radi rozšírili 56-člennú základňu horských vodcov na Slovensku. Ide o niekoľkoročné štúdium, ktoré končí záverečnou skúškou. Noví prichádzajú, starší prestávajú vodiť, ale do života horských vodcov niekedy zasiahne aj krutá udalosť. Deň pred výročím sviatku horských vodcov sa stretávajú na cintoríne v Novom Smokovci, kde si uctia pamiatku zosnulých členov horskej služby a horských vodcov. „Život horského vodcu vždy prináša riziko a niekedy je to riziko tak veľké, že prináša koniec. Pred piatimi rokmi zahynul v lavíne pri výstupe na Satan aj so svojim klientom náš kolega Michal Hnidka a pred dvoma týždňami zahynul v Slovenskom raji pri páde vrtuľníka aj horský záchranár a zároveň horský vodca Dušan Leskovjanský. Slzy sa mi tisnú do očí vždy, keď si na neho spomeniem. Duško bol pred štyrmi rokmi na našom plagáte a včera sme mu položili pri pamätníku spomienkový veniec,“ dodal na záver jeden z najskúsenejších aktívnych horských vodcov na Slovensku Peter Tomko. Organizátori sviatku horských vodcov v spolupráci s OOCR Vysoké Tatry Podhorie sa rozhodli za sprievodu kamery zrealizovať rekonštrukciu výstupu na Kežmarský štít. Túra bola akousi sondou nielen do histórie vysokohorskej turistiky, ale zaznamenávala aj zvyklosti ľudí, štýl odievania sa, spôsob výstupu a iné. (sps)
Zanechajte nám komentár