Kežmarský basketbal oslávil 80 rokov
Hoci si predstavitelia MŠK Kežmarok a bývalí hráči Kežmarku zaspomínali na roky minulé uplynulú sobotu, začiatok kežmarského basketbalu sa datuje od roku 1934. Počas prestávky súťažného zápasu medzi MŠK Kežmarok a Komárnom B odovzdali takmer tridsiatke bývalých hráčov pamätné plakety pri príležitosti okrúhlelo jubilea basketbalu v historickom meste Kežmarok.
„V tomto roku boli slovenské pobočky pri Nemeckom evanjelickom dištriktuálnom reálnom gymnáziu poštátnené a administratívne osamostatnené. Príchod nových profesorov do slovenského gymnázia, najmä v oblasti telesnej výchovy, mal blahodarný účinok. Na jeseň roku 1934 začal v slovenskom gymnáziu v Kežmarku s chlapcami trénovať basketbal profesor Rudolf Nemec. Študenti si rýchlo osvojili základy tejto peknej hry až natoľko, že zorganizovali medzitriedny turnaj. Ešte koncom roka 1934 hrali aj prvý basketbalový zápas s nemeckým gymnáziom, v ktorom suverénne zvíťazili. V roku 1935 sa profesor Nemec zúčastnil na kurze telocvikárov v Nymburku, kde sa oboznámil s novými učebnými osnovami, novými tréningovými pohľadmi v športových hrách a pravidlami basketbalu“…úryvok z knihy 500 rokov športu kežmarského.
V roku 1939 družstvo študentov slovenského gymnázia získalo významný úspech na Stredoškolských spišských hrách v Sp. Novej Vsi. Vo finálovom zápase Kežmarok vyhral nad levočským Gymnáziom 20:0. Po 2. sv. vojne neboli pre basketbal v objekte gymnázia vytvorené vhodné podmienky. V telocvični bola po lazarete vojenských koní poškodená podlaha a telocvičné náradie. Profesor Grosz kúpil zo svojich vlastných prostriedkov tri basketbalové lopty, dresy a obuv pre svojich basketbalistov. O popularite tohto športu v gymnáziu svedčilo aj to, že aj dievčatá pod vedením profesorky Alice Ballovej vytvorili basketbalové družstvo. V roku 1950 patrili kežmarskí basketbalisti medzi najlepšie stredoškolské družstvá na Slovensku.
Obrovský úspech zaznamenali dorastenci Iskry Svit v roku 1957, kedy postúpili do finálového turnaja o majstra Československa. Boli obrovským prekvapením turnaja a ziskom 4. miesta ohúrili basketbalový odbor ÚV ČSTV. Raritou bolo, že boli jediným tímom, ktorý nemal ani len jednotné tepláky a ani dospelého vedúceho družstva. Túto úlohu na seba vtedy zobral dorastenec Karol Štepánek. Ten hral ďalej basketbal za Sp. Novú Ves. Po návrate do Kežmarku pôsobil ešte niekoľko sezón ako hrajúci tréner a neskôr sa venoval žiakom, dorastencom a mužstvu dospelých. V malej telocvični Gymnázia P. O. Hviezdoslava sa v roku 1979 začalo formovať družstvo, ktoré o niekoľko rokov neskôr prvýkrát v histórii kežmarského basketbalu v kategórii mladšieho dorastu vybojovalo a hralo najvyššiu Slovenskú národnú ligu. Boli to zverenci trénerov Vladimíra Jančeka a Miloša Uličného. Najvýraznejší úspech v kategórii mužov dosiahol klub v roku 1994, keď postúpil do II. ligy a s krátkou prestávkou v nej bojoval do roku 1999.
Karol Štepánek ako jeden z najagilnejších funkcionárov basketbalového klubu zomrel v roku 1990 a na znak úcty si basketbalisti pripomínajú jeho osobnosť organizovaním turnaja, ktorý nesie jeho meno. Od trénerov mládeže a ďalších funkcionárov bude záležať, či tradícia a úspechy kežmarského basketbalu budú pokračovať. (sps)
Zanechajte nám komentár