Jánske blato až za ušami
Futbalové ihrisko v Spišskej Belej-Strážkach bolo uplynulú sobotu plné blata. Našťastie nešlo o ďalšie následky povodní, ale o extrémne súťaženie. Po roku to prišlo opäť – Jánske blato 2015, kde si všetci mohli zmerať fyzickú zdatnosť, húževnatosť, šikovnosť a cieľavedomosť počas extrémnych pretekov v blate.
Myslíš si, že si alfa samec? Pod týmto sloganom usporiadala partia miestnych nadšencov druhé pokračovanie atraktívnej súťaže, na ktorej bolo potrebné zdolať náročné prekážky extrémneho behu. Nezáležalo na tom, v akom poradí súťažiaci skončil, dôležité bolo vyhrať nad sebou samým a prežiť netradičný deň v podobe zábavy a športu. Okrem 19 prekážok na trati – pyramída zo slamy, brod cez rieku, stena z pneumatík, lezenie pod sieťou, zdolanie vyhĺbených jám, plných vody a blata, či zdolávanie vysokých bariér a na záver plazenie sa v blate – pomohol zvýšiť náročnosť behu aj hustý dážď.
S Jánom sa viaže veľa magických zvykov, súvisiacich s letným slnovratom. Počas svätojánskej noci sa okrem zbierania liečivých bylín, pletenia vencov, či chytania svätojánskych mušiek, zvykli páliť jánske ohne, vatry, čím sa privolávala bohatá úroda, zdravie a blahobyt. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Ohňu sa pripisovala magická očistná funkcia. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali, zabávali sa. V súčasnosti sa z týchto zvykov zachovalo pálenie jánskych ohňov a samozrejme zabávanie sa. To všetko spojili organizátori do kvalitného, adrenalínového, zábavného, kultúrne a emotívne plnohodnotného dňa.
Po úspešnom nultom ročníku sa aj tento rok organizátori rozhodli pustiť do prípravy extrémnych pretekov. Stoja za nimi traja ľudia a to Peter Tetemonte, Zdeno Koreň a Dávid Kubančík, ktorí chceli vytvoriť pod Tatrami niečo úplne iné, nové, extrémne a netradičné. Počas celého dňa boli pripravené súťaže pre deti a dospelých, detské mestečko, zaujímavý hudobný a kultúrny program. Preteky boli určené všetkým, ktorí chceli zažiť netradičný deň a prekonať svoje sily. Boli určené pre tých, ktorí sa radi bavia a prekonávajú samých seba. Pre malé deti, až po dôchodcov. Podobných pretekov je na Slovensku viac, no väčšina z nich sa zameriava na profesionálov alebo zanietencov pre tento šport. Belianske preteky boli určené pre každého, kto sa chcel „zablatiť“, nevadila mu voda, piesok a blato až v ušiach a chcel skúsiť niečo nové či zaujímavé. (sps)
Zanechajte nám komentár